Війна – це випробування для економіки та кожної сім’ї. Тож постає питання, у чому зберігати кошти під час війни та куди інвестувати заощадження, аби врятувати їх від інфляції?
Свої поради дали фінансові експерти, йдеться в публікації "МБ".
Найкращий час для купівлі житла й землі
– Якщо є мета зберегти свої заощадження, і є така можливість, то я рекомендую розділити суму на три рівні частини. І зберігати їх не під подушкою, а в банках. Одну частину зберігати в гривнях, другу – в доларах, і третю – в євро. У гривнях ви матимете найвищі відсотки, а в доларах і євро хоч відсотки і менші, але ця частина вас захистить від девальвації гривні. Таким чином у будь-якому випадку ваші заощадження будуть максимально захищеними, і ви при цьому будете отримувати ще й певні відсотки, – радить економіст Андрій Новак.
Він розповідає, що можна гроші також вкладати в акції та облігації, але для цього потрібно мати певні знання.
– Для того, щоб працювати з акціями чи облігаціями, треба бути фінансовим спеціалістом, тому що це сфера вузькоспеціалізована. Для цього потрібно мати знання, щоб не прогоріти та не втратити вклади. Якщо ж ваша мета – просто зберегти заощадження без їх примноження, то можна розглядати варіант із золотом та іншими дорогоцінними металами, – каже економіст.
Додає, що зараз також гарний час, щоби вкладатися в нерухомість.
– Якщо є можливість оперувати більшими сумами, тоді зараз найкращий час купувати нерухомість та земельні ділянки. Ціни на них зараз мінімальні, нижчими вже не будуть. І тут в будь-якому випадку ви не програєте, бо після завершення війни всі активи в Україні будуть дорожчати. Причому високими темпами. Для нерухомості, звичайно, потрібні більші суми, а для земельної ділянки у 6-7 соток достатньо мати кількість грошей, – пояснює Андрій Новак.
Купувати валюту треба, коли курс падає
Ярослав Кирпушко, директор Буковинського центру реконструкції і розвитку також пояснює куди найкраще вкладати гроші, щоб зберегти їх.
– Перша реакція людей під час кризи в економіці – зберігати гроші в іноземній валюті для страхування ризиків. Зазвичай, у доларах. Зараз курс зупинився на позначці 40. Але є ймовірність, що він ще трохи впаде. Курс валюти формується за принципом попиту і пропозиції. Через короткий період люди, що найбільш гарячкують і спішать купувати валюту, коли та зростає у вартості, розуміють, що зробили помилку. Є таке правило: купувати валюту треба тоді, коли курс падає, а продавати, коли росте, – каже Я. Кирпушко.
Додає: – Ті ж, хто має досвід 2014-2015 років, не несуть гроші в банки, адже бояться, що станеться, як тоді: банки почнуть "сипатися". Крім цього, облікова ставка становить 25%, але ставка по депозитах фізичних осіб – 8-9% річних. Можна, звичайно, купувати ще якісь відкладені цінності. Наприклад, коли люди під час нульового розмитнення завозили авто. Тобто вони вклали кошти, купили авто за ціною, значно нижчою від тієї, яка могла б бути. Люди можуть купувати і житло. Той, хто має гроші, дивиться, які активи на ринку знецінюється, щоби потім можна було продати дорожче. Але той, хто вирішує купувати нерухомість чи автомобілі, все одно купує за долари. Тому, знову ж таки, той, хто має вільні гривні, переводить їх у долар і тоді шукає на ці гроші можливості вкладення.
А от щодо військових облігацій, то на думку Ярослава Кирпушка, вони не мають популярності серед населення.
– З фінансової точки зору, військові облігації не є привабливими. Там дохідність 11-12% річних. А от із патріотичної точки зору, це було б непогано, щоб люди купували військові облігації. Але громадяни України, розуміючи ситуацію, краще волонтерять та самі купують необхідні речі для армії. А щодо акцій, то в Україні немає як такого ринку цінних паперів. Ще є третє. Люди створюють запаси необхідних речей. Наприклад, купують додаткові засоби обігріву будинку, системи опалення, дрова, пальне. Це те, куди багато хто неодмінно вкладе зараз гроші, – розповідає експерт.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
6-08-2022, 20:14
0
2 003