24 лютого Володимир Зеленський постановив оголосити і провести загальну мобілізацію в Україні. Нещодавно Верховна Рада продовжила строк воєнного стану і загальної мобілізації до 23 серпня.
Хто не підлягає призову до армії, розбиралися журналісти
УП із допомогою юристів та працівників Міноборони.
Отож, мобілізації не підлягають представники кількох груп:
Перша групаЗаброньовані на період мобілізації органами державної влади, державними чи приватними установами, підприємствами тощо.
Бронь – це відстрочка призову на вимогу органів влади чи інших установ для людей, які забезпечують критичні потреби держави та громадян.
Людина може бути заброньована не більше ніж на 6 місяців, але така опція доступна не для всіх.
11 березня Головнокомандувач ЗСУ заборонив бронювання військовозобов’язаних, які мають дефіцитні для ЗСУ військово-облікові спеціальності.
Друга група
Особи з інвалідністю або ті, кого медкомісія визнала тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров’я (до 2 місяців з необхідністю проходження повторної комісії). Водночас сюди не входять люди, обмежено придатні до служби.
У воєнний час, під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров'я надається військовозобов'язаному на строк до 2 місяців.
"За медичними показаннями вона також продовжується на строк до 2 місяців вдруге і втретє.
Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби взагалі", – пояснює Андрій Новак.
Третя група
Чоловіки і жінки, які:
виховують дитину з інвалідністю підгрупи А віком до 18 років;
утримують дитину з інвалідністю (з видами порушень функцій організму III-IV ступеня їх вираження);
виховують повнолітню (до 23 років) дитину з інвалідністю I чи II групи;
утримують трьох і більше дітей до 18 років;
За словами Андрія Новака, у людей з цієї групи бувають проблеми з тим, щоб довести факт утримання дітей.
"Наприклад, коли чоловік одружився з жінкою, у якої є троє неповнолітніх дітей, він є для них вітчимом і по факту їх виховує і забезпечує.
Але для військкомату це не доводить, що така людина виховує цих дітей. Важко довести факт, що ви їх забезпечуєте. Усиновити дітей можна, тільки якщо в них немає батька", – каже правник.
Четверта група
Чоловіки і жінки, які одні виховують дитину/дітей віком до 18 років (також можуть бути призвані лише за згодою і за місцем проживання).
"Якщо, наприклад, чоловік самостійно виховує дитину, а мати не бере участь у вихованні. Підтвердити це можна офіційними документами: свідоцтво про смерть матері, судове рішення про визначення місця проживання дитини, про визнання матері померлою або безвісти зниклою, про позбавлення її батьківських прав", – пояснює Андрій Новак.
Якщо таких документів немає, можна отримати довідку від Служби у справах дітей.
Служба у справах дітей може оглянути помешкання, опитати сусідів тощо.
"Потім вони складають відповідний акт і видають довідку. Це працює, але це досить тривала процедура", – каже юрист.
П’ята група
Жінки та чоловіки, які мають дружину (чоловіка) з інвалідністю та/або одного із своїх батьків чи батьків дружини (чоловіка) з інвалідністю I чи II групи;
Жінки та чоловіки, опікуни, піклувальники, прийомні батьки, батьки-вихователі, які виховують дитину, хвору на тяжкі перинатальні ураження нервової системи, тяжкі вроджені вади розвитку, рідкісні орфанні захворювання, онкологічні, онкогематологічні захворювання, дитячий церебральний параліч, тяжкі психічні розлади, цукровий діабет I типу (інсулінозалежний), гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня, дитину, яка отримала тяжку травму, потребує трансплантації органа, потребує паліативної допомоги тощо.
Шоста група
Чоловіки і жінки, які є опікунами, усиновителями, прийомними батьками, піклувальниками, батьками-вихователями і утримують неповнолітніх дітей-сиріт та дітей, які були позбавлені батьківського піклування;
Люди, які займаються постійним доглядом за тими, хто потребує піклування (якщо інші не можуть взяти на себе цей обов’язок);
Сьома група
Жінки та чоловіки, які мають неповнолітню дитину і чоловіка (дружину), що проходить військову службу;
Жінки та чоловіки, чиї близькі родичі загинули або пропали безвісти під час проведення антитерористичної операції (АТО/ООС) з 2014 року;
Восьма група
Народні депутати, депутати Верховної Ради АР Крим;
Працівники таких установ: військового управління, військових частин, установ, підприємств та організацій; ЗСУ; Міністерства оборони України; СБУ; Державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України; Національної гвардії України; Служби зовнішньої розвідки України; Нацполіції; Державної прикордонної служби України; Нацгвардії України; Національного антикорупційного бюро України; податкової міліції; Управління державної охорони України; Державного бюро розслідувань; Державної виконавчої служби України.
Дев’ята група:
студенти, які здобувають фахову передвищу та вищу освіту, асистенти-стажисти, аспіранти та докторанти, які навчаються за денною або дуальною формами;
наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають вчене звання та/або науковий ступінь;
педагоги закладів загальної середньої освіти, якщо вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber |
29-05-2022, 17:59
0
5 916