Кожен п’ятий позичальник не може повертати кредит

новини
1 660
0
Кожен п’ятий виданий в області кредит позичальники не в змозі повертати. Як позначився минулий кризовий рік на банках, розповів Богдан КОВЧ, начальник обласного управління Нацбанку.

За його словами, якщо до кризи проблемними в області було усього 1,5-2 відсотки кредитів, то на 1 січня 2010 року, за офіційними даними, нараховувалося 8% проблемних позик на суму 450 мільйонів гривень. Окрім того, за 2009 рік пролонговано ще на 450 мільйонів гривень кредитів. Тобто загальна сума проблемних кредитів сягає мільярда або 20% усіх кредитів по регіону. А реальні цифри можуть бути значно вищими за офіційну статистику.

– В установах деяких банків частка простроченої заборгованості сягає 30 і 40 відсотків, – зауважив Б. Ковч. – Тому банки зараз висувають більш жорсткі умови до позичальників. Збільшується кількість заставного майна – квартир, машин – виставленого на продаж. Однак це не вихід, бо реалізувати це майно нині дуже важко.

Загалом за 2009 рік кредитний портфель у банківській системі області зменшився майже на 11 відсотків. Заборгованість на 1 січня по виданим кредитам в області склала 5005 мільйонів гривень.

За 2009 рік було закрито 49 відділень комерційних банків в області, а зареєстрували тільки 19 нових відділень. "Індекс промислового виробництва знизився всього на 28 відсотків, на 40% впала потужність будівельної галузі, що спонукало, певна річ, до певних проблем у банківському секторі нашого регіону", – зазначив Б. Ковч.
Найбільше депозитів забрали бізнесмени

Загальний обсяг депозитів торік зменшився на 11%. І якщо сума банківських заощаджень звичайних громадян за рік знизилася несуттєво, а з травня сума коштів на рахунках навіть стабільно зростала, то сума депозитів юридичних осіб за рік зменшилася більш ніж на третину (на 36%).

– Найбільший відтік депозитів торік відбувся завдяки тому, що підприємства, маючи кошти, виводили їх із банківської системи і залучали у виробництво, – зазначив Б. Ковч. – Щодо депозитів громадян, то суми зменшувалися лише на гривневих рахунках. Сума заощаджень в іноземній валюті, які буковинці зберігають у банках, хоч і не набагато, але зросла.

Загалом за 2009 рік зменшення заборгованості по депозитах відбулося майже на 300 мільйонів гривень. Якщо на 1 січня 2009 року сума залучених депозитів фізичних і юридичних осіб склала 2 мільярди 700 мільйонів гривень, то на 1 січня 2010 року залишилося 2 мільярди 400 мільйонів. З них два мільярди – депозити громадян і понад 300 мільйонів – депозити юридичних осіб.
Нині сума коштів на депозитах в іноземній та національній валюті майже зрівнялася (51 та 48 відсотків відповідно).

Мораторій на повернення вкладів нині діє у п’яти банківських установах, які працюють в області. За словами начальника управління НБУ, найбільш проблемні нині – Трансбанк та банк "Надра". Їх борг перед вкладниками за несвоєчасно повернуті депозити – майже 14,5 мільйона гривень.

Деякі проблеми виникли після рішення про ліквідацію філії "Укрпромбанку". Вклади звідти були переведені до "Родовід Банку".

Щодо банку "Надра" уже прийнята програма фінансового оздоровлення. Є інвестор, який обіцяє до кінця року влити у систему банку "Надра" більше шести мільярдів гривень і повернути банк до нормального існування.

У Трансбанку ситуація дещо гірша – інвесторів він поки що не має, там працює тимчасова адміністрація. З коштів, які повертаються до банку за виданими кредитами, частково банк віддає депозити. У нашій області Трансбанк практично стовідсотково свій депозитний портфель (сім мільйонів гривень) не в змозі повернути своїм вкладникам. Однак цей банк в області видав кредити. Ці кредити вкладено в діючі виробництва, тому є можливість, що після повернення кредитів банк зможе розрахуватися зі своїми вкладниками.

Нині, за словами Б. Ковча, помітні позитивні зрушення в банківській системі. Приблизно десять банків наразі відновили кредитування. А в січні сума на депозитах буковинців зросла. За словами Б. Ковча, із поверненням довіри до банків ситуація обіцяє відчутно покращитися.
Надія МАКУШИНСЬКА
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують