У Львові, Рівному, Тернополі та Ужгороді ціни на житло злетіли у кілька разів. За квартиру в центрі Львова доведеться заплатити до двох тисяч доларів, тоді як до повномасштабної війни таке житло коштувало 17 тис. грн.
Про це
йдеться у матеріалі Obozrevatel
Крім того, у західних областях дедалі рідше здають квартиру чоловікам призовного віку. Дешевше житло здається терміном від пів року, проте вимушеним переселенцям воно не дістається.
Про те, як "внутрішні мародери" заробляють на українцях, читайте у матеріалі видання.
Переселенка з Мелітополя Аліна змогла дозволити собі квартиру у Львові лише на тиждень. Після цього за допомогою волонтерів знайшла вільну кімнату за 15 хвилин їзди від Львова.
"Квартиру взагалі не шукали, коли була можливість бігти, бігли. Я взагалі не хотіла їхати до останнього. Не вірилося, що таке взагалі може статися. Зараз у Мелітополі неможливо існувати, там росіяни. Я просто не могла дихати у своєму місті та нічого зробити з цим неможливо. Взяла дитину свою, малому 5 років, і сіла на автобус евакуаційний у Запоріжжі. Звідти до Львова, тут у мене подруга. Була", – розповідає дівчина.
У Львові Аліна мала оселитися у квартирі знайомої, яка поїхала до Польщі, а ключі залишила родичам. Але вже у поїзді знайома перестала брати слухавку, додзвонитись до неї не вдалося й у Львові. Довелося терміново шукати житло.
"На вокзалі, звичайно, є волонтери і можна було скористатися їхньою допомогою. Але я цього не знала тоді. Я зайшла на airbnb і на тиждень забронювала квартиру, щоби не залишитися на вулиці. Вийшло 45 доларів за добу. За тиждень це вже 315 доларів", – розповідає дівчина.
За місяць квартира площею 38 квадратних метрів обійшлася б у 1 350 доларів.
"Квартира дуже погана була. М'яко скажу. Просто було не прибрано. Волосся в душі, у шухлядці у ванній кімнаті були порожні пивні пляшки", – скаржиться Аліна.
Незадоволений своєю квартирою вартістю у 1 500 доларів і вимушений переселенець Денис. На сайті з оголошеннями розмістили фотографії з чистими квартирами та свіжим ремонтом. А під час поселення виявилося, що власник житла не замінив білизну, не прибрав після минулих мешканців. Волосся знаходили навіть на посуді.
У Рівному, Львові, Ужгороді, на відміну від столиці, практично повноцінно працює ринок довгострокової оренди квартир. Деякі квартиранти зібрали речі та поїхали за кордон, хтось виїхав із орендованого житла й переїхав до родичів. Тепер власникам житла потрібно шукати нових квартирантів.
Журналісти обдзвонили кілька варіантів таких пропозицій. Перше питання орендодавця – "а ви звідки?" Для переселенців такі квартири не пропонують.
Крім того, часто житло не здають "чоловікам без військового обліку". Про це вказують в оголошеннях або уточнюють під час телефонної розмови. Ціни на довгострокову оренду у Львові вже перевершили київські до 24 лютого. Однокімнатка зі старим ремонтом обійдеться щонайменше в 10 тис. грн. А квартира у центрі – від 20 тис. грн.
Легше зняти квартиру за допомогою сервісів Booking та arbnb. Але й ціни там можуть бути значно вищими.
"Це просто мародерство", – обурюється киянка Дар'я. Вона три тижні провела у Львові, а потім переїхала до Польщі.
Що цікаво, там ціни для українських біженців нижчі, ніж у рідному Львові.
"Ціни на квартири – від 1500 злотих (10,4 тис. грн) за однокімнатну квартиру в середньому... Плюс окремо плата за комунальні послуги. Але навіть поляки кажуть, що ціни на житло піднялися зараз через великий попит", – розповідає Альона, яка з початком повномасштабної війни в Україні тимчасово переїхала до польського міста Ряшова.
Найкращий варіант – шукати житло через знайомих чи місцевих волонтерів. Є багато варіантів, коли поляки просто безкоштовно готові селити у себе українців або здавати квартиру/будинок взагалі без оплати перші 1-2 місяці. Але такі варіанти зазвичай швидко розбирають, — розповідає дівчина.
Тоді як деякі українці наживаються, поляки готові надавати біженцям дешеве житло. До речі, у Львові місцева влада вже запропонувала контролювати вартість оренди та скаржитися на оголошення з неринковими цінами.
Довгий час в Україні оренда житла повністю перебувала у тіні, без жодних правил та вимог до орендодавців. Можливо, після війни варто навести лад у цій сфері. Хоча б зобов'язати орендодавців платити податки та виконувати взяті на себе зобов'язання, у тому числі не завищувати вартість оренди у спробах заробити на чужому горі.
У Чернівцях також зловживають цінами. Як
повідомив міський голова Роман Клічук, до мерії надійшло вже орієнтовно 130 звернень зі скаргами на людей, які підвищили ціни на оренду житла під час воєнного стану.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
6-04-2022, 21:50
0
5 466