Сьомого квітня православні та греко-католики відзначатимуть Благовіщення Пресвятої Богородиці. Це одне з 12 найбільших християнських свят. Його святкують за дев’ять місяців до Різдва. Тобто це той термін, який потрібен жінці, щоби виносити й народити дитину.
Здавна існував звичай цього дня випускати на волю птахів, які символізують Святий Дух, що зійшов на Діву Марію. У храмах на Благовіщення святять проскури, а господарі випускають після зими із хлівів худобину, аби та чула весну. Дівчата танцюють перший весняний хоровод і вмиваються водою з пролісками, аби бути гарними.
– Якщо на Благовіщення дівчина знайде квітучий первоцвіт, то скоро вийде заміж, – розповів етнограф Микола Шкрібляк. – Цього дня не можна нічого робити: прибирати, прати, рубати дрова. Звідси приказка: "На Благовіщення птах гнізда не в'є, а дівка коси не плете". Особливо грішно працювати на землі. А вже після Благовіщення можна розпочинати роботи в полі.
Також не можна займатися рукоділлям, стригти волосся, сваритися, лихословити. Поганою прикметою вважалося давати в борг на Благовіщення, бо можна віддати удачу. Водночас цього дня прийнято було спалювати старі речі, обкурювати хати, собачі будки й хліви, щоб оберегти від хвороб себе і домашніх тварин.
Народні прикмети*Яка погода на Благовіщення – така і на Великдень буде.
*Якщо на Благовіщення сонце сходить на чистім небі, то весна буде рання і тепла, якщо ясно ввечері – пізня та холодна.
*Якщо цього дня буде хмарно, негода, то кукурудза не вродить.
*Благовіщення без ластівок – холодна весна.
*На Благовіщення гарна погода – буде гарний урожай.
*Якщо на Благовіщення політає сніг – літо очікується неврожайне.
*Якщо на Благовіщення півень на порозі нап'ється, то на Юрія (6 травня) віл напасеться.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
7-04-2022, 10:51
0
857