Незважаючи на міцну гривню, ціни продовжують рости, і чекати на їхнє зниження найближчим часом навряд чи доводиться. Відбувається це через зростання цін на енергоносії, які вже досягли рекордних позначок.
"Ціни не стоять на місці"Як же змінилися ціни на популярні продукти харчування на Буковині. Кореспондентка "МБ" побувала на ринку "Центральний", йдеться в публікації "МБ".
За словами продавців, ціни зросли на всі продукти. Не торкнулося здорожчання хіба що овочів і фруктів, вирощених власноруч.
Розповідають, що останнім часом дорожчає м’ясна та молочна продукція.
Нові цифри з’являються і на цінниках хлібобулочних та кондитерських виробів. Вартість овочів теж змінюється не на користь споживача.
Продавчиня солодощів розповідає, що доводиться чи не щотижня змінювати цінники на одних чи інших товарах.
– Якщо говорити про ціни солодощі, то вони ростуть на все: і на печиво, на цукерки. Ціна за кілограм усього за останні місяці зросла в середньому на три-чотири гривні.
Ми нічого зробити не можемо, бо не ми встановлюємо ціни, – розповідає пані Світлана, продавчиня солодощів.
Проходжу до контейнера із різною продукцією. Тут і м’ясо, і молочні продукти, сири та бакалія. Запитую, як змінилися ціни за останній період. Жінка ж важко зітхає.
– Нічого не стоїть на місці, все подорожчало. Молочні продукти за останній час вже втретє дорожчають. М’ясні продукти на кілька гривень подорожчали. Та й інші продукти теж. І борошно, і гречка. Від сьогодні має подорожчати й олія. Нас вже попередили, але ще не сказали, на скільки. Людей на ринку дуже мало. Ніхто не хоче купувати за такими цінами. Ми сидимо тут весь день, а приходить одна-дві людини. Ринок порожній. Люди грошей не мають. Якщо і йдуть щось купувати, то в якісь соціальні магазини, де є якісь акції, – розповідає пані Анна, що торгує на ринку.
"Не можемо працювати собі в збиток"Поки розглядаю ціни на овочі, стаю свідком розмови між двома продавчинями. Вони саме обговорюють ціни.
– Мене дивує, що люди в листопаді очікують падіння цін. Ніби в листопаді воно ще росте на городі, і люди просять знизити ціну, – каже одна із жінок.
– Ну, звичайно, всі овочі вже тепличні, вони не можуть не дорожчати. На їх вирощування вже йде більше грошей, – продовжує інша.
Підходжу до них та розповідаю, що ми якраз пишемо про ціни на продукти.
Пані Аліна торгує фруктами та овочами. Розповідає, що люди дедалі частіше скаржаться на високу вартість продуктів.
– Люди хочуть за кілька гривень купити щось дуже якісне, свіже і смачне. Так не буває, та ще й в такому місяці. Я розумію людей, бо з цими карантинами вони не можуть впоратися з комунальними послугами, грошей на продукти не вистачає. Але на ринку великий вибір, можна щось купити за нижчою ціною, але і нижчої якості. Бо і ми не можемо працювати собі в збиток, – розповідає продавчиня.
Додає, що ціни на фрукти зараз стоять на місці або й дешевшають, а овочі навпаки ростуть в ціні.
– На деякі фрукти ціни навіть трохи впали, бо вони привезені з-за кордону, де саме розпочинається сезон. Хурма, банани дешевшають. Мандарини навіть дешевше коштують, аніж торік. Були по 45-50, а зараз по 35-40 гривень за кілограм. А от овочі, звісно, дорожчають. Вони ще наші, привезені з Херсона або вирощені в теплицях. Та найближчим часом овочі будуть ще більше дорожчати, бо їх почнуть завозити з Туреччини. А їхні кабачки, баклажани, броколі в рази дорожчі від наших, – каже Аліна.
Підходжу до жінки, що торгує хлібобулочними виробами. Вона показує на різні булочки і розповідає, що і на скільки подорожчало.
– Подорожчало все. Щось – більше, щось – менше. Ціна на хліб зросла на гривню, на калачі так само. Булочки подорожчали. Ось, до прикладу, така плетена булка коштувала 10 гривень, а зараз вже 12, інші теж подорожчали на дві гривні. Вся продукція подорожчала на одну-три гривні. Люди, звісно обурюються через зростання цін. Але що їм залишається – лише змиритися. Не будуть же вони відмовлятися від хліба. І ми нічого зробити не можемо, бо ціни не ми встановлюємо, – розповідає Галина.
Думка фахівцяАндрій Новак, економіст:
– Подорожчання продуктів харчування зараз відбувається з однієї головної причини – різкого подорожчання тарифів на енергоресурси. Причому, на всі одночасно: і на газ, і на електроенергію, і на пальне. А енергоресурси – це обов’язкова частина вартості всіх товарів і послуг. І тому, коли у виробників і торговців зросла собівартість продукції, вони змушені піднімати ціну на товар, бо ніхто не може працювати собі в мінус.
Багато продуктів будуть іще дорожчати найближчим часом.
Досить суттєво здорожчало м’ясо, десь на 20-25% за кілька останніх місяців. І, скоріш за все, це потягне за собою і подорожчання молочної продукції. А ціна на овочі і фрукти залежатиме від сезонності, вітчизняної продукція чи імпортної. Крім того, за місяць вже почне працювати ще один фактор – період новорічних свят. А це потягне за собою підвищення попиту на певні продукти, що вплине на їх вартість.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
12-11-2021, 19:48
0
3 792