RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Постраждалі у ДТП мають право на офіційну компенсацію: як її отримати

Щороку в Україні в ДТП гине 3,5 тис. осіб та понад 30 тис. зазнають травм. Але не завжди постраждалі звертаються до страховика ОСАЦВ винуватця аварії або до МТСБУ за належною компенсацією.

Про це пише НВ.



Серед найпоширеніших причин того, що постраждалі не вимагають компенсації — те, що гроші на лікування потрібні одразу, а процедура врегулювання у випадках, якщо постраждали життя або здоров’я людини, достатньо тривала і вимагає судового розгляду. Як показує практика, іноді постраждалі просто недостатньо поінформовані про свої права. Що ж необхідно знати учасникам дорожнього руху?

Право на захист

Лікування та відновлення працездатності постраждалих в аваріях вимагає значних коштів. Якщо ж людина загинула, то виникає питання і витрат на поховання, і відшкодування для сім'ї за втрату годувальника. Згідно з чинним законодавством, компенсацію шкоди людям, чиї життя або здоров’я постраждали внаслідок ДТП, (або їхнім спадкоємцям) виплачує страхова компанія за договором ОСЦПВ. Якщо у винуватця аварії немає поліса ОСЦПВ, компенсацію виплачує МТСБУ.

Зараз страхова сума (максимальний розмір виплати) становить 260 тис. грн на одного потерпілого. Зовсім недавно МТСБУ ініціювало збільшення страхових сум за шкоду життю і здоров’ю до 320 тис. грн. Але навіть цього не завжди достатньо для захисту інтересів жертв ДТП.

На жаль, іноді самі потерпілі не звертаються за компенсацією, хоч і мають на неї законне право. Наприклад, у 2015 році страховикам ОСЦПВ було заявлено тільки 428 випадків для отримання виплат, пов’язаних із загибеллю в аваріях людей. У 2020 році — вже 1428 виплат. Порівнюючи ці цифри зі статистикою загиблих у ДТП, ми бачимо, що в 2015 році виплати, пов’язані зі смертю, становили лише 10% від загальної кількості загиблих.

Розрив між цими показниками свідчить про те, що далеко не в усіх випадках близькі постраждалих звертаються до страховика або до МТСБУ за компенсацією. За нашими оцінками, основна причина такої ситуації — недостатня поінформованість людей щодо можливості отримання страхового захисту. Якщо автомобілісти найчастіше знають свої права, то пасажири (як легкового, так і комерційного пасажирського транспорту) і пішоходи далеко не завжди добре обізнані про те, що ОСЦПВ захищає і їхні інтереси також.

Врегулювання страхових подій по ОСЦПВ, де є постраждалі люди, є досить тривалим процесом через необхідність проведення експертиз та судового розгляду у кримінальних справах. Тому не всі виплати, зроблені в конкретному році, здійснюються за випадками ДТП за той самий період.

За останні кілька років страховики ОСЦПВ і МТСБУ виконали величезну роботу, щоб роз’яснити всім учасникам дорожнього руху механізми передбаченого для них страхового захисту в разі ДТП.

Результати очевидні. У 2020 році було заявлено вже 40% випадків, пов’язаних із загибеллю людей. А за підсумками першого півріччя поточного року питома вага страхових виплат до кількості постраждалих у ДТП виросла до майже 60%. Наше завдання — наблизити цей показник до 100%.

Відшкодування за травму

Складніша ситуація спостерігається за страховими випадками ДТП, де завдано шкоди здоров’ю людей. У 2015 році частка таких виплат до загальної кількості постраждалих становила 7%, у 2020 році — 9,3%, в першому півріччі 2021 року — 12%.

Найчастіше це відбувається тому, що багато винуватців ДТП намагаються швидше компенсувати збитки самостійно. Вони розраховують, що це допоможе дійти мирової угоди з потерпілим і позбавить їх кримінальної відповідальності.

Також частою причиною того, що постраждалі в ДТП не вдаються до отримання компенсації з ОСЦПВ, називають те, що гроші на лікування потрібні "тут і зараз". Як я вже зазначав, врегулювання таких страхових подій передбачає проведення експертиз і судового розгляду, а це потребує часу час. Тому потерпілі вважають за краще отримати компенсацію від винуватця ДТП якомога швидше.

Як у випадку з загибеллю людини, так і в разі заподіяння шкоди здоров’ю, кожна потерпіла особа або її родичі повинні знати: якщо вони мають право на компенсацію, а також правильно і своєчасно надають необхідні документи, — то вони її обов’язково отримають.

За останні кілька років страхові виплати за шкоду життю і здоров’ю суттєво зросли. Якщо у 2015 році цей показник становив 34,8 млн грн, то у 2020 році — вже 193,8 млн грн, тобто він виріс більш ніж у 5 разів. Тенденція триває: тільки в першому півріччі 2021 року за шкоду життю і здоров’ю страховики ОСЦПВ виплатили постраждалим 99,8 млн грн.

Зростання відбулося як за рахунок збільшення кількості виплат, так і за рахунок збільшення середньої суми. У 2015 році за шкоду життю і здоров’ю було зроблено 2838 виплат, а у 2020 році — вже 5028 (+77%). Нагадаю, що розмір виплати за шкоду життю і здоров’ю в разі інвалідності або смерті потерпілого розраховується в прив’язці до розміру мінімальної заробітної плати.

Необхідні дії

Найближчими роками планується реалізувати ряд стратегічних змін, які допоможуть підвищити рівень захисту людей, чиє життя або здоров’я постраждали в результаті дорожньої аварії.

Передусім це стосується значного збільшення страхових сум до європейських показників. З ухваленням нового закону "Про ОСЦПВ", на необхідності чого давно наполягають представники ринку, страхові суми за шкоду життю і здоров’ю вже в перший рік дії закону мають сягати 1 млн грн.

По-друге, йдеться про декриміналізацію наслідків тілесних ушкоджень середньої тяжкості, заподіяних у результаті ДТП. Як я вже зазначив, саме страх кримінального покарання є важелем впливу на винуватця аварії для отримання компенсації від нього, а не від страхової компанії, як це передбачено законом.

По-третє, необхідне внесення змін до практики застосування норми ст. 36 закону "Про ОСЦПВ". Якщо винуватець ДТП оплачує збиток потерпілому з власної кишені, але погоджує цей факт і розмір виплати зі страховою компанією, то страховик повинен компенсувати йому витрати.

Загальні позитивні зміни в економіці країни вплинуть і на якість страхового захисту потерпілих в аварії. Наприклад, мінімальна сума виплати прив’язується до розміру мінімальної заробітної плати. Виведення з тіні заробітних плат у поєднанні з підвищенням страхових сум дозволить розраховувати й виплачувати компенсації, реально відповідні втратам людини або сім'ї внаслідок травми або смерті в ДТП.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Анна Семьонова
29-10-2021, 14:00
Коментарів 0 Переглядів 2 265


Внаслідок аварії загинули 17-річна дівчина та 30-річний чоловік

Дівчина спакувала потрібні військовим речі в коробки, які так і назвала – "коробка допомоги"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Можна побачити роботи Тараса Полатайка, Станіслава Туріни, Віолетти Олійник та інших


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.