Газ в Європі рекордно дорожчає, до понад 1000 доларів за тисячу кубів.
"Нафтогаз України" запевняє, що це не позначиться на тарифах для українців. Енергопостачальні компанії ще в березні опублікували свої ціни для кінцевих споживачів. Вони коливаються від 7,60 до 16 грн за 1 куб. м. Такі ціни діють в межах так званих річних тарифів, які на сьогодні є базовими.
Та навіть, якщо цифри в платіжках залишаться такими ж, подорожчання газу серйозно вплине на бізнес та промислові підприємства. Адже для них енергоносії постачаються за ринковою ціною. Наразі вона коливається у межах 25-30 тисяч гривень за 1000 кубів газу.
"Буде більше хімії і різних добавок"
– Хліб, цукор, соняшникова олія, молочні та м’ясні продукти, тепличні овочі – злетить в ціні все. Там, де є термічна обробка, є газ, а його ціна зараз просто шокує…. Тому, якщо за підсумками серпня інфляція у нас була 10,2%, то, думаю, в кінці року хоч би в 14-15% вкластися. Рекордні цінники на газ позначаться на вартості продуктів харчування вже у вересні-жовтні. У підприємств просто не залишається іншого виходу. Держстат, крім зрізу споживчих цін, дає інформацію за цінами виробників. У них відображаються витрати на сировину, виробництво тощо. Так от, якщо ціни на продукцію, порівняно з минулим роком, на серпень виросли на 10%, то ціни виробників – більш ніж на 40%. Ця різниця в 30% мене сильно турбує. Зрозуміло, що ми побачимо її в споживчих цінах – це лише питання часу, – пояснив нам голова Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Експерти пророкують зростання цін на цукор, хліб, м’ясні та молочні продукти, яйця та інше.
– Зрозуміло, що будуть підвищувати ціни з оглядкою на купівельну спроможність населення. По можливості, стануть переносити накрутки на більш елітну продукцію, скажімо, з хліба – на торти. Адже люди і так вже купують їжу вкрай економно. Також варто очікувати погіршення якості – стануть масло замінювати спредами, буде більше хімії і різного роду добавок, – говорить О. Пендзин.
"Не можемо працювати собі у збиток"Ми поцікавилися в чернівецьких підприємців, як подорожчання газу вплине в подальшому на вартість продукції.
Гендиректор одного з найбільших в області виробників м’ясної продукції приватного підприємства "Колос" Ігор Кібіч зазначає, що зростання цін на газ вплине на весь бізнес без винятків.
– Це вплине на будь-який бізнес. Якщо піднімається вартість газу, зростає в ціні вугілля, а значить – збільшуються ціни на продукцію, яку ми випускаємо. Це не наше бажання – підвищити ціни, це автоматичний процес. Тут арифметика дуже проста. Якщо я платив, до прикладу, за щось 10 тисяч на місяць, мені доведеться платити 15 тисяч. Ми ж не можемо працювати собі в збиток. До того ж буде менший попит на продукцію, бо в людей грошей немає. Влада каже, що буде стримувати ціни. Можливо, для людей вони і стримують, але не для бізнесу і виробництва. А люди будуть купувати продукти, але вже дорожчі, і все одно платитимуть за той газ, ціну на який підняли на виробництві. Можна сказати, у такий спосіб просто обдурюють людей, – пояснює Ігор Кібіч.
Керівництво Чернівецького хлібокомбінату зазначає теж саме: через зростання цін на газ зросте вартість продукції.
– Звичайно, ми будемо змушені підвищити ціну на продукцію в середньому на 8-10%, оскільки за останні пів року відбувся значний ріст цін на енергоносії, зокрема: газ – майже втричі, електроенергію – на 23%, а також на певні види допоміжної сировини, які використовуються для виробництва хліба та хлібобулочних виробів, а саме: дріжджі – 7%, цукор – 37,5%, соняшникову олію – 9%. Але, незважаючи на це, ці фактори жодним чином не вплинуть на якість нашої продукції та її вагу. Ми і надалі використовуватимемо сировину найвищої якості і не будемо компенсувати втрати за рахунок ваги продукції. Тому, спираючись на багаторічну довіру споживачів та підприємців до нашого заводу, сподіваємось, що підвищення цін не позначиться на економічних показниках нашого бізнесу, – пояснює адміністрація Василь Сандуляк, заступник директора АТ "Чернівецький хлібокомбінат".підприємства.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
14-10-2021, 12:15
0
3 928