Багато хто боїться сварок, вважаючи за краще промовчати і обходити гострі кути. Цей страх властивий людям, які виросли з переконанням, що головне в житті — подобатися іншим, бути "приємними" і зручними. В результаті оточуючі починають користуватися їх поступливістю, а недавні "миротворці" поводяться пасивно-агресивно або зриваються, що закінчується скандалом, інформує
Ukr.Media.
Чи може м'яка і неконфліктна людина уникнути сварки, але домогтися свого?
Перш за все, варто переглянути поняття "конфлікт". Є різниця між тим, щоб бути "милими" (тобто догоджати всім ціною власних інтересів) і "добрими" (тобто чинити правильно і ставитися до оточуючих з увагою і співчуттям).
Як тільки у вашій голові складеться "правильна" модель розмови, вам знадобиться інструмент, щоб її почати. Ці чотири фрази допоможуть вам, коли емоції зашкалюють, але ви боїтеся висловити все, що "накипіло" на душі.
"Я спостерігаю". Поділіться своїми спостереженнями, як ніби ви знімаєте відео, без коментарів, домислів і пояснень. Це дозволить почати розмову максимально нейтрально.
"Я відчуваю". Як ви ставитеся до ситуації, що склалася? Що ви відчуваєте? Не припускайте у співрозмовника корисливі мотиви і не намагайтеся здогадатися про наміри іншої людини. Розповідайте тільки про ваші почуття з приводу того, що бачите.
"Я хочу". Сформулюйте свою мету. Це має бути ваш намір, а не список пропозицій, як має змінитися інша людина! Замість: "Тобі потрібно зробити те-то і те-то", скажіть: "Мені необхідно відчувати впевненість в тому, що...".
"Я прошу". Про що ви просите іншу людину? Врахуйте, що ваша пропозиція повинна бути розумною і здійсненною.
Можете додати і ще одне питання: "Чим я можу допомогти?".
Припустимо, ви зіткнулися з потенційно конфліктною ситуацією: колега з іншого відділу передає інформацію для щотижневого засідання правління в останній момент, та й то після численних нагадувань. В результаті ви змушені засиджуватися допізна і переживаєте, що пропустите важливу інформацію.
Ваша розмова може початися так: "(Я спостерігаю) Я помітив, що на останні кілька засідань правління ви надсилаєте мені матеріали пізніше встановленого терміну. Мені доводиться затримуватися допізна, щоб приготувати всі матеріали. (Я відчуваю) Я хвилююся і нервую. Я не звик працювати в режимі авралу і турбуюся, що не встигну внести всі дані. (Я хочу) Мені необхідно планувати свою завантаженість протягом тижня і бути впевненим, що я зможу виконати все намічене. (Я прошу) Що ми можемо зробити, щоб допомогти вам вкластися в терміни?"
Ця модель виглядає громіздкою, але вона працює, оскільки ви не обговорюєте чужі недоліки і не приписуєте людям приховані наміри ("ви дуже неорганізовані", "я бачу, ви абсолютно не цінуєте чужий час"). Ви обговорюєте свої почуття і говорите про свої потреби, тому співрозмовнику нема потреби захищатися.
Секрет успішних відносин з людьми в тому, щоб вести тільки ті розмови, які вам потрібні і коли вони вам потрібні.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
11-09-2021, 01:50
0
1 157