Дані безлічі спостережень дозволили астрономам зібрати воєдино захоплюючу історію багатовікового танцю смерті пари масивних зірок.
Використовуючи дані огляду "Very Large Array Sky Survey", астрономи виявили переконливі докази спалаху наднової, якій передувало зіткнення нейтронної зірки або чорної діри з ядром масивної зірки-компаньйона. Раніше такі події не спостерігалися і передбачалися лише в теорії. Про знахідку повідомляється в журналі Science.
"Звичні нам наднові з колапсом ядра спалахують, коли масивна зірка спалює своє паливо і більше не може протистояти власної гравітації. В результаті відбувається потужний вибух, а на його місці залишається нейтронна зірка або чорна діра ", – розповідають автори дослідження.
Відомо, що більшість масивних зірок народжуються в тісних подвійних системах. У разі смерті одного з них, що утворилася в результаті неї нейтронна зірка або чорна діра з часом може злитися зі своїм компаньйоном. Теоретичні моделі передбачають, що таке злиття спровокує вибух – наднову з колапсом ядра. Однак раніше виявити приклад такої події не вдавалося.
Перша підказка, яка вказує на унікальну знахідку, прийшла з аналізу архівних спостережень "Very Large Array Sky Survey", що почалися у 2017 році. У них астрономи виявили об’єкт, яскраво світиться в радіодіапазоні, якого не було в даних більш ранніх оглядів. Настало вивчення інтригуючого джерела, що отримав позначення VT 1210 + 4956, показало, що він розташований на околиці карликової галактики на відстані приблизно 480 мільйонів світлових років від Землі.
"Радіо- і оптична спектроскопії говорять про те, що джерело узгоджується з залишком наднової, взаємодіє з навколишнім речовиною, ймовірно, викинутим з зірки за кілька століть до її вибуху. Більш того, ми зв’язали VT 1210 + 4956 з невідомим спалахом рентгенівського випромінювання, яка сталася у 2014 році. Комбінація всіх цих факторів добре відповідає прогнозам для наднової, викликаної злиттям ", – уклали автори дослідження.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
6-09-2021, 02:00
0
908