Ділимося найефективнішими лайфхаками від експерта, які допоможуть вам правильно ставити фінансові цілі, планувати свої витрати та проводити ревізію доходів і витрат, інформує
Ukr.Media.
Так багато всього в житті знаходиться поза нашим контролем, але ми можемо вибирати, як реагувати на це. Здається приблизно так одного разу сказала кандидат в президенти США Хілларі Клінтон. Зараз її цитата актуальна як ніколи: підступний порядок посилює рівень особистого стресу на тлі глобальних економічних проблем і викликає занепокоєння за власний добробут в новому році у кожного з нас.
Кожному з нас під силу звести до мінімуму ризик банкрутства і відчутно поліпшити фінансове становище навіть в поточних умовах. Для цього достатньо підпорядкувати свій спосіб життя декільком правилами, наприклад, плануванням. Планування — як їзда на велосипеді. Можна нахилити голову вниз, концентруватися на дрібних перешкодах, і в підсумку врізатися в дерево. А можна подолати страх, підняти очі і побачити не лише кінцевий пункт, а й дорогу, яка призведе до мети.
Ставимо довгострокові ціліНа перший погляд здається дурним ставити фінансові цілі на 5-7 років сьогодні. Над нами висить локдаун, бушує вірус, а на роботі витають занепадницькі настрої без святкового аромату. Але глобальні цілі на те і глобальні, що мало залежать від того, що відбувається сьогодні.
Планувати потрібно ґрунтовно і гранично чітко. Наприклад, не "хочу через 10 років жити в красивому будинку в передмісті Києва", а "придбаю 3-кімнатну квартиру, на яку треба заробити 3 млн гривень протягом 10 років". Бачачи конкретний термін і конкретні цифри, починаємо робити невеликі кроки в потрібному напрямку: навчитися більш високооплачуваній професії, почати інвестувати кошти у фондовий ринок або хоча б спочатку відмовитися від покупки сумки Gucci на користь першого внеску по іпотеці.
Плануємо витратиЕмоції від спонтанних покупок — найприємніші, але швидкоплинні. Інакше як пояснити те, що у кожної з нас в шафі ховається маленьке кладовище не ношеного одягу? Або коробки з дрібничками та сувенірами, яким не можна знайти застосування.
Що робимо:
- Складаємо самостійно або зі стилістом базовий гардероб з ідеально відповідних вам речей;
- Купуємо річ тільки по назрілій потребі;
- Заздалегідь складаємо список покупок і не беремо нічого за ціною вище запланованої;
- Не купуйте відразу те, що захотілося, а поверніться в магазин через пару днів.
Особливий пункт — розпродажі. Від цього слова серце починає битися частіше. Але знижки — це лише маркетинговий прийом, який змушує нас платити більше. Тому стежте за вартістю товарів і не піддавайтеся ажіотажу.
Записуємо доходи й витратиДля поліпшення матеріального стану вести облік витрат і доходів так само необхідно, як стежити за кількістю пройдених кроків, коли хочеться привести себе в форму. Це може бути нудним, але як бонус — не опинитеся без грошей.
Витрати потрібно розділити на обов'язкові та необов'язкові. Обов'язкові або постійні витрати — це ті, які оплачуються регулярно і без особливих змін, наприклад, продукти, оплата мобільного зв'язку, комунальні послуги, іпотека та ін. Необов'язкові або непостійні витрати — це витрати час від часу, наприклад, покупка подарунків на дні народження.
Елементарний спосіб вести облік — відняти від загальної суми місячних доходів суму постійних витрат, а залишок розподілити між можливими тимчасовими витратами або відкласти вільні кошти на чорний день. З таким підходом у вас завжди буде позитивний баланс на рахунку і можливість усвідомлено управляти статтями витрат. Наприклад, якщо на подарунки було витрачено більше запланованого, можна відмовитися від походу до масажиста.
Вести облік витрат і доходів можна будь-яким зручним способом, наприклад:
- у додатку в телефоні;
- у таблицях Excel;
- в особистому щоденнику;
- у програмах обліку доходів і витрат.
Контролюємо автоматичні витратиПослуги автоматичних підписок або продовження дії контрактів на товари та послуги зручні тим, що не доводиться щомісяця витрачати час на їх вибір і оплату. Однак важливо періодично переглядати куплені послуги автоплатежів і скасовувати ті, які вже не потрібні. Можливо деякі послуги вже не викликають інтересу, але ви забуваєте скасувати підписку.
Раз в 6-12 місяців перевіряємо, скасовуємо або вибираємо найвигідніший тариф:
- у платних мобільних додатків;
- у інтернет-провайдерів;
- у операторів мобільного зв'язку;
- у транспортних компаній;
- у страхових компаній;
Проводимо чекап банківських продуктівМи звикаємо користуватися одним і тим же банком і послугами, хоча постійно з'являються більш вигідні продукти і сервіси.
Перевіряємо раз на рік або частіше:
- тарифи, комісії та відсотки на дебетові та кредитні картки;
- вартість обслуговування банківських карт;
- плата за оповіщення SMS;
- умови по кешбеку;
- пільговий період для кредитних карт;
- старі банківські картки та комісії, які можуть на них нараховуватися, кредитні картки з потенційно непогашеним кредитом.
Рефінансуємо кредитиМало хто знає, що суму відсотків по кредиту можна зменшити, провівши рефінансування. Це означає, що ми беремо кредит з більш вигідними умовами і цими коштами закриваємо кредит з високою процентною ставкою. При правильному підході рефінансування допоможе пом'якшити кредитне навантаження і заощадити кошти.
Для рефінансування доведеться йти в інший банк і взяти новий кредит, дотримуючись таких умов:
- термін, що залишився за старим кредитом повинен бути не менше року;
- різниця в ставках між старим і новим кредитом повинна бути не менше 1%;
- у випадку з іпотечним кредитом найвигідніше проводити рефінансування в перші 3-5 років, поки виплачується основна частина відсотків за позикою.
Розбираємо шафиЯкщо нічого надіти при повних шафах одягу, позбавляємося від зовсім непотрібного. Речі краще віддати або продати, отримавши додатковий прибуток. На спеціалізованих платформах на кшталт ОЛХ можна виставити на продаж речі, які добре збереглися.
Також можна влаштувати тематичні розпродажі для друзів. Наприклад, організуйте віртуальну вечірку з продажу та обміну новорічних іграшок або кухонного приладдя. Все що потрібно — приготувати коробку з речами, налити келих вина, щоб провести час в приємній компанії, а заодно позбутися від непотрібних речей.
Наводимо порядок в косметичціРік тому ми доглядали за шкірою засобами з пептидами, а сьогодні нестримно купуємо засоби з кислотами та ретинолом. І це не кажучи вже про помади, тіні та парфуми. Боротися з любов'ю до косметики складно, але можна, якщо мета — поліпшити фінансове становище. Ось кілька порад, які допоможуть зберігати якість догляду за собою та економити кошти:
- викинути всю косметику, у якій закінчився термін придатності і більше її не купувати;
- невідповідні вам засоби можна продати або подарувати подругам;
- скласти план рутини по догляду за обличчям, наприклад, вранці — кислоти, ввечері — ретинол, маски — 3 рази на тиждень;
- купувати тільки ті косметичні засоби, які входять в програму догляду.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
8-02-2021, 01:40
0
878