З 1 грудня планово підвищується прожитковий мінімум. Автоматично збільшаться пенсії і надбавки для багатьох категорій українців. Однак це тільки одне з нововведень, яке очікує пенсіонерів в найближчому майбутньому.
Як зміняться виплати пенсіонерам, на які суми вони зможуть розраховувати і коли їм чекати наступного підвищення пенсій, йдеться у публікації сайту
"Сьогодні".
Якою буде мінімальна пенсіяЗ 1 грудня прожитковий мінімум для непрацездатних осіб підвищується з нинішніх 1712 грн до 1769 грн – на 57 грн, або на 3,3%. Відповідно, 1769 грн становитиме мінімальна пенсія для нових пенсіонерів.
Таким же буде розмір соціальної допомоги для тих, хто досяг пенсійного віку, але не має достатньо стажу для отримання пенсії, і для осіб з інвалідністю.
Оскільки, відповідно до закону "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом".
Ці виплати залишаться на такому ж рівні і в першій половині наступного року. Чергове підвищення прожиткового мінімуму заплановано тільки на липень 2021-го.
Одночасно зі зростанням прожиткового мінімуму збільшується і максимальний розмір пенсій. Він становить 10 прожиткових мінімумів. Відповідно, з 1 грудня максимальна пенсія зможе досягати 17 690 грн.
Крім пенсій і соцдопомоги, збільшуються різні пенсійні надбавки і виплати, "прив'язані" до прожиткового мінімуму.
А от для пенсіонерів старше 65 років, які мають 30 років стажу (жінки) і 35 років (чоловіки), мінімальна пенсія розраховується, виходячи з мінімальної зарплати, а не прожиткового мінімуму.
Тому підвищення прожиткового мінімуму не вплине на пенсії цих людей. Але їх пенсії підвищували зовсім нещодавно – у вересні, коли зросла мінімальна зарплата. Сьогодні мінімальна виплата для таких пенсіонерів становить 2000 грн (40% від мінімальної зарплати).
Кому підвищать пенсії 2021 рокуНаступного року в уряді планують підвищувати пенсії в кілька етапів.
Так, вже з 1 січня 2021 року зростуть пенсії, "прив'язані" до мінімальної зарплати. Це насамперед пенсії тих, кому виповнилося 65 років і хто має страховий стаж 30 (жінки) або 35 років (чоловіки).
Мінімальна пенсія для таких людей становитиме 2400 грн (40% від мінімальної зарплати, яка, згідно з проєктом держбюджету, зросте до 6000 грн).
Згідно з постановою Кабміну №849 від 16 вересня, 1 березня пройде індексація пенсій. Будуть перераховані раніше призначені пенсії і надбавки до них. Очікується, що індекс індексації становитиме 11%, і це підвищення відчують близько 9 млн пенсіонерів з 11 млн.
Також з 1 березня продовжать отримувати 500 грн доплати пенсіонери старше 80 років (за умови, що їх пенсія менше середньої зарплати). З цього дня мінімальна пенсія для людей старше 80 років повинна буде становити 2600 грн (при наявності страхового стажу 20 років у жінок і 25 років у чоловіків). Різницю при необхідності доплачуватимуть у вигляді держдопомоги.
З 1 квітня перерахують пенсію працюючим пенсіонерам, зробивши поправку на трудовий стаж.
З 1 липня в зв'язку зі зростанням мінімальних зарплат знову підвищаться пенсії тих, у кого стаж 30 або 35 років (у жінок і чоловіків відповідно). Їх мінімальна пенсія становитиме вже 2600 грн (після зростання мінімальних зарплат до 6500 грн).
Також з 1 липня отримуватимуть надбавки пенсіонери 75-79 років – 400 грн за умови, що їх пенсії не перевищують середньої зарплати.
Крім того, з 1 липня очікується підвищення мінімальних пенсійних виплат для тих, кому не вистачає стажу, і для людей з інвалідністю в зв'язку з черговим зростанням прожиткового мінімуму. Виплати зростуть з 1769 до 1854 грн. Також зростуть багато надбавки.
Ще одне підвищення прожиткового мінімуму заплановано на 1 грудня 2021 року. Тоді найменша пенсія становитиме 1934 грн.
Пенсія чи держдопомога?Після пенсійної реформи 2017 року Україна з'явилася категорія людей пенсійного віку, які не мають права на пенсію. Це ті, хто більшу частину свого життя не працював або працював нелегально (з їхньої зарплати не сплачувались пенсійні внески). Таким людям нараховують пенсію, а державну допомогу, яка дорівнює прожитковому мінімуму.
2020 року право на пенсію мали лише ті, кому виповнилося 60 років і хто мав страховий стаж 27 років. Якщо менше – можна претендувати лише на соцдопомогу в розмірі прожиткового мінімуму.
З 2021 року 60-річні зможуть оформити пенсію тільки за наявності стажу не менше 28 років.
Також 2021 року зможуть оформити пенсію ті, кому виповнилося 63 роки і хто має стаж від 18 до 28 років. Або ті, кому виповнилося 65 років і чий стаж від 15 до 18 років.
До речі, 31 грудня 2020 року закінчується строк дії "Порядку призначення тимчасової державної соціальної допомоги непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не отримало права на пенсійну виплату", який був затверджений постановою Кабміну №1098 від 27 грудня 2017 року.
Цей факт деякі ЗМІ потрактували як скасування пенсій для людей, яким не вистачає стажу. Однак правильніше було б сказати, що з 2021 року підвищиться вік, з якого призначатимуть держдопомогу за віком.
До кінця 2020 року право на таку допомогу мають люди, які досягли 60-річного віку і мають 15 років стажу. З 2021 року держдопомогу за віком призначатимуть з 65 років. Раніше цього віку можна претендувати лише на допомогу по малозабезпеченості.
Як докупити стажЯкщо для отримання пенсії (а не соцвиплати) не вистачає кількох років стажу, його можна докупити – поступово або відразу. Щоправда, платити доведеться немало.
"Докуповувати" стаж поступово – значить, добровільно платити єдиний соціальний внесок. Такий договір про добровільне соціальне страхування можна укласти в місцевій податковій.
Плата становитиме 22% від мінімальної зарплати – це мінімальний розмір єдиного соціального внеску. Зараз це 1100 грн на місяць, 2021 року буде 1320 грн.
Відзначимо, що пенсійні виплати виявляться все одно більше – як ми повідомляли вище, з 1 грудня 2020 року мінімальна пенсія становитиме 1769 грн, в грудні 2021-го це буде вже 1934 грн.
За такою схемою можна оплачувати стільки років стажу, скільки не вистачає до пенсії. А ось якщо є бажання докупити бракуючий стаж "оптом", заплатити доведеться в подвійному розмірі – близько 44% від мінімальної зарплати за кожен місяць (точніше порахують в податковій, оскільки існує "знижка за опт" – зменшений коефіцієнт).
Але таким чином можна купити не більше 5 років відсутнього стажу.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
25-11-2020, 11:38
0
4 298