Павло ШЕРЕМЕТА – засновник Києво-Могилянської бізнес-школи, директор Школи управління УКУ, експрезидент Київської Школи економіки, колишній міністр економічного розвитку та торгівлі України, радник уряду Малайзії 2008-2011рр.Пан Павло під час своєї поїздки до Чернівців окреслив ключові моменти питань, які наразі турбують чи не кожного чернівчанина.
– Пане Павле, Ви неодноразово були в Чернівцях, цікавитеся економічними та політичними процесами в регіонах загалом. Як окреслите ситуацію в Чернівцях? На що потрібно звернути особливу увагу?– Ситуація в Чернівцях не дуже відрізняється від ситуації в Україні загалом. У нас пандемія та спад економіки, однак у Чернівців є значно вищий потенціал у розвитку. Це місто потрібно порівнювати не з рештою країн, а з рештою регіонів, наприклад, як Сучава, що поруч, та Угорщина. Чернівці також мають можливість досягти такого рівня.
– Що потрібно робити місцевій владі та чернівчанам для того, аби вивести місто з занепаду?– Мене мій вчитель і друг Чан Кім, який зараз за рейтингами є одним із найкращих мислителів у світі, вчив, що треба одночасно робити дві речі:
по-перше – знімати точки болю та дискомфорти, які є в мешканців міста;
по-друге –запропонувати інвестиційний клімат, привабливу магнетичну пропозицію, полонити інвесторів. Успішна місцева влада балансує між народом, вирішує точки болю, бо постійно щось ламається. Водночас пропонує громаді міста інвестиційно-привабливу картинку, візію на 10 років вперед.
– Що, за Вашими власними спостереженнями, є причинами проблем в Чернівцях, які гальмують розвиток міста?– Мого знайомого, світового економіста Олів’є Бланшара запитували: "Чому деякі країни є зірками, а інші – ні? Він дійшов висновку, що все вирішує менталітет. Якщо менталітет еліти є розвиваючий, спрямований на розвиток та залучення бізнесу – країна стрімко розвивається та злітає. Якщо менталітет є "віджимаючий", привласнюючий – країна не росте. Насправді це глобальний феномен. Бажаю, нехай Чернівці поставлять себе самі в цей спектр, безпосередньо і 25 жовтня. Чернівцям потрібна еліта, яка спрямована на розвиток.
– Ви викладали стратегію та лідерство у бізнес-школах. З Вашого досвіду, яким має бути новий мер Чернівців?– Мер має бути візіонером. Людина повинна створити та бачити картинку майбутнього міста. Водночас сам мер не може одночасно зробити і картинку, і труби викопувати. Це не його робота. Завдання мера – залучити та призначити команду на ті ключові ролі, де вони будуть знати, як вирішити ці проблеми. Підсумовуючи, скажу, що хороший мер є диригентом, який сам підбирає репертуар, розуміє потреби аудиторії та знає, як зоркеструвати цю унікальну яскраву музику міста.
– Влітку ви приїжджали допомогти розробити бачення міста Чернівців. Яка мета Вашого візиту цього разу?– Приїхав підтримати друзів, які зараз роблять дуже велику річ – беруть на себе відповідальність донести до громади власне бачення розвитку міста та переконати громаду у тому, що це єдина альтернатива, щоб навести лад у місті.
Чернівці мають використати свій шанс та потенціал, і якщо я можу бути корисним – то це велика честь для мене.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
15-10-2020, 11:00
0
3 015