Що не кажіть, а добрі справи прикрашають життя людини. Час випробовує нас, але слід прагнути бути людяними і підтверджувати це у справах. Що й робить у своєму повсякденному житті – лікар-гінеколог, кандидат медичних наук, доцент, директор клініки "Медичний центр лікування безпліддя", кавалер ордена княгині Ольги III ступеня Тамара Анатоліївна ЮЗЬКО – жінка з надзвичайно багатою душею.
Життєве кредо пані Тамари: "Прагну і планую, працюю і досягаю!" Тамара Анатоліївна Юзько переконана, що запорукою щасливого майбутнього є добро, яке ти даруєш оточуючим, і нелегка праця. Такої життєвої істини навчили її та брата Юрія, у юні роки, батьки – мама Парасковія Кіндратіївна , яка все життя працювала у системі харчування і тато Анатолій Онуфрійович, який був шахтарем. – Тамаро Анатоліївно, Ви народилися й виросли у шахтарському місті Нововолинськ, що на Волині, зростали у простій робочій сім’ї, що для вас було головним при виборі професії? Хто чи що вплинуло на рішення стати лікарем?
– Мама моєї однокласниці була акушер-гінекологом. Це була "тетчерівська натура" – потужний трудоголік. Вона часто розповідала про складні випадки і як рятувала маленькі життя... Тож я вирішила, що неодмінно стану, як Раїса Григорівна. Пройшли роки. Почалась ера репродукції, і вже я їй розповідала про нові можливості в медицині.
Після закінчення загальноосвітньої школи допитлива, кмітлива, відкрита у спілкуванні 17 – річна (тоді ще) Тамара Малиш вступила до Тернопільського державного медичного інституту, який закінчила в 1983 році за спеціальністю "лікувальна справа". – Моя трудова діяльність розпочалась на Волині в Любешівському районі, де в одному із сіл було 132 матері героїні. Навіть пологи на печі приймала. Траплялись непередбачувані випадки, але акумулювала всі свої зусилля, знання, вміння і все завершувалось благополучно. Далі були роки становлення та самореалізації: закінчила клінічну ординатуру, аспірантуру, захистила кандидатську дисертацію. В 1995 році приїхала у Чернівці і тут розпочалась справа усього мого життя – надання допомоги тим, хто мріє стати батьками.
В 1995 р. була створена "Лабораторія репродуктивної медицини" (в подальшому КЗОЗ "Медичний центр лікування безпліддя"), з якої розпочалось становлення репродукції людини на Західній Україні. Вперше у Чернівцях в 1996 р. разом із співробітниками кафедри акушерства і гінекології №1 БДМУ запровадила малоінвазивні гінекологічні ендоскопічні операції та гістероскопію, в 1997 р. провела запліднення ін вітро, яке завершилося народженням здорової дитини, запровадила методику подолання чоловічого безпліддя шляхом використання їх статевих клітин при заборі інвазивними методами, використання донорських статевих клітин та сурогатного материнства, методику кріоконсервації, створила єдиний на Західній Україні Буковинський спермобанк. В 2011 р. на базі КЗОЗ "Медичний центр лікування безпліддя" організувала спільно з БДМУ єдині в Західній Україні курси післядипломної освіти лікарів з репродуктивної медицини.
– Тамаро Анатоліївно, скільком діткам Ви допомогли з’явитися на світ? Скільки у Вас вже "Ваших" дітей?
– За роки роботи народилось більше 10000 дітей, більшість яких вважає мене другою мамою.
– Як часто Ви бачитесь з дітками, яким подарували життя? Що відчуваєте при кожній зустрічі?
– Хтось на свята приходить привітати, деякі мами і нині приходять на консультації. Декілька разів на рік ми організовуємо святкові заходи для дітей та їхніх батьків: це і День Матері, і День захисту дітей, і свято Весни, святого Миколая… І, щоразу, це до болю зворушливі зустрічі. Неможливо словами передати відчуття. Особливо приємно, що мами згадують всі мої слова підтримки, коли вони були в очікуванні появи на світ здорової дитини, (цитують мене). Повірте, ніщо не зрівняється з тим, що я відчуваю від позитивного тесту на вагітність моїх пацієнток, кожен позитивний результат робить мене на одну дитину багатшою і щасливішою. І коли до мене приходять пацієнтки з нашими малюками, серце переповнюється любов'ю і розчуленням.
Сербу Світлана, мама трьох дітей:"Тамара Анатоліївна досвідчений лікар. Вона разом з професором Олександром Юзько точно поставили діагноз, тому, їм вдалось "докопатися" до причини. Коли зібрали докупи "розрізнені пазли симптомів" в одну картину , то у нас вийшов ось такий чудовий результат. Ми щасливі батьки трьох дітей. З ініціативи Тамари Анатоліївни, Микола Федорук, який тоді був мером міста, подарував нашій сім’ї квартиру в центрі Чернівців."
Тамара Анатоліївна ЮЗЬКО." Репродуктивне здоров’я – це стан фізичного, розумового і соціального благополуччя, тому я вирішила йти в депутати, бо маю бажання, сили і знаю, як разом з командою політичної партії "Партія Чернівчан" вирішити проблеми збереження доступності та подальшого розвитку якості надання медичної допомоги, подальшого впровадження високотехнологічних її видів, стимулювати підтримку здорового способу життя, займатися вдосконаленням системи адресної соціальної допомоги нужденним громадянам і сім'ям, посилити соціальну підтримку малозабезпечених груп населення. Я йду в депутати до обласної ради від політичної партії "Партія Чернівчан" тому, що в цій партії зібралися люди, які десятиліттями займалися практичною діяльністю, що була направлена на розвиток і процвітання Чернівців та Буковини. Ці люди мають мудрість, талант керівників, здібності менеджерів, професіоналізм виконавців, багатий життєвий та практичний досвід. Все позитивне, добре, що сьогодні є в місті та області – зроблено цими людьми. Посади міського голови, народних депутатів України, керівників обласних та районних адміністрацій дали їм можливість втілити в життя свої мрії, надії, ідеї, і, вони, реалізувались, як особистості з великої літери. І, сьогодні, об’єднавшись в рядах "Партії Чернівчан", вони готові вкласти свої можливості, досвід, душу, свою любов до Буковини в розвиток та процвітання рідного краю".
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.