Ольга Кобилянська і Леся Українка зробили цей знімок у фотоательє Яна Кржановського.Колись чернівчани приходили цілими сім’ями у фотоательє, щоби зробити знімки, які потім десятки років зберігали в альбомах.
– У будинку під №17 на нинішній вулиці Головній знаходилося перше у Чернівцях фотоательє, – розповіла директор Муніципальної бібліотеки Леся Щербанюк. – Чернівчани ходили "на знимку" до пана Теодора Багриновича, якого вважали найкращим фотографом. Він брав участь у міжнародних фотовиставках у Брюсселі та Парижі 1888 року, де отримав нагороди. Це фотоательє існувало до 1915 року. Пізніше за цією адресою знаходилося фотоательє братів Брюль. У радянський період тут була фотомайстерня.
Ще одне фотоательє знаходилося на вулиці Панській (зараз Кобилянської, 15) протягом 1923-1926 років. Про це сповіщала рекламна вивіска: "Фотографуйся на фотографію". Пізніше власник встановив нову вивіску, на якій було написано: "Бажаєте мати вдалий фотознімок – звертайтеся до нашого відомого фотографа пана Ерліха".
– На нинішній вулиці Кобилянської в будинку №39 був фотосалон відомого фотографа Йогана Кржановського. Він мав у місті цілу мережі фотосалонів, – продовжує пані Леся. – Літні чернівчани, напевно, ще пам’ятають фотосалон пана Антошки на вулиці Кобилянської, 12. Внутрішній дизайн салону був надзвичайно гарним: стіни оформлені темним деревом, меблі з мореного дуба, привезені з Відня. Особливого шарму приміщенню надавали два чотириметрові дзеркала. Це було найкраще фотоательє в місті. За радянських часів воно залишилося в цьому будинку. Проте всі інтер’єри знищили, а дзеркала вкрали.
Відоме фото Ольги Кобилянської та Лесі Українки було зроблено у фотоательє Яна Кржановського, яке знаходилося на розі вулиці А. Кохановського у будинку №16 . Зараз тут магазин жіночого одягу.
– Це було під час приїзду Лесі Українки до Чернівців 1901 року. Вони прогулювалися із Ольгою Кобилянською вулицею Панською і вирішили зробити на пам’ять світлину. Побачили фотоательє Яна Кржановського і зайшли туди, – пояснила пані Леся. – Але в Лесі Українки були претензії до знімка. Про це вона писала у листі до Кобилянської: "Фотографій замовте, будьте ласкаві, шість тим часом. Єсть деякі дефекти в тому знімку, то я щось не знаю, чи замовляти більше. Пораджусь з вами, приїхавши".
Можливо, йшлося не про технічні деталі. Леся Українка була великою модницею і прискіпливо ставилася до того, як виходила на світлинах. Фотоательє Кржановського існувало приблизно до 1910 року. Пізніше тут відкрили магазин швейних машинок. Було би добре, якби небайдужі чернівчани відновили це історичне фотоательє з тодішнім інтер’єром та обслуговуванням. Такий заклад міг би стати візитівкою нашого міста.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
12-10-2020, 22:30
0
1 373