Народний депутат від "Євросолідарності" Володимир Ар'єв оприлюднив матеріали, які, за його словами, стосуються спецоперації СБУ проти бойовиків ПВК Вагнера, затриманих у липні 2020 під Мінськом.
Нагадаємо, що тоді білоруські силовики затримали 33 російських найманців, звинувативши їх у намірі дестабілізувати обстановку в країні напередодні президентських виборів.
Пізніше з’ясувалося, що росіяни прямували до Венесуели і Сирії, а завербувала їх, як повідомив журналіст Юрій Бутусов, Служба безпеки України.
За його даними, співробітники спецслужби намагалася виманити вагнерівців, так як раніше вони брали участь у бойових діях на Донбасі і причетні, зокрема, до знищення літака ІЛ-76 у червні 2014 року, в результаті аварії якого загинули 49 українських військовослужбовців.
Крім того, журналістка Яніна Соколова оприлюднила аудіозапис, на якому зафіксовано переговори найманців з оперативником СБУ, який їх вербував.
У свою чергу на Банковій проведення такої операції заперечували, стверджуючи, що все це лише "чутки".
"Маячня. Я про це читав. Сумно, що деякі засоби масової інформації передрукували Комсомольську правду (здається, російську), зробили з цього сенсацію в Україні. Я не знаю ні про який „злив“ якоїсь там операції", — заявив тоді президент Володимир Зеленський, коментуючи звинувачення у тому, що операцію української спецслужби зірвав його Офіс.
У свою чергу Ар'єв заявив, що у його розпорядженні опинилися документи, що підтверджують спробу СБУ виманити російських найманців для притягнення їх до кримінальної відповідальності.
"Є лист начальника 5 управління СБУ, департамент контррозвідки, датований 13 липня 2020", — розповів він.
В оприлюдненому документі керівника головного слідчого управління інформують про те, що в рамках кримінальної справи, яка розслідується з травня 2014 у зв’язку з російською агресією, у 2019−20 роках український оперативник "Сергій Петрович" встановив анкетні дані і опитав 40 осіб, готових для відправки до Венесуели і Сирії, і задокументував їх свідчення щодо злочинів на території України.
Ар'єв також зазначає, що вказане ім'я значиться тільки у документах з грифом "секретно".
Крім того, є протокол огляду носіїв інформації від 25 липня 2020 в рамках цієї ж кримінальної справи, який підписаний слідчим СБУ і містить прізвища бойовиків, що фігурують на записах.
"Також підпис слідчого СБУ стоїть на протоколах з розшифровками розмов вагнерівців з вербувальником. А саме — під протоколом з розшифровками розмови з бойовиком Харитоновим, раніше оприлюдненою Яніною Соколовою", — повідомив нардеп.
Він наполягає, що рейс на Стамбул, на який російські найманці повинні були сісти 25 липня в рамках спецоперації СБУ по їх затриманню, було скасовано за розпорядженням з Офісу президента.
"Бойовики залишилися у Білорусі, а 29 липня вони були затримані місцевим КДБ. Причина скасування — ключовий момент, і тут роль Офісу Зеленського є ключовою, тому що команда на перенесення вильоту була саме звідти. У наступні 4 дні операцію було злито", — заявив Ар'єв.
У зв’язку з цим він наполягає на створенні у Верховній Раді тимчасової слідчої комісії, яка має встановити причину провалу настільки ретельно підготовленої спецоперації СБУ.
"У мене є повний пакет документів по всім вагнерівцям, задокументованих українськими спецслужбами. Протоколи розшифровок розмов вербувальника з вагнерівцями, підписані старшим слідчим СБУ, підозри, які направлялися до суду і підписані відповідальною особою Офісу генпрокурора, зокрема, щодо того ж вищезазначеного Харитонова. Все доводить цинічну брехню влади, яка намагалася приховати факт проведення цієї операції, яка насправді є унікальною… Бойовики, які могли опинитися в руках українських правоохоронців, у підсумку були відпущені білоруськими спецслужбами до РФ і уникли покарання", — підсумував парламентарій.
Нагадаємо, 29 липня білоруські силовики заявили про затримання 33 бойовиків підконтрольної Кремлю неофіційної приватної військової компанії Вагнера. 2 серпня прокуратура обрала їм запобіжний захід у вигляді арешту. У Радбезі Білорусі повідомили, що нібито розшукують ще близько 200 бойовиків, які перебувають на території країни.
Влада Білорусі заявили, що метою бійців ПВК була дестабілізація ситуації в країні перед президентськими виборами. Частина затриманих воювала на Донбасі на боці "ДНР" і "ЛНР". Всупереч клопотанням України про їхню екстрадицію, Мінськ передав найманців Москві.
Президент України Володимир Зеленський назвав рішення Білорусі про передачу членів ПВК Вагнера Росії несправедливим і таким, що не відповідає дружнім міждержавним відносинам.