28 липня Україна святкує 1032 роки від Хрещення України-Руси.
Де проходило хрещення Володимира та чому він охрестився під іменем Василь? Про події сивої давнини говоримо з Ярославом Затилюком, кандидатом історичних наук, науковим співробітником Інституту історії України Національної академії наук України та Національного музею історії України.
-Відомо, що перші християни з’явилися на Русі задовго до хрещення Володимира. Зокрема, християнство в Константинополі прийняла його бабуся, княгиня Ольга.
- З "Повісті минулих літ" відомо, що Ольга народила Святослава аж через сорок років після укладення шлюбу, а поїздку в Константинополь здійснила, будучи вже, за тодішніми мірками, у глибокій старості (50-60 років). Факт залишається фактом, Ольга справді хрестилася. Та ми не можемо точно датувати, коли це відбулося. Літописець не мав точних дат. Завдяки тексту візантійського імператора Костянтина Багрянородного, який власне і зустрічався з Ольгою в Константинополі, вважається, що це відбулося у 957 році (за іншою версію, у 946-му). З опису Багрянородного можна робити припущення, що Ольга поїхала у Константинополь, провела там 40 днів (а це якраз 40 днів для оглашенія), там же і охрестилася. За поїздками, коли зазвичай їздили з Русі торгувати, беручи до уваги навігацію по Чорному морю, можна припустити, що це відбулося умовно між квітнем і вереснем.
Чому вона прийняла таке рішення ? Можемо побачити і особисті мотиви, і політичні. По-перше, Ольга на троні важко пояснюваний феномен. Ми знаємо, що її чоловік Ігор загинув у древлян, збираючи данину (це зафіксовано й у візантійських історичних творах). Традиційно прийнято вважати, що Святослав був малолітній, а Ольга мусила рятувати ситуацію. Чому вона хрестилася? Очевидно, це був жест, щоб домовитися з Візантійською імперією про мир і підтвердження попередніх торгових договорів. Видно, після загибелі Ігоря, Ольга мусила підтвердити мир, як нова правителька.
-Знаємо багато історій про жорсткокість Ольги , чи була вона насправді такою?
- Літописи говорять про вимушену жорстокість. Ольга мусила бути такою, щоб втримати владу. Такі були тодішні обставини. По-перше, обставини приходу до влади – загибель чоловіка, що провокувала боротьбу за престол. По-друге, треба було домовитися з греками, щоб зберегти торгові стосунки, з яких жила правляча верхівка. Твердість, по-третє, була необхідна для протистояння ближньому ворогу - печенігам, які дошкуляли Русі.
- Син княгині Ольги князь Святослав був язичником і тільки її онук охрестив Київську Русь. Чому Володимир послідував за бабусею та обрав християнство?
- Про особисте навернення Володимира та хрещення ним Русі ми знаємо з того ж тексту початку ХІІ століття – "Повісті минулих літ". Ми маємо справу з літературним твором. Вимоги до такої розповіді передбачають певний набір сюжетів, де має бути епізод про вибір вір, про складні душевні вагання володаря. Ці розповіді – це данина літературній традиції. Насправді умов для драматизму не було. Київська Русь мала справи з Візантією, тож логічним кроком було приймати віру саме від неї, від тодішньої світової держави.
- Чому у візантійських джерелах немає згадки про звернення Володимира і Русі до християнства?
- Візантійські хроніки того часу були прикуті увагою до повстання Варди Фоки, загрозливого для імператора. За реконструкціями істориків випливає, що візантійський володар звернувся по військову допомогу до князя Володимира, пообіцявши шлюб з порфірородною принцесою. Відбувся похід на Корсунь (місто, яке підтримувало Варду Фоку), що зруйнувало тил повстання і зберегло трон імператору.
Та руський князь не був привабливим князем для Візантії. В її (візантійській) ієрархії, русичі – це дикі варвари. Тому згадки літописця про те, як Анна плакала і не хотіла їхати у Русь мають сенс. З цього намагаємося зрозуміти, чому візантійські хроніки обходять мовчанкою оцю домовленість, обіцянку. Щоб не писати, що вони щось винні "цим русам".
-Володимир був позашлюбним сином князя Святослава. Що відомо про дитинство князя та яку роль відігравала в ньому бабуся, княгиня Ольга?
- Володимир виховувався дядьком Добринею у Новгороді, тож ми можемо говорити про військове виховання. "Повість минулих літ" також вказує на вплив бабусі Ольги, яка заклала в ньому зерно християнської віри. Чому тексти про це говорять? Володимир приймав хрещення, хрестилася й Ольга, отже, якось вона вплинула на його виховання. Це просто логічні припущення.
Ідучи шляхами літописного опису, скажемо про два періоди в житті Володимира: Володимир–язичник, Володимир–християнин. У першому періоді князь, як і його попередники, зайнятий походами і збирає данину. Хроніст Констянтин Багрянородний описав повсякдення тогочасних князів так: взимку князь вирушає з Києва та здійснює об'їзд територій, а весняно-літні місяці – це організація збуту воску, хутра, рабів у Константинополі.
Після хрещення літописець представляє нам доброчесного християнина, який не ходить у походи, має одну дружину, а всіх інших (двісті-триста наложниць) розпускає. Наскільки швидко відбулася ця трансформація - це для роздумів.
-Де проходило хрещення Володимира та чому він охрестився під іменем Василь?
- Сам автор "Повісті минулих літ" зауважив про різні версії місця хрещення князя. За його словами, одні розповідають, що це відбулося у Києві, другі – за Василев, треті виступають за Корсунь. Літописець обирає останнє і вибудовує відому нам легенду.
З ім'ям все просто. Імператор Василій ІІ, від якого Володимир прийняв церковних ієрархів, дав привід нарікти князя в святому хрещенні Василем. Вступна формула церковного уставу Володимира починається так: "Се азь князь Володимир, наречений в святому хрещенні Василій…". А вже після того, як самого Володимира було канонізовано, протягом ХІV століття його ім'я стає складовим в церковному іменослові.
28 липня – важливий день в історії нашого народу. Запровадження християнства у Київській Русі сприяло зміцненню державності, поширенню писемності, створенню визначних пам'яток літератури. Під його впливом розвивалися живопис, кам'яна архітектура, музичне мистецтво, розширювалися і зміцнювалися культурні зв'язки з Візантією, Болгарією, країнами Західної Європи.
(Маргарита Юхименко, Аліна Іглінська, Олександра Урущак)
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram