* Прес-реліз
Через вторгнення Росії на Донбас, що почалося ще у 2014 році, величезна кількість українських громадян була вимушена кинути свої будинки, роботу, бізнес і перебратися на територію, що контролюється українською владою. За шість років, що триває війна, накопичилося чимало проблем, що суттєво ускладнюють життя цих людей. Більшості ж українців ці негаразди зовсім невідомі. Журналісти інформагентства "Вчасно" вважають, що саме тому ця тема варта уваги.
Проблема №1: документи
Через те, що Україна не має доступу до запису актів цивільного стану на території ОРДЛО, підтвердити факт прописки людини чи володіння нею майном практично неможливо. Через це важко отримати низку певних документів, довести цивільний статус, підтвердити особу. А це ускладнює отримання статусу ВПО та права на соцвиплати.
З точки зору закону, усі документи, видані на окупованих територіях, є недійсними, за винятком тих, що засвідчують народження або смерть. Але навіть ці документи отримати доволі важко. Для цього переселенцям потрібно звертатися до суду, що створює додаткові проблеми. Люди змушені просити допомоги у представників правозахисних організацій.
Проблема №2: пересування
У багатьох переселенців на окупованих територіях залишилося майно або там проживають рідні. Через недостатню кількість пунктів пропуску на КПВВ утворюються величезні черги. Незадовільні умови створюють ризики для стану здоров’я хворих і людей похилого віку. Ці проблеми можна було б вирішити відкриттям додаткових пунктів пропуску та їхньою модернізацією.
Крім того, для перетину лінії розмежування потрібно мати перепустку, оформлення якої відбувається тільки в режимі онлайн.
Проблема №3: пенсії
Більше ніж половина тих, хто перетинає КПП, – пенсіонери, які їдуть в Україну, щоб отримати щомісячні виплати. Для цього їм потрібно мати статус ВПО, який необхідно поновлювати в органах державної влади раз на пів року.
Виплата матеріальної допомоги для ВПО теж становить серйозну проблему. Крім того, заборгованість із виплат пенсій сягнула десятків мільярдів гривень, попри те, що ці гроші закладені у бюджеті.
Проблема №4: соціальні послуги
Забезпечення навіть мінімальних життєвих умов для багатьох переселенців становить неабиякі труднощі. Відсутність власного житла та складність з пошуком роботи, яка б гідно оплачувалася – найболючіші проблеми. Також непросто отримувати освіту та медичні послуги. Хоча українська влада ще у 2018 році розробила план з інтеграції ВПО, він досі повністю не реалізований.
Проблема №5: компенсації
У 2019 році уряд затвердив порядок виплати компенсацій за пошкоджене чи знищене майно. Але на фінансування програми виділяється недостатньо грошей, встановлений рівень відшкодування є дуже низьким, часто державні установи не можуть запровадити цей механізм на практиці. Через ці чинники відшкодування збитків залишається серед найгостріших проблем.
Життєва історія кожного вимушеного переселенця індивідуальна. Але цих людей поєднує біль за втраченим житлом, рідними та друзями, яких розкидало світом. Зрозуміти потреби тих, хто врятувався від війни, та допомогти їм – обов’язок держави, про який не можна забувати.