Їхати з Чернівців до Білої Криниці близько двох годин. Село розташоване за три кілометри від кордону з Румунією. До нього веде ґрунтова дорога, яка добряче виморює.
На горизонті з’являється неймовірної краси собор, який нагадує храм Василя Блаженного в центрі Москви.
За легендою Успенський собор будували з 1900 по 1908 роки на гроші московських купців Гліба і Ольги Овсяннікових.
У них сталася трагедія в родині: син Олександр покінчив життя самогубством. У Білій Криниці була старообрядницька митрополія.
Подружжя вірило, що це найсвятіше місце. І вони віддали всі статки на будівництво храму, для того щоб старовіри відмолили гріхи їхнього сина.
Витратили неймовірну суму – 500 тисяч карбованців золотом. Матеріали на будівництво завозили з Москви, звідти й різьблений позолочений іконостас, а дерев’яні ікони – це роботи володимирських і новгородських майстрів.
Товщина стін храму – 1,20 метра. Ось чому він вистояв у часи другої світової війни. Замінили лише вікна – раніше тут були кольорові вітражі.
Храм хрестовидний у плані, має три нави і три вівтарні апсиди. Над головним входом височіє чотириярусна дзвіниця з шатровим завершенням, вкриті кольоровою черепицею. Пам'ятник є втіленням неоросійського стилю модерн. Архітектурний образ створений завдяки використанню елементів російського зодчества: бус, поребриків, кокошників і ін.
Пам'ятка архітектури національного значення Успенський собор старообрядців співтовариством старообрядців вважається святинею світового масштабу.
У радянський час у підвалах собору зберігали пшеницю.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
6-03-2020, 22:00
0
1 520