За тиждень перед Великим постом, з 24 лютого по 1 березня українці святкуватимуть Колодія (Колодка, Масниця, Сиропусний тиждень, Сирна неділя).
Протягом тижня українці їдять вареники з сиром та сметаною чи вершковим маслом.
Окрім вареників готували інші страви на основі молочних продуктів: сирники, сирні баби, локшину та галушки також варили на молоці. А з молока робили ряжанку, колотуху, розтирачку, кисіль. Всі каші також готувались у цей тиждень виключно на молоці.
Хто такий Колодій?Існує декілька гіпотез щодо походження назви Колодій.
Перша — це свято колодки, яке відзначали жінки. Цей тиждень вони проводили поза домом. Прясти чи виконувати іншу роботу на Масляну, за повір’ям, не можна було, щоб молоко не прогоркло. Щодня жінки та молодиці збиралися разом, іноді до них приєднувалися чоловіки, відкупивши право гуляти з жінками. У понеділок одна з жінок приносила колодку (невеличкий дерев’яний брусок, який використовували для розпалення печі). Колодку клали на чільне місце на столі. Кожна новоприбула жінка мала замотати її у тканину, як немовля, поколисати і випити за народження колодки.
Ще одна версія походження назви свята - зазвичай неодружені хлопці та дівчата зустрічалися на вечорницях, а у теплий сезон ішли на колоди повалених дерев, що, готові для розпалу печі, були складені в кінці вулиці. Там молодь влаштовувала гуляння, жарти, залицяння. Тому саме колодка мала покарати тих, хто вже на порі, але досі не одружився. Казали: "справляємо колодки" — звідси і назва Колодій.
Прикрашену стрічками та квітами колодку дівчина прив’язувала до ніг чи рук неодруженого хлопця, а він мав відкупитися, подарувавши їй на Великдень хустку, намисто чи коралі. Заміжні жінки "водили колодку" — ходили селом, намагаючись упіймати маму чи батька парубка, що не став до шлюбу протягом минулого року, та прив’язати колодку їм до рук чи ніг. А вони мали відкупитися могоричем та частуванням, щоб отримати дозвіл її зняти.
Після Колодія молоді дівчата вже починають співати веснянки.
Народні прикмети на МасницюПерший з'їдений млинець – до здоров'я на цілий рік. Тому від ласощів відмовлятися не можна навіть тим, хто сидить на строгій дієті.
Теща не повинна шкодувати млинців для зятя, щоб стосунки між ними були хорошими.
А якщо на Масницю у ваш дім несподівано нагрянули гості, це принесе вам щастя і радість.
А викинуті на цьому тижні непотрібні речі повернуться в будинок обновками.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
24-02-2020, 09:18
0
2 376