RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Кореспонденти "МБ" побували у Великому Кучурові Сторожинецького району, де традиційно на Василя відбувається рідкісне видовище – боротьба "ведмедів".
При в’їзді в село кожну машину зустрічають переодягнені цигани, чорти, ангели, "дівчата на виклик" та інші герої Маланки, вимагають викуп. Олексій розповів, що за зароблені на Василя гроші хлопці замовляють на Водохреща музик і влаштовують "данець" для всього села. До центру, де стоїть ялинка, поступово сходяться всі мешканці – від малого до старого, багато приїжджих із Чернівців, сусідніх областей і навіть Києва. "Тут повинні зійтися маланкуючі чотирьох кутів – Турлука, Селища, Бавки та Рутки, – розповідає заступник сільського голови Георгій МІНТЕНКО. – Тоді вже хлопці вибирають з-поміж себе найсильніших "ведмедів", котрі боротимуться. Таке видовище відбувається два дні – починається ввечері 13 січня і закінчується 14-го. Ця традиція існує в нашому селі вже сотні років. Майже кожен хлопець повинен мати костюм "ведмедя". Деякі передаються в спадок від діда-прадіда. Я теж ходив маланкувати, хоча за радянських часів це переслідувалося. Могли навіть звільнити з роботи і виключити з комсомолу. Пригадую, як поплатився за маланкування наш молодий зоотехнік, який змушений був прибирати на фермі. Тому ми одягали маски, щоби нас не впізнали, та не знімали їх впродовж дня. Міліція приїжджала, але старші газди зупиняли машини, не пускали в село, могли навіть перевернути їх. Зараз ніхто нічого не забороняє, навпаки –намагаємося всіляко підтримувати прадідівські традиції. Хлопці з різних кутів заздалегідь домовляються, хто з ким буде битися.".
"Медведями" були мої тато і дід, тепер я одягаю цей костюм, – розповів Дмитро. – Всю ніч ходив із хлопцями по селу маланкувати та колядувати, додому повернувся о п’ятій годині ранку. А сьогодні сходяться групи з усіх кутів, вибирають найсильніших "ведмедів" для боротьби. Можуть носи розбити один одному, вивихнути руку чи ногу, навіть зламати. Багато хлопців роками серйозно займаються боротьбою, відвідують у Чернівцях спортзали. 13-14 грудня – єдині дні, коли кути ворогують між собою, кожен хоче, щоби переміг їхній "ведмідь". Та дід мій каже, що тепер вже не такі "ведмеді", як були за його часів. Колись хлопці боролися у масках, які обмотували колючим дротом, щоби не можна було їх зняти, а на рукави костюмів нашивали леза. Це справді була боротьба, часто до крові. Найсильніший "ведвідь", котрий поборить усіх, користується великою повагою в селі. Мій тато й досі згадує одного чоловіка, який шість років перемагав усіх."
Пані Олена проживає на куті Турлук, тому вболіватиме за своїх "медведів". Вона попереджає, щоби не виходити на середину вулиці, коли йтиме "Маланка", бо хлопці починають бігти до ялинки і можуть буквально "змести" зі свого шляху. Така порада виявилася досить доречною: як ми переконалися, справді можна потрапити під ноги маланкуючим.
Коли зійшлися всі чотири сільські кути, хлопці починають домовлятися про боротьбу. З голосним криком вони кидаються на середину центральної вулиці та гарапниками (великими батогами) роблять велике коло для "медведів" серед юрби. Це досить небезпечно, проте люди – навіть з маленькими дітьми на руках та вагітні жінки – намагаються проштовхнутися наперед. Нарешті коло зроблено, всередину виходять два "ведмеді", натовп зривається криками – кожен кут підтримує свого кандидата. Захоплююча боротьба, причому досить спортивна, триває майже десять хвилин. Напевно, навіть брати Клички не мали таких затятих уболівальників, як великокучурівські "ведмеді". Поклавши супротивника лопатками на землю, перемогу здобуває Саша з Турлука. Весь кут кидається до переможця і починає підкидати його високо вгору. Хоча таких же почестей удостоюється і "ведмідь", що програв. Після тривалих перемовин знову робиться коло, всередину якого виходять два досить міцні "ведмеді" Андрій і Володя. Цього разу перемагає дружба – хлопці стають на коліна і піднімають високо руки. Їх теж "качають" на руках. Нам дивом вдається вискочити з кола, де робили фотографії та відеозйомку, і не впасти під ноги азартної юрби. Надалі намагаємося бути обережнішими. Хоча цього разу обійшлося без розбитих носів та переломів. Щоправда, хлопці розповіли, що 13 грудня один "ведміль" під час тренування зламав ногу і його відвезли до лікарні в Чернівці.
У перериві між сеансами боротьби відбувається концерт Елвіса Преслі. Відомий співак, ніби зійшовши зі старих фотографій, під’їжджає на зеленій машині, починає співати під гітарний супровід гурту та роздає дівчатам повітряні поцілунки.
Коли ми покидали Великий Кучурів, маланкуючі робили нове коло для боротьби "ведмедів".
Надія БУДНА
Антоніна БАБЧУК
15-01-2009, 11:37
Коментарів 0 Переглядів 2 860

Теги -

Чоловіка шукали майже пів сотні рятувальників

59-річний водій автомобіля "Renault Duster" наїхав на велосипедиста

Зіткнувся "Lexus" з мікроавтобусом "Ford"
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні



«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.