RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео | » Новини читачів |

Сьогодні відзначають Чистий четвер: що не можна робити у цей день

У християн східного обряду сьогодні - один з найважливіших днів на Страсному тижні - Великий, або, як його ще називають Чистий четвер.

Про це повідомляє Укрінформ.



У Чистий четвер зранку обов’язково треба було побувати у церкві на літургії святителя Василія Великого і причаститися. Церква цього дня вранці згадує Таємну вечерю Ісуса з учнями, а ввечері – Страсті Христові, Його останні години перед смертю. З вечірньої відправи віряни обережно несли "живий вогонь", або Страсну свічку. Її вважали надзвичайно помічною й запалювали під час молитви, коли виникали якісь життєві негаразди.

У Чистий четвер також випікали паски. В Україні виготовлялося до сорока різних сортів пасок. Паски іноді називали бабами. Вони мали свою технологію виготовлення й випікання. Крім жовтих баб, які пеклися в четвер, були білі – їх випікали у п’ятницю і чорні – суботні. Жовті паски, власне найбільші й найпохідніші, вчинялися з пшеничного борошна на яєчних жовтках. Вони призначалися сонцю і небу, білі – покійникам і повітрю, "щоб не приносили лиха і смерті", чорні – господарям і всім людям, самій родючій землі. При виготовленні пасок дотримувалися різноманітних дійств. Особливо пильнували, коли саджали паски в піч. Усіх, хто був у хаті, просили вийти на двір, "щоб не потривожити пасок".

Топити піч годилося з тих полін, які відкладалися кожного четверга протягом Великого посту. Підпалювали дрова кількома прутиками свяченої верби. Саджаючи паску на черінь, господиня примовляла: "Свята пасочко, будь велична і красна, як сонце. Хай усі (перераховувалися родичі й члени родини), коли живі, будуть здорові. Щоб діти так швидко й красно росли, як ростеш ти. Світи нам, паско, як світить сонце ясне, щоб хліб на ниві був такий багатий, величний, як ти велична...".

Що категорично заборонено в Чистий четвер

Щоб не загрузнути в сварках, у Чистий четвер не можна розводити в будинку безлад.

У цей день не можна лінуватися прибирати. Також не варто шкодувати, викидаючи старі речі.

Пекти паски і готувати інші святкові страви забороняється, поки на кухні не буде чисто.

У Чистий четвер не можна позичати гроші і виносити з дому цінні речі.

Чистий четвер припадає на Страсний тиждень Великого посту, тому в цей день не можна їсти м'ясо, яйця, молочні продукти.

Не варто ображатися, сваритися, провокувати конфліктні ситуації.

Як провести Чистий четвер

Великий піст перед Христовим Воскресінням символізує духовне очищення і готує віруючих до найголовнішого свята християн. Особливо значущим днем ​​посту є Чистий четвер. Вважається, що саме в цей день Син Божий провів перше причастя на Таємній Вечері з апостолами.

За традицією, в Чистий четвер потрібно:

вмитися на світанку і зустріти новий день з молитвою;

сходити до церкви, сповідатися і причаститися;

навести порядок в домі, позбутися від непотрібних речей;

приготувати частування для пасхального столу.

Прикмети Чистого четверга

Особливих обрядiв і прикмет свята напередодні Великодня дотримуються протягом століть. Так, до наших днів збереглася традиція купання в Чистий четвер до сходу сонця, заготівля "четвергової солі", грошовий ритуал.

Щоб бути весь рік здоровим, рано вранці в Чистий четвер потрібно попаритися в лазні або прийняти ванну.

З давніх-давен перед умиванням в Чистий четвер дівчата опускали в воду срібну монетку, щоб зберегти красу і молодість.

У Великий четвер потрібно викинути або віддати нужденним старі речі, щоб в будинку було щастя і достаток.

Захиститися від негативної енергії допоможе церковна свічка. Для цього в Чистий четвер потрібно принести зі служби запалену свічку і обійти всі кімнати.

За повір'ям, "четвергова сіль" - потужний оберіг від бід і хвороб. Раніше господині готували її в печі. Сіль змішували з м'якоттю житнього хліба, висипали в горщик і витримували кілька годин на вугіллі. Сучасний оберіг можна приготувати набагато простіше - в духовій шафі.

Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
Редактор: Микола Кобилюк
25-04-2019, 08:23
Коментарів 0 Переглядів 4 003

Теги -
Через погодні умови посівна кампанія цього року почалася раніше
Деякі монети датовані V ст. до н.е. – IV ст. н.е

Для кого можливі графіки відключень
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Вирок суду – читати класику. Блог Юлії Пацаранюк
Чоловіка, який обікрав сестру, зобов'язали прочитати "Кайдашеву сім’ю" І.Нечуя-Левицького
“Красиве, спокійне, проєвропейське місто”. Блог Галини Олійник
Віталій Кім поділився враженнями від Чернівців та поміркував, на що зараз слід витрачати бюджетні кошти.
Кому дісталися гуманітарні швидкі допомоги – секрет: чому посадовці на Буковині не готові це розказати
Державні відомства приховали інформацію про отримувачів дорогих авто з Італії під приводом "обмеженого доступу"
ВІДЕО Переглянути все відео

До церкви приходьте на всю Великодню службу, щоби відчути велич свята, радить єпископ Феогност

Міжнародна програма з ефектом особистої присутності за участі європейських артистів цирку та героїчного артиста, що отримав поранення під Бахмутом.

Alterra School – це територія іншого навчання. Тут поєднуються академічні студії з проєктною діяльністю. Цінностями школи є демократичний підхід, екологічність та практичність. Тьютори школи здійснюють індивідуальний супровід кожної дитини. Допомагають школярам ставити цілі та досягати їх. Сприяють розвитку емоційного інтелекту та формуванню так званих soft skills у дітей.

У "Магістраль" ви будете навчатися з висококваліфікованими інструкторами, які підготують вас до будь-яких дорожніх ситуацій. Наші автомобілі відповідають найвищим стандартам безпеки, а навчання проводиться за сучасними методиками, що забезпечує вам не лише отримання водійського посвідчення, але й практичні навички, необхідні для безпечного водіння.