Погане харчування підвищує ризики появи хвороб серця та судин й смертності від них.
Виконувач обов'язків глави МОЗ України Уляна Супрун на своїй сторінці у Facebook нагадала, що в Україні чотири смерті з 10 пов’язані саме з неправильним харчуванням, передає
УНІАН.
Вона зазначила, що українці споживають багато хліба, солодощів, солі, смажать на соняшниковій олії та вживають багато алкоголю. Натомість споживають мало фруктів, цільнозернових злаків, бобових, горіхів та риби.
Як саме це шкодить серцю і судинам та що робити? 1. Багато білого хліба в раціоні — це надлишок солі, додаткові стрибки рівня цукру в крові через високий глікемічний індекс продукту та ризики набрати зайву вагу. Водночас в хлібі немає клітковини і вітамінів групи В, що необхідні для нормальної роботи кишківника, утворення протипухлинних жирних кислот із коротким ланцюгом чи для згладжування піків глюкози в крові.
"Віддавайте перевагу цільнозерновому борошну, хлібу із цільного зерна, цільним крупам з високим вмістом клітковини. Клітковина це й фрукти, овочі, горіхи, насіння, соя та боби", - радить в.о. глави МОЗ
2. Солодощі, а саме додані в них цукри, стають зайвою вагою, знижують чутливість тканин до інсуліну, осідають на капілярах та роблять їх слабкими.
Крім того, солодощі — це багато "порожніх" калорій. Через солодощі надлишку калорій може і не бути, але є нестача мікроелементів та клітковини, що містяться в здоровій їжі. Саме цих корисних речовин бракує в раціоні для здорового серця.
Середня добова норма доданих цукрів має бути не більше 32-50 грамів. Це 5 чайних ложок. Але краще взагалі мінімізувати його споживання — не додавати цукор до чаю чи кави. Якщо ж додаєте цукор — не їжте додатково солодощі.
3. "Мало фруктів в раціоні — це нестача вітамінів, клітковини та сполук для здоров’я судин. А українці дійсно їдять мало фруктів — за даними Держкомстату, всього 123 грами на день (це як середнє яблуко)", - додала Супрун. Необхідно щонайменше 300 грамів фруктів. Найкращий варіант — свіжі або заморожені фрукти.
4. Багато смаженої їжі, особливо на соняшниковій олії — це високі ризики для серця та судин. Соняшникова олія зсуває баланс ненасичених жирних кислот, що сприяє розвиткові атеросклерозу та супутнього запалення.
Найкраще не смажити, а тушкувати, запікати, відварювати, чи використовувати оливкову олію, вершкове масло або смалець.
5. Українці споживають багато процесованого м’яса, а саме ковбаси. Ковбаса — це сіль, канцерогени і зайві насичені жири. Мовою медицини, це ризик гіпертензії, раку, атеросклерозу та зайвої ваги.
"Від ковбаси радять повністю відмовитись або мінімізувати вживання (ковбаси чи сосисок) — не частіше 3-х разів на тиждень та не більше 50 грамів на день", - наголосила Супрун.
6. Надмірне споживання міцного алкоголю піднімає рівень тригліцеридів у крові. Це означає, що в крові з'являються жири, що сприяє розвитку атеросклерозу. Також алкоголь збільшує ризик високого тиску, аритмії, серцевої недостатності, раптової зупинки серця та зайвої ваги.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
12-03-2019, 13:34
0
2 454