Вам знайомо, коли прокидаєшся вже втомленою, весь день хочеться спати і навіть у вихідні не покидає постійна сонливість. Можна подумати, що вся причина в перевтомі, адже темп життя вимагає швидше, вище, сильніше.
Насправді причин цих більше. Одні пов'язані зі стилем життя, інші залежать від зовнішніх факторів, треті - від стану здоров'я.
Ви банально недостатньо спите. У кожної людини свої біоритми, а тому комусь досить поспати 6 годин, а комусь - потрібно всі 10.
Ви сильно втомлюєтеся фізично. Відомо, що фізичні навантаження витрачають дуже багато енергії, тому після насиченого дня вам не вистачить звичайного часу, щоб виспатися.
Емоційні навантаження і стреси. На жаль, це одна з найпоширеніших причин і не завжди з нею можна швидко впоратися. У такому випадку сонливість можна вважати захисним механізмом - організм намагається вас "приспати" і захистити від переживань, які вимотують.
Нестача вітамінів та інших необхідних елементів.
Неправильне харчування: важка їжа, надлишок тваринного білка або його дефіцит, відсутність сніданків, переїдання на ніч.
Шкідливі звички. Куріння викликає спазм судин і органи (а передусім мозок) недоотримують корисні речовини і переходять в економ-режим. Алкоголь викликає отруєння організму, і всі його сили йдуть на боротьбу з інтоксикацією.
Кавоманія. Про це ми розповідали в попередній статті. Ранкова кава пригнічує вироблення кортизолу, який активізує нервову систему. Як наслідок, природний "пробуджувач" замінюється кофеїном, і без чашечки міцного напою ви вже не почуваєтеся живою людиною.
Задушливе приміщення для сну. Нестача кисню і надмірна кількість "надиханого" вуглекислого газу викликає міні-отруєння організму і, як наслідок, з'являється слабкість.
Погодні умови і пора року. Як відомо, в дощову погоду, за низького атмосферного тиску людина також почувається "пригніченою". А в зимовий час доби хочеться більше спати через нестачу сонячного світла, від якого люди, все-таки, сильно залежать.
Стан здоров'я: гіпотонія, анемія, гіпотиреоз, цукровий діабет, порушення кровонаповнення головного мозку (одна з головних причин - остеохондроз), хвороби серця тощо.
Ви - жінка. Це не жарт, і не вирок. Наукові дослідження засвідчили, що жінкам у середньому потрібно спати на 20 хвилин довше, ніж чоловікам. Це пов'язано з тим, що мозок жінки "налаштований" на багатозадачність і постійні перемикання сильніше стомлюють. До того ж ніхто не відміняв жіночий цикл з усіма цими гормональними змінами. А під час вагітності можна і зовсім мимоволі "зануритися в сплячку".
Причини виявлено (хоча список можна продовжувати і продовжувати), але що ж тепер робити? Не миритися ж? Адже постійна сонливість сильно псує життя. Будемо боротися: змінювати стиль життя, зовнішні обставини і обстежуватися у лікарів.
● Натренуйте себе лягати спати і прокидатися в один і той самий час. Так, це буде непросто і буде потрібно кілька тижнів на звикання, але зате потім організм працюватиме "як годинник".
● На ніч залиште вікно на провітрювання, щоб було свіже повітря.
● І штори, щоб ранкове світло допомогло прокинутися. У непроглядній темряві організм губиться, ви проспите зайві 2 години і будете розбитими цілий день.
● Вранці вмийтеся прохолодною водою, бадьорить, як слід.
● Потім зробіть зарядку. Просто 15-хвилинну розминку з обертанням головою/руки/ногами, нахилами і невеликою розтяжкою. Якщо є можливість, краще ще і пробіжіться пару кілометрів.
● Обов'язково поснідайте. Тільки не щільно, інакше вся енергія піде на перетравлення їжі, а ви знову захочете спати.
● Взагалі намагайтеся не переїдати, процес травлення "тягне" дуже багато енергії.
● Але й не моріть себе голодом, інакше, звідки організму брати корисні речовини і все ту ж енергію!
● Не забувайте про вітамінний комплекс.
● Пийте достатньо води. Самі оцінюйте свою потребу, але не менше ніж 1 літр на день.
● Збиратися на роботу можна під бадьору музику. До речі, можна завести плеєр на автовмикання, як будильник. Головне, щоб підібрана мелодія не була стресовою для пробудження.
● За 1-2 години до сну намагайтеся не займатися ніякою діяльністю, яка може збадьорити нервову систему (наприклад, фізичною активністю). Неврологи й ендокринологи не радять навіть дивитися телевізор і користуватися смартфоном. Присвятіть цей час собі - прийміть розслаблювальну ванну, зробіть собі масаж, натріться оліями.
Крім усього іншого важливо навчитися розслаблятися після насиченого емоціями дня. Спробуйте дихальні практики і йогу. Якщо психотравмувальні ситуації затяжні і рішення не видно, можливо, варто звернутися до психолога. А якщо крім сонливості ви помічаєте у себе запаморочення і головні болі, забудькуватість і неуважність, плаксивість або дратівливість, пітливість і тремор рук, не зволікайте - терміново йдіть до невролога! Це вже не просто втома.
24-12-2018, 01:30
0
1 954