Часто буває так, що одна і та ж іграшка подобається обом дітям, і вони хочуть грати з нею одночасно. У цій ситуації сварки не уникнути. Але є спосіб впоратися з цією ситуацією і стримати запал дітей.
Психологи Фабер Адель і Мазліш Елейн кажуть, що єдиний спосіб припинити суперечку за предмет – відняти бажаний предмет в обох.
При цьому вони зазначають, що важливо робити це, не караючи їх. "Ах так! Тоді жодна з вас цього не отримає!" – не спрацьовує. Краще переключити дітей на завдання, яке потребує вирішення: "Я покладу цей предмет на полицю, щоб ви спокійно могли виробити план, як розділити його, не сварячись і не борючись. Як тільки ви це зробите, скажіть мені, і я його вам віддам".
"Перший раз обидві дочки почали приставати до мене. "Добре, мама, я буду грати іграшкою перша, а потім Енджі може взяти її на п'ять хвилин". Я відповіла: "Але спочатку ти повинна сказати про це Енджі". Я змусила їх спілкуватися одна з одною. Тепер вони відмінно домовляються між собою", – навела приклад з особистого життя Фабер Адель.
Водночас психолог зазначила, що поки не знає, як домогтися того, щоб сестри або брати взагалі не сварилися і не чіплялися до батьків із цими проблемами, але можна запропонувати їм, щоб вони самі обрали в будинку нейтральну територію, куди можна класти спірні предмети доти, поки не вирішать, як з ними вчинити.
"Думаю дуже важливо встановити жорсткі правила щодо власності. Я пояснила своїм дітям (три роки і чотири з половиною), що більшість речей в нашому будинку призначені для всіх. Наприклад, тато нещодавно купив собі набір викруток, але, якщо мені потрібна одна з них, він не стане говорити: "Ні, не бери її. Вона моя", – навела приклад психолог.
За її словами, основна ідея полягає в тому, що більшість предметів в сім'ї можуть бути використані усіма – в міру необхідності і за бажанням. Але важливо також пояснити і те, що деякі речі особливі, нові або тендітні, – наприклад, фотоапарат, який татові подарували на день народження, або мамина нова золота ручка. Ці предмети не призначені для всіх. Їх потрібно зберігати в особливому місці, і якщо діти хочуть ними скористатися, потрібно запитати дозволу. Тобто, якщо є іграшки, якими діти не хочуть ні з ким ділитися, слід всім про це сказати і тоді всі домочадці будуть поважати ваше бажання.
"Ми виділили кожній дівчинці окрему полицю для зберігання особливих предметів. На полиці висить знак приватної власності і написано ім'я власниці. Якщо хтось хоче пограти цими іграшками, то повинен спочатку запитати дозволу в господині. Але коли на полицях вже не залишається місця, а це періодично трапляється, ми обговорюємо, які іграшки повинні там залишитися, а які можна перевести в загальне користування", – підсумувала Фабер.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
23-12-2018, 00:20
0
1 420