28 грудня
1869 - Уільям Фінлі Семпл з містечка Маунт-Вернон (штат Огайо) запатентував жувальну гумку.
1895 - в паризькому "Гран-кафе" на бульварі Капуцинів брати Огюст і Луї Люм'єр (на фото) провели перший комерційний сеанс перегляду фільму, знятого при допомозі свого винаходу, пристрою, що суміщав функції камери і проектора, названого "кінематограф". 28 грудня - Міжнародний день кіно. Тоді, у паризькому кафе на Бульварі Капуцинів, Люмьери представили вже широкій публіці перший у світі короткометражний фільм "Прибуття потягу на вокзал Ла Сьота". Це був перший фільм в історії кінематографа, який був показаний публіці за гроші. Подивитися кінострічку прийшло близько 30 тисяч людей. Винахід одразу став популярним, і за наступні 5 років Люм'єри зняли більше 2 тисяч короткометражних фільмів.
1908 - на півдні Італії стався найбільший із документально зареєстрованих в Європі землетрусів, що призвів до загибелі 160-250 тисяч жителів Сицилії і Калабрії. Перший поштовх силою 7.5 балів за шкалою Ріхтера стався о 5-20 ранку і викликав цунамі висотою до 15 метрів, що привело до руйнації 90% будівель в двох великих містах по обидва боки Мессінської протоки - Мессіні і Реджио-ді-Калабрія - і ще в 25-и інших населених пунктах. За першим поштовхом, що тривав секунд 10, через кілька хвилин сталася ще серія поштовхів, менш потужних, але більш тривалих. Лише в Мессіні із 145 тисяч жителів загинуло 80 тисяч, а в Реджио-ді-Калабріа з 34 тисяч - 25 тисяч.
1973 - у Парижі російською мовою вийшов "Архіпелаг ГУЛАГ" Олександра Солженіцина, літературне дослідження поліцейсько-державної системи Радянського Союзу за період з 1918 по 1956 роки. Достовірний і безкомпромісний дух книги зразу зробив її популярною, і протягом кількох місяців вона вийшла в перекладі більшістю європейських мов. На батьківщині ж письменника "Архіпелаг ГУЛАГ" був названий наклепом на радянських людей та радянську дійсність, і 12 лютого 1974 року Солженіцин був заарештований, а згодом позбавлений громадянства і висланий з СРСР. Він поселився у США і повернувся на батьківщину вже будучи лауреатом Нобелівської премії з літератури.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
28-12-2017, 09:35
0
1 526