Сьогодні, 28 листопада, розпочинається Різдвяний піст. Він триватиме 40 днів і закінчиться у недільну ніч з шостого на сьоме січня 2018 року – в переддень Різдва.
– Я завжди дотримуюся посту, як це робили мої батьки, дідусь з бабусею, – запевнила чернівчанка Людмила Шевчук. – Протягом 40 днів не вживаю м’ясних та молочних страв, яєць. Після цього краще почуваюся, не маю проблем із тиском. Часто відвідую храм Пресвятої Параскеви УПЦ КП, молюся, сповідаюся та причащаюся. Також намагаюся примиритися з усіма, прошу вибачення у тих, перед ким завинила. Навідуюся з подарунками до геріатричного пансіонату та інтернату, допомагаю грошима хворим дітям.
– Зимовий Різдвяний піст або Чотиридесятниця встановлений церквою напередодні великого свята – Різдва Христового. У цей період віруючі люди постять, моляться, – розповів настоятель храму Пресвятої Трійці УПЦ КП отець Володимир Плішка. – Однак піст має на увазі не тільки обмеження в їжі, але й певний внутрішній настрій, духовне очищення від гріхів. Він пов’язаний з молитвою, покаянням, прощенням образ, викоріненням злих думок, милосердними справами. Без усього цього піст перетвориться на банальну дієту. Як сказав святитель Іоанн Златоуст: "Піст пом’якшує норов, вгамовує гнів, стримує поривання серця, бадьорить розум, дістає спокій для душі, полегшує тіло, усуває нестриманість". Та, перш ніж поститися, людям треба обов’язково порадитися з лікарем і священиком, щоб не завдати шкоди своєму здоров’ю. Адже головна мета посту – не утримання від певних продуктів, а духовне очищення людини.
У дні Різдвяного посту слід виключити зі свого раціону м’ясні та молочні продукти , яйця. В понеділок, середу і п’ятницю церковним уставом заборонено вживати навіть рибу, дозволяється пісна їжа без олії.
– Якщо людина здорова, то піст піде їй тільки на користь, – переконаний завідувач фізіотерапевтичним відділенням Чернівецької міської поліклініки № 1 Іван Марчук. – М’ясо, молоко і яйця можна замінити овочами та фруктами. Рослинна їжа багата клітковиною, тому сприяє нормалізації обміну речовин, очищає організм від токсинів і шлаків, виводить радіонукліди. Таким чином відбувається омолодження організму. Але їжа повинна бути різноманітною і свіжоприготовленою. Піст категорично протипоказаний дітям, підліткам, вагітним жінкам, мамам, що годують немовлят, людям із хронічними захворюваннями, тим, що перенесли тяжкі операції. У раціоні повинні бути різні крупи, бобові, соя, гарбуз, гриби, горіхи, насіння льону, мед, сухофрукти. Добре використовувати під час приготування страв оливкову олію, додавати часник та цибулю. Пити чаї з шипшини, обліпихи, смородини, калини. Дуже корисна капуста – свіжа та квашена. Вживати салати з моркви, буряка, редьки. Якщо люди переривають піст під час святкування Нового року, то не треба багато їсти, вживати спиртні напої. Інакше це може закінчитися лікарнею.
Поради лікаря Перші страви під час посту Суп-пюре із гороху та гарбуза.
Суп овочевий з гречаною крупою та зеленню.
Борщ із квасолею та грибами.
Суп картопляний з пшоном, грибами та зеленню.
Суп морквяний з манною крупою і тостами з арахісовим маслом.
Другі стравиКаша вівсяна з меленими горіхами, насінням льону, тертим яблуком та корицею.
Картопля печена, фарширована грибами, кропом та цибулею.
Соєві котлети, тушковані з овочами, томатом і паприкою.
Рис бурий із шпинатом та квасолею.
Запіканка з тертої картоплі з соєвим сиром.
Пиріжки з гороховим пюре та імбиром.
Вареники з грибами та картоплею.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
28-11-2017, 09:51
0
4 596