Хоч Андрій Первозванний - християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер. З давніх-давен вважається, що в ніч на Святого Андрія можна зазирнути в майбутнє. Тому традиційно щороку з 12 на 13 грудня дівчата збираються з подругами на вечорниці, щоби дізнатися про свою долю, погадати на судженого та визначити, коли вони вийдуть заміж. Кажуть, що саме ці гадання на Андрія справджуються.
Існують безліч різноманітних ворожінь та обрядів для цього свята. В сучасних дівчат популярні гадання на золотих кільцях, на стародавніх книгах, на ножицях. Одне з найбільш розповсюджених і не потребуючих особливих зусиль і підготовки гадань полягає в тому, що напередодні свята, 12 грудня, дівчина кладе під подушку мішечок з написаними на окремих листках паперу з чоловічими іменами. Ранком, 13 грудня вона витягає один з листків – яке ім’я випаде – так і будуть звати майбутнього чоловіка. Також вважається, що чоловік, що у цю ніч присниться дівчині в ніч на 13-е грудня – стане її чоловіком.
Один з найвідоміших давніх способів ворожіння – вийти на вулицю , заплющити очі , покрутитися навколо себе і кинути чобіт. У яку сторону вкаже носок чобота, звідти варто чекати судженого.
Місце проживання нареченого можна було дізнатися й іншим способом. В давнину дівчата виходили один за одним у двір і примовляли:
О, Святий , добрий Андрію,
Я лишень на Тебе маю Надію!
Дуже хочу знати,
Звідки нареченого виглядати?Ці слова потрібно було повторити тричі, а після – дочекатися гавкоту собаки. З якого боку він почується, звідти і свати прийдуть.
Для ворожіння на майбутнє, треба взяти кілька непрозорих чашок. Розкладіть в них хліб, сіль, цукор, кільце, гроші, в одну налийте воду. Тих, то гадає повинно бути стільки, скільки чашок. Кожен з тих, що зібралися по черзі вибирає чашку з закритими очима. Цибуля – до сліз, хліб – до статку, кільце – до весілля, вода – вас очікує стійке положення, сіль – будьте уважні: найближчим часом вас можуть чекати неприємності. Якщо дісталася чашка з цукром, незабаром вас очікують веселощі. Гроші – станете багатим.
Щоб дізнатися відповідь на запитання або чи справдиться бажання, дівчата брали нову коробку сірників, тримай її у руках і зосереджувалися на своєму бажанні або запитанні, відповідь на яке хотіли б отримати в долі. Потім витягували по черзі сірники. На кожен сірник примовляли "збудеться", "не збудеться" або "так", "ні". Останній сірник і буде відповіддю.
До слова, в народі це свято ще називають "Калита". Воно вважається парубочим святом, оскільки в Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити різні збитки, а дівчата не мають за це ображатися.
Підписуйтесь на новини "МБ" у соцмережах: VK, Однокласники, Facebook
12-12-2016, 19:56
0
1 668