RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » Життя » Людські долі » Зброя гопаківця – палиця, ціп, коса

Зброя гопаківця – палиця, ціп, коса

32-річний Іван Підгурський організував першу і єдину в Чернівцях школу бойового гопака. Бойове українське мистецтво тут опановують дошкільнята, школярі, студенти.

З Іваном Підгурським і його вихованцями ми зустрілися під час етнофестивалю, присвяченого Іванові Миколайчуку. Вони танцювали на сцені бойовий гопак у шароварах і вишиванках, з палицями та булавою. Хлопчики та дівчатка пригостили нас смачним козацьким кулішем, який зварили самі у великому казані на вогнищі. Після обіду всі помолилися й подякували Богові за їжу. Діти привезли спеціальний ящик для сміття й не залишили після себе жодного папірця. "Ми виховуємо гармонійно розвинену особистість. Бойовий гопак – система тілесного, розумового та духовного самовдосконалення, – запевнив Іван. – Із хлопчиків виховуємо справжніх чоловіків і лицарів.

Дівчата теж повинні вміти захищатися в цей складний час. Наші вихованці не лише опановують мистецтво бойового гопака. Вони вивчають історію, пісні, традиції нашого народу. Поважають усе українське, не соромляться розмовляти рідною мовою".

"Наші вихованці не палять і не п’ють"

Іван родом із Тернопільщини. Закінчив Львівський університет фізкультури й спорту. Займався східними єдиноборствами. А потім випадково потрапив на семінар із бойового гопака й захопився ним. Познайомився зі львів’янином Володимиром Пилатом, який очолює Міжнародну федерацію бойового гопака. "Чотири роки тому я приїхав до Чернівців на запрошення свого знайомого, який хотів організувати тут школу бойового гопака, – пригадує Іван. – Спочатку займалося лише двоє людей. Нині в школі 40 вихованців – хлопців та дівчат різного віку. Набираємо дітей віком від чотирьох років. Найстаршому гопаківцеві Юрію 46 років".

– Український гопак не просто танець. У ньому закодовані бойові елементи, – переконує Іван. – У нашій школі є різні напрямки. Оздоровчий найбільше підходить для дітей віком від чотирьох до восьми років. Фольклорно-мисте­цьким займаються люди, які виступають на фестивалях із показовими театралізованими боями. Спортивним напрямком цікавляться здебільшого старші хлопці, які беруть участь у різних змаганнях. Є ще бойовий напрямок – досить жорсткий вид гопака, де можна використовувати бойові елементи. Наші вихованці не палять, не вживають спиртні напої, не лаються. Це категорично заборонено. Якщо до нас приходять хлопці, які палять, ми даємо їм певний термін, щоб вони покинули. Якщо їм це не вдається зробити, не приймаємо їх.

Діти знають,
що робити,
якщо заблукають


Гопаківці мають спеціальну форму. Вони носять широкі козацькі шаровари й червоний пояс. На урочистості одягають вишиту сорочку, а на тренування – футболку із символікою бойового гопака. "Зброєю для гопаківця може слугувати все, що знаходиться під руками, – запевнив Іван. – Найпростіший засіб захисту – звичайна палиця. Наші учні також працюють із косами, серпами, ціпами, шаблями, булавами, ланцюгами. Вони все вміють. Зварити козацький куліш, рибну юшку можуть не лише дівчата, а й хлопці. Навіть шестирічні малюки можуть розкласти наметове містечко. Ми навчаємо дітей, як поводитися із тваринами, які лікарські трави можна використовувати. Вони знають, що робити, якщо заблукають у лісі: як орієнтуватися за деревами й рослинами, розкласти вогнище, сплести курінь із гілок, прохарчуватися, вберегтися від нападу звірів".

Зі своєю дружиною Іван познайомився в школі. "Я теж захопилася бойовим гопаком. І це нас поєднало. А ще те, що в нас однакові імена, – сміється Іванна. – Я вивчила всі прийоми бойового гопака. Тепер їжджу із чоловіком на всі змагання та фестивалі".

В Івана Підгурського є заповітна мрія – створити власну школу бойового гопака. "Нині я орендую спортзал. І ми можемо займатися в чітко відведений час, – зауважив чоловік. – А хотілось би мати своє приміщення, яке я зміг би обладнати в стилі бойового гопака".
Надія БУДНА
2-07-2012, 13:13
Коментарів 0 Переглядів 4 872


У Чернівціобленерго оприлюднили графік на завтра


Хоч і загальна кількість відвідувачів зменшилася порівняно з минулим роком, інтерес іноземців зріс.
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі


Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
Замість саміту миру – варіанти капітуляції. Блог Ярослава Волощука
Ви помітили, що останніми днями на єдиному марафоні поменшало розмов про другий та наступні саміти миру?
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.