RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

Вишиванка дає сили і гарний сон


Жінка мала 200 сорочок у колекції, половину розпродала. Каже, що зараз уже нічого не купиш у селах: все або скуплено, або просять дуже високу ціну.

– Одягли? А тепер спробуйте відчути, як вам у цій сорочці. Якщо легко – значить, ваша – пояснює дівчині у вишиванці продавець старовинного одягу. – По людині одразу видно, чи "її" ця річ. В одній сорочці жінка на очах гарнішає, в іншій навіть збоку помітно, що її щось пригнічує. Якщо сорочка до душі, людині в цій сорочці добре. Тому старовинні речі обов’язково треба міряти.

Ганна Петрук із села Старі Кути возить продавати колекцію старовинного українського народного одягу всією Україною. Була на "Країні мрій" у Києві, нещодавно торгувала на Петрівському ярмарку в Чернівцях.

Як вишила 27 сорочок – можна і заміж


– Оце (показує на ряди сорочок, стоси запасок і крайок) – все, що зібрала по людях за 10 років, – каже колекціонерка. – 200 сорочок мала в колекції, половину розпродала. Зараз уже нічого не купиш у людей. Нещодавно за сорочку жінка в селі попросила 15 тисяч гривень! Більшість речей уже скупили.

Клієнтка тим часом визначилася з вибором – сорочка, запаска і пояс обійшлися у п’ять тисяч гривень. "А знаєте, чому вам ця сорочка з фіолетовим візерунком припала до душі? – схвалює її вибір Ганна Петрук. – Бо нова, неношена. По сорочці видно, що лежала в скрині й жодного разу не одягалася".

– Ці сорочки найдешевші, по 300 гривень, – пані Ганна показує на кілька сорочок із невеликою кількістю вишивки. – Котрі щільніші, то з конопель, а тонші – з льону. Оці довоєнні. А ці дві найстарші, понад 100 років мають, борщівська і вербовецька. Коштують по тисячі доларів. Така сама у Києві є в музеї Івана Гончара. Подивіться, яка якість – це вишивали американською ниткою, вона не рветься і не вигорає. Сама тканина може в якомусь місці розійтися, а вишивка тримається. А оце вже ленінградські нитки, – Ганна показує на полиняле оздоблення дешевої сорочки.

Старовинні вовняні крайки можна придбати за 500-1000 гривень, столітня англійська квітчаста вовняна хустка з китицями ручної роботи вартує сотню доларів. Є в колекції плахти (або запаски) – вовняні спідниці, а також верхній одяг: кептарі (безрукавки зі шкіри й хутра), кожухи, сардаки.

На запитання одного з покупців, як прати такий старовинний одяг, жінка пояснює: "Вода має бути тепла, можна дати трохи порошку. І звичайним господарським милом перете. Як десь брудні місця, біля шиї чи на рукавах, то шурують звичайною носовою хустинкою".

– Колись постійно ходили в сорочках, мали їх багато. Знаю, що на Полтавщині дівчина, котра виходила заміж, мала мати в приданому 27 вишитих сорочок. Зараз же таке життя настало, що бабці в селі лишають собі одну сорочку-низинку на смерть, а решта все зі скрині розпродують. Спідниці-запаски дівчата-наречені раз одягають, коли просять на весілля, а потім продають.

"Моя баба укола на собі не мала"

Ганна Петрук переконана, що завдяки такому одягу люди колись були здоровішими.

– Люди раніше дужі були. Носили такі сорочки і влітку, і взимку. Жіночі сорочки були всі довгі – трохи нижче коліна, а були й до землі. Баба моя дітей в полі народила – піде в поле до роботи, народить під копицею, а ввечері вузлик на плечі, дитину на руку – і вертає додому. Дев’ять разів народжувала і близнят мала, а я ледве один раз змогла... Вмерла баба – укола на собі не мала, зуби самі випадали. Такі здорові були люди! А як добре в тім одязі, плахта і запаска тримають поперек, спина не болить. Чоловіки колись взагалі в таких широких шкіряних пасках ходили. Втому знімає, коли спати в такій сорочці, і сон гарний дає. Я коли до Єрусалиму їду купатися в ріці Йордан, одягаю довгу сорочку чоловікової бабці, дубки називається, – то всі мене в ній фотографують!

На запитання про те, чи популярнішими зараз стають вишиті речі, Ганна відповідає:
– А в нас мода на них ніколи не виходила. У моєму селі до церкви ідуть у сорочках і запасках, одягають їх на Великдень, Зелені свята, Петра, Івана, на Богородиці, Спаса, на Покрову… Молоді виходять заміж у білій сукні, але запрошувати гостей селом ходять у народному вбранні. 
Надія МАКУШИНСЬКА
28-07-2015, 12:48
Коментарів 0 Переглядів 5 606

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.