Чернівці входять в трійку міст України, де фармацевти займаються розробкою та виробництвом медикаментів. Їх основою є місцеві лікарські рослини.
Кандидат фармацевтичних наук Галина Мельник відроджує старі рецепти ліків. І не просто відроджує, а й разом зі своїми колегами виготовляє ліки на їх основі. Галина Мельник ще й займається наукою, навчається в докторантурі Харківської фармакологічного університету. Розпочавши діяльність рядовим аптекарем, вона зуміла створити регіональну аптечну мережу "Гармонія", яка виготовляє лікарські форми в умовах аптеки.
Хотіла знати все до дрібницьПісля закінчення фармакологічного факультету Львівського медінституту Галина Мельник разом з чоловіком-стоматологом отримали направлення на роботу у Заставну. Вчорашня студентка хотіла знати все до дрібниць: вивчала технологічні інструкції та методи проведення аналізів, їздила в лабораторію обласного аптечного управління на стажування.
Потім пані Галина почала працювати у чернівецькій виробничій аптеці при шкірвендиспансері. Тут потрібно було не тільки відпускати готові препарати, тримаючи в пам’яті сотні назв, але й за декілька хвилин визначити ціну багатокомпонентного засобу (іноді з 5-10 складниками).
Невдовзі кваліфікованого фахівця запросили на посаду головного спеціаліста в обласне аптечне управління. Відтак Галина Мельник вже відповідала за якість лікарських засобів в усіх аптеках області. Цей багаторічний досвід призвів до того, що вона створила нову аптеку. Так у 2000 році народилася мережа "Гармонія". Спершу це була одна аптека неподалік історичного центру Чернівців, але невдовзі Галина Миколаївна збагнула: щоб вижити, потрібно розвиватися, причому кластерно. Адже кластери наразі є однією з найефективніших форм організації регіонального інноваційного розвитку, відповідно до якої на ринку конкурують уже не окремі підприємства, а цілі комплекси, які скорочують свої витрати завдяки спільній технологічній кооперації компаній.
– Ми вирішили, що втриматися на роздрібному фармацевтичному ринку нам допоможуть нові структурні підрозділи, – розповідає Галина Мельник. – Усе виявилося набагато складніше, ніж я собі уявляла. Особливо бракувало знань в економіці. Крім того, я намагалася все робити прозоро, а це потребувало додаткових зусиль і часу. Багато залежить і від людей, з якими працюєш. Тому я запропонувала роботу багатьом спеціалістам. Це були люди, здатні працювати в команді однодумців. Перша наша аптека мала помірний класичний асортимент і жодної спеціалізації. Кожну аптеку розпочинали з нуля, а це значно важче, ніж на базі старого аптечного закладу. Але, з іншого боку, був великий простір для нових ідей. До речі, від початку нас цікавила не тільки і не стільки реалізація готових ліків, а всі напрямки аптечного підприємства.
Хотілося чогось для душі...Відкриття виробничої аптеки – важливий етап розвитку. За словами пані Галини, агресивний ринок завше викликав у неї певний спротив, тому хотілося чогось для душі. Це бажання збіглося із захистом кандидатської дисертації на кафедрі технології ліків № 2 Харківського національного фармакологічного університету, яка спеціалізується на виготовленні лікарських форм з природних біологічно активних речовин.
–Відкрити три-чотири аптеки готових лікарських форм легше, ніж одну з виготовленням, – зізнається Галина Мельник. – Щоб отримати ліцензію, треба було підготувати приміщення, придбати сертифіковане обладнання і посуд, ваги, прилади для аналізу, перечитати багато літератури.
Однак на меті у Галини Мельник було не просто аптечне виготовлення (у Чернівцях є ще один виробничий аптечний заклад), а виведення його на якісно новий рівень. Ішлося про пошук нових форм препаратів, напрацювання нових комунікацій для цього пошуку. Пані Галині було приємно пересвідчитися, що наука не стоїть на місці: у Львові, Харкові й Чернівцях триває робота над розробкою нових технологій виготовлення лікарських форм. Спершу на Буковині відновили виготовлення відомих препаратів за старими рецептами. Знайшли деякі призабуті рецепти, наприклад, нафталанової мазі для лікування псоріазу і дерматозів, яку раніше можна було придбати лише як заводську готову лікарську форму.
– Разом з харків’янами ми опанували методику виготовлення мазей на гелевій і кремовій основі полегшеної структури на відміну від традиційних аптечних мазей на вазеліні і ланоліні, – каже пані Галина. – Науковці з Харкова приїжджали до нас і проводили майстер-класи для фармацевтів. Так, у нашому асортименті з’явилися мазі з гіалуроновою кислотою, відбілюючі креми. Потім навчилися виготовляти свічки на основі масла какао, проте не застарілим методом "викачування", що насправді дуже важко, а методом виливання. До речі, наукові дані доводять, що свічки – це найоптимальніші лікарські форми для дітей. Засвоюються вони на 80 відсотків як ін’єкційний засіб, але дитину зовсім не травмують. Ще один напрямок – виготовлення настоянок на основі ендемічних рослин Карпат, які ми закуповуємо безпосередньо у лісництвах: родіола рожева, калган, арніка ... У нашій виробничій аптеці працюють два фармацевти. Співпрацюємо з колегами із Хмельниччини та Харківщини , з тими, хто прагне нового.
Днями в аптеці на вулиці Руській, 17, відкрилася фітовиставка лікарських рослин України.
Читайте найоперативніші новини "МБ" у Facebook і Telegram
23-04-2018, 10:21
0
3 373