RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

«Хочу тренувати в Україні»

Заслужений тренер України зі стрільби з лука 40-річний чернівчанин Олег Осипенко виховав титуловану спортсменку: чемпіонку Європи, рекордсменку світу, учасницю Олімпіади-2012 Лідію Січенікову. Але тренер і його вихованка можуть виїхати за кордон: обоє отримали запрошення зі США.

З Олегом Осипенком ми зустрілися біля школи №27, у якій спортивне товариство "Спартак" винаймає підвальне приміщення для лучників. Він щойно повернувся з Великого Кучурова. "Власними силами і за свої кошти ми облаштували там майданчик для тренувань. Скидалися і тренери, і батьки наших вихованців. Доводиться возити спортсменів своєю машиною, купувати дизпальне, – каже Олег Геннадійович. – Моя мама працює за кордоном і надсилає мені гроші. Якби вона знала, на що я їх витрачаю, то взагалі не розмовляла б зі мною (сміється, – авт.)".

– Чому їздите так далеко?

– У Чернівцях ніде тренуватися. Просили міську владу дозволити тимчасово облаштувати лукодром на вільній території, яка розташована неподалік школи на вулиці Воробкевича. Та поки що без результату. У Чернівцях є лише один лукодром – у школі олімпійського резерву, і влада вважає, що цього цілком достатньо. Спортивне товариство "Спартак" не має свого лукодрому, хоча показує сильні результати. У нас займається від 50 до 70 осіб. За оренду приміщення доводиться сплачувати щомісяця 600 гривень. Якщо врахувати ще й плату за комунальні послуги та електрику, то виходить понад півтори тисячі гривень. За рік – 18 тисяч. Хоча, скажімо, у Львові та Сумах за приміщення для тренувань школярів нічого не платять.

"На олімпійців тиснули психологічно та фізично"


На те, що тут розташоване відділення стрільби з лука ДЮСШ ФСТ "Спартак", вказує фігурка лучника на залізних дверях. Вузькими сходами спускаємося в глибокий напівтемний підвал. Заходимо до великої освітленої зали, в якій на стінах висять луки і стріли, на шафі виблискують десятки кубків. "Це тільки у нас можуть виділяти дітям для занять спортом підвальні приміщення, – не стримує обурення тренер. – Ми облаштували тут тир для стрільби з лука. Та коли вперше прийшли сюди, побачили страшну картину: бруд, сміття, пліснява, вода – майже по коліна. З допомогою дітей і батьків почали наводили лад. Зробили ремонт, освітлення, обладнали туалет, який, можливо, є не у всіх квартирах (показує, – авт.). Я пропадав тут по 12-14 годин. Сім’я мене майже не бачила. Тренування у професіоналів тривають по чотири-п’ять годин, вони роблять до 300 вистрілів. Вага натягнутого лука у жінок становить 16-17 кілограмів, у чоловіків – майже 20. За одне тренування можна було б розвантажити кілька вантажівок (сміється, – авт.).

Лук коштує від 600 до двох тисяч доларів. Тому намагаємося забезпечити своїх вихованців луками, але стріли та деяке спорядження вони купують самі. Комплект стріл коштує від 30 до 400 доларів".

– Як ви гадаєте, чому ваша найздібніша лучниця Лідія Січенікова виступила не найкраще на минулорічних Олімпійських іграх?

– Правду кажучи, Ліда показала свій найгірший результат 2012 року. І не тільки вона, а й інші наші спортсмени. Гадаю, їх досить неграмотно підвели до Олімпійських ігор. Тренер збірної України "передавив" психологічно, щодня наголошуючи спортсменам: "Ви повинні і зобов’язані виграти медалі!" До того ж команду лучників змушували тренуватися тричі на день, що призвело до їхнього фізичного виснаження. Тому вони й показали такі низькі результати. Коли Лідія приїхала додому, то, відновившись, майже через півтора місяця встановила свій особистий рекорд. Отож вона цілком могла б стати однією із фавориток Олімпіади, якби напередодні їй дали можливість трохи відпочити. Після повернення Ліду здебільшого тренував я. За цей час вона зуміла виграти Кубок України, встановити рекорд Європи і світу, стати чемпіонкою Європи в командній боротьбі…

"Від такого ставлення влади у спортсменів опускаються руки"

– Коли буковинські спортсмени повернулися з Олімпіади, ніхто з місцевих владників їх не зустрів. Кажуть, що губернатор і в. о. мера навіть образилися на них, що вони приїхали без медалей…

– Наші спортсмени та особисті тренери зробили все можливе для цього. Але, на жаль, не могли втрутитися у сам процес підготовки. Однак те, що четверо буковинців взяло участь в Олімпійських іграх, уже велике досягнення і престиж. У нашій області є відділення Олімпійського комітету, яке очолює губернатор. Та жодної уваги з його боку ми не відчули. Обласна школа вищої спортивної майстерності придбала для Лідії сучасний лук, і за це я дуже вдячний керівництву, але цього для якісної підготовки не достатньо. Необхідно створити належні умови та витратити багато коштів на відновлення. Мої знайомі запитують: "Вам дали якісь премії, призи, квартиру?" Я відповідаю: "Ніхто нічого не дав". Та я турбуюся не про себе. Отримую зарплату, на хліб із маслом вистачає – і добре. Але Ліда Січенікова мешкає у невеликій двокімнатній квартирі з мамою і двома братами. Спортсмени такого рівня повинні мати хоча б окрему кімнату, щоб можна було відпочити після тренувань і змагань. Від такого ставлення владників у молодих спортсменів опускаються руки.

– Ви були одним із кандидатів на посаду головного тренера збірної України зі стрільби з лука, але чомусь не поїхали на співбесіду…


– Я надіслав документи і вже готовий був їхати. Мою кандидатуру підтримувала більшість тренерів. Але я поговорив із деякими знайомими членами комісії, і вони сказали, що там уже все вирішили: залишиться нинішній головний тренер, тому шансів у мене немає. Отож не було сенсу їхати до Києва, витрачати гроші, переривати тренування…

"Усе тримається на нашому ентузіазмі"

– Ви розробили програму підготовки національної збірної зі стрільби з лука до наступної Олімпіади 2016 року. Про що там йдеться?

– Справді, я розробив таку програму і навіть надіслав її до Києва. Спеціалісти ознайомились із нею та сказали, що вона дуже цікава і реально може підняти цей вид спорту. Я пропоную перші два роки підготовки звернути увагу на молодих спортсменів: спрямувати на них більшість коштів, дати їм можливість брати участь у різних міжнародних змаганнях. Це допоможе створити велику конкуренцію і відкрити багато нових талантів.

– Чомусь наша розмова вийшла невеселою…

– Бо я не бачу завтрашнього дня. Все тримається винятково на нашому ентузіазмі. Мені надходили пропозиції з інших країн, де пообіцяли організувати все на вищому рівні. Лідії теж надійшла пропозиція з Бостона виступати за спортивний клуб із перспективою виступати за збірну США.

– І ви залишите Чернівці?

– Щодо Лідії, не знаю. Це їй вирішувати. А мені не дуже хочеться кидати все, що я з колегами створив, і починати з нуля. Хочеться займатися улюбленою справою в Україні. Та все може бути… Якщо раніше я горів на роботі, то поступово моя патріотичність згасає, а мій ентузіазм зменшується. Хоча є багато гарних молодих спортсменів, із якими хочеться працювати і підіймати їх на вищий рівень. Але для цього немає ні відповідних умов, ні коштів, ні підтримки… Хочеться тільки тренувати. А доводиться бути ще й завгоспом, організатором, будівельником, електриком, зброярем, касиром, прибиральником… Це забирає надзвичайно багато часу і сил, які я міг би витрачати на тренування.
Надія БУДНА

З ДОСЬЄ "МБ"
Олег Осипенко народився 20 грудня 1972 року в Чернівцях у сім’ї військового.
Навчався в школі №3. Закінчив індустріальний технікум, Львівський інститут фізичної культури і спорту за спеціальністю "Олімпійський та професійний спорт" (магістр), Чернівецький торгово-економічний інститут КНТЕУ.
Представляє спортивне товариство "Спартак". Працює тренером із 1996 року, з 2001-го – в ФСТ "Спартак", з 2007-го – в обласній школі вищої спортивної майстерності.
У 2009 році отримав звання заслуженого тренера України.
Має шестирічного сина.
12-04-2013, 15:33
Коментарів 0 Переглядів 3 268

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.