«Де мій син?»: історія матері бійця, що зник безвісти

Новини Чернівців / топ новини
19 553
0
«Де мій син?»: історія матері бійця, що зник безвісти

У травні 2023 року чернівчанин Олександр Макаров приєднався до лав Збройних сил України. До цього він працював у компанії з продажу покрівельних матеріалів. Захоплювався футболом і боксом. За словами матері бійця Марії ЦИЦИК, навіть під час служби захисник не припиняв займатися спортом. Та під час виконання бойового завдання в грудні 2023 року він зник безвісти в районі Мар’їнки.

Про це йдеться у матеріалі molbuk.ua



"Має друзів у різних куточках світу"

"Олександр навчався в одному з коледжів міста на будівельника. Згодом вступив до університету. Потім почав займатися дахами. А ще син дуже любив футбол з дитинства. Він грав у нього в школі, коледжі, навіть на роботі була своя команда. Також дуже любив бокс", – розповідає Марія Цицик.

Олександр має багато друзів не тільки в Україні, а й за кордоном.

"У сина є друзі як в Україні, так і за кордоном. Вони всі його підтримували та допомагали, коли Сашко був у війську. Від першого дня син мав якісне спорядження зі США, Канади, Англії. Споряджав Олександр також своїх побратимів", – каже пані Марія.

Мобілізували чоловіка 19 травня 2023 року до 95 окремої десантно-штурмової Поліської бригади.

"Він йшов на роботу, і йому вручили повістку. Сашко без вагань долучився, адже знав, що рано чи пізно піде до війська. Згодом зазначив, що хоче служити в 95 бригаді. Олександр був командиром відділення, за ним закріпили дев’ять захисників", – ділиться мати бійця.

Якщо у Марії з’являлася можливість побачити сина хоча б на кілька годин, вона без вагань їхала до Житомира, де базувалася бригада.

"Раніше я ніколи не була в Житомирі, думала, що це маленьке містечко. Насправді там багато людей виходять на акції підтримки військовополонених і безвісти зниклих бійців, постійно допомагають хлопцям", – говорить Марія Цицик.

Розмови з сином зазвичай стосувалися того, чи не голодний і чи нічого не болить.

"Окрім цього, ми постійно обговорювали, що саме потрібно йому та його побратимам. Нам дуже багато людей допомагало", – зазначає пані Марія.



Увечері сьомого грудня 2023 року Марія востаннє розмовляла з Олександром. Боєць готувався до виходу на позицію в Мар’їнці.

"Сашко повідомив, що через кілька днів зателефонує, однак цього не сталося. Я навіть запитала у меншого сина та його дружини, чи Олександр щось писав. Отримавши заперечну відповідь, я вирішила, що треба телефонувати на гарячу лінію", – розповідає мати Олександра.

Там жінку повідомили, що її сина вважають безвісти зниклим.

"Потім я пішла до ТЦК. Там надали багато телефонних номерів, куди можна звернутися. Уже майже півтора року я шукаю свого сина", – каже Марія Цицик.

"Вийшла одна на акцію"

Про акції на підтримку військовополонених і безвісти зниклих захисників України Марія дізналася випадково.

"Пам’ятаю, це було рік тому. У неділю я пішла до дітей у майстерню і попросила аркуш картону. На ньому великими літерами написала: "Де мій син?" і приклеїла його фото. Вирішила, що піду на Центральну площу міста.

Я спускалася о 12:00 від Соборної площі до пам’ятника Тарасові Шевченку. Бачу, там стоять люди з плакатами й просять повернути їхніх рідних. Я нічого не питала, просто стала поруч зі всіма", – ділиться пані Марія.

Наступного разу, коли пані Марія прийшла на акцію "Не мовчи! Полон вбиває", вона познайомилася з ветераном війни, фотографом Дмитром Бобровим.

"Підійшла і попросила, щоб він надіслав мені фото з акції. Дмитро почав розповідати про спільний чат. Згодом мене туди додали", – каже мати бійця.

Зараз жінка щонеділі о 15:00 приходить на акції.

"Коли приїжджають мої подруги з-за кордону, вони ходять зі мною", – ділиться Марія Цицик.

Що необхідно зробити в першу чергу

- Звернутися до Територіального центру комплектування (колишній військкомат), від якого була мобілізована особа, чи до військової частини. Там повинні підтвердити або спростувати статус військового (полонений чи зниклий безвісти).

- Звернутися із заявою до найближчого територіального органу Національної поліції України. Також можна надіслати лист на електронну пошту: rozshuk_znyklyh@police.gov.ua та зателефонувати на гарячу лінію (0894) 200-18-67 або 0 800 212 151.

- За кожним фактом зникнення поліція відкриває справу, яка реєструється в Єдиному реєстрі досудових розслідувань (ЄРДР). Обов'язково зафіксуйте реєстраційний номер заяви, а також заберіть витяг із ЄРДР, де буде зазначено ПІБ слідчого.

Куди ще варто звертатися

- До Об’єднаного центру з пошуку та звільнення полонених при СБУ за телефонами (067) 650-83-32, (098) 087-36-01, або ж надіслати листа на електронну адресу: united.centre.ssu@gmail.com

- Координаційного штабу з питань поводження з військовополоненими, який діє під координацією Головного управління розвідки Міністерства оборони України: 0 800 300 529 (безкоштовно всередині країни), +38 (044) 390 43 90 (з-за кордону за тарифами оператора). На сайті штабу ви можете знати докладну, покрокову дорожню карту для родичів зниклих безвісти військових та військовополонених.

Далі родичам рекомендовано звернутися на гарячу лінію Міжнародного Комітету Червоного Хреста за телефоном 0-800-300-155. Контакти є на сайті організації. Ця організація веде власний реєстр та іноді може відвідувати людей у полоні (про такі візити вона має повідомити родичам).

Також можна підготувати звернення до Європейського суду з прав людини та до Комітету з прав людини ООН.

Яку інформацію про зниклого військового знадобиться підготувати:

- ПІБ, дата народження, номер мобільного телефону.
- Копія паспорта, військового квитка.
- Військова частина, де проходив службу або територіальний центр комплектування, звідки призивався.
- Посада/звання, військово-облікова спеціальність (якщо відома).
- Дата зникнення.
- Дата, час, спосіб останнього зв'язку.
- Місце зникнення, обставини зникнення (якщо відомо).
- ПІБ та контакти товаришів по службі.
- Фотографії, опис особливих прикмет (татуювання, шрами, родимі плями, імпланти, переломи тощо)
- Додаткова інформація: фото, відео, свідчення інших осіб, які підтверджують можливе перебування в полоні або загибель (якщо володієте) чи будь-яка інформація, яка може допомогти з розшуком.

Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов'язково збігаються з офіційною позицією партнерів.




Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм