Найпопулярніші сорти – «голден», «гала», «фуджі»: у які країни експортують яблука з Буковини

Новини Чернівців / економіка, бізнес / топ новини
1 067
0
Найпопулярніші сорти – «голден», «гала», «фуджі»: у які країни експортують яблука з Буковини


Щорічно продукція садівництва з Буковини експортується у понад 20 країн. Основні напрямки – це країни Європейського Союзу, а також Саудівська Аравія та Об’єднані Арабські Емірати.

Про те, у які країни експортують яблука з Буковини - у матеріалі "МБ".



На Буковині працює майже 200 садівничих підприємств, що вирощують яблука. Їх переробленням займаються п’ять підприємств. Вони можуть переробляти до 100 тисяч тонн яблук за сезон.

Директор ТОВ "GOLD ROMI" Віктор Мігалатюк зазначає, що за останні декілька років кількість країн, куди експортували яблука з Буковини, зменшилася. Він розповів, які на сьогодні проблеми з експортом та чи зросла кількість внутрішніх споживачів.

"Через дорожнечу логістики експорт яблук зменшився"

Буковина має майже 9 % площ усіх садів України, а її врожаї становлять до 14% всієї плодово-ягідної продукції країни. Яблуня – основна культура у садах регіону. Вона росте на близько 70 % усіх площ садів.

Яблука з Буковини експортують до Румунії, Польщі, Молдови, Шотландії, Нідерландів, Франції, Туреччини, Іраку, Китаю, Швеції, Лівії та інших країн.

"У 2024 році експорт був на рівні 2023 року. Проте зменшилась кількість країн, до яких ми експортували яблука. Серед них, зокрема Узбекистан. У 2024 році ми жодної партії не експортували до цієї країни. Це сталося у зв’язку з логістикою. Дорого! Поки чергова партія доїжджає до Узбекистану, яблука значно дорожчають: вартість однієї партії може становити близько 15-20 тисяч доларів", – зазначає Віктор Мігалатюк.

За його словами, у 2023 році також були пропозиції експортувати яблука до Індії.

"Були пропозиції з Індії щодо експорту яблук. Зверталися прямі споживачі, які хотіли імпортувати цей фрукт. Проте почати експортувати нам поки що не вдалося. Можливо, через те, що виникли деякі проблеми з митницею", – говорить директор компанії.

Також Віктор Мігалатюк зазначає, що споживання яблук зменшилось і на внутрішньому ринку: "Війна так чи так вплинула на продаж і змінила як зовнішні ринки, так й внутрішні. Нині більше яблук йде саме на експорт, адже кількість внутрішніх споживачів зменшилась. До 2022 року на внутрішньому ринку України найбільшими споживачами були такі міста, як Маріуполь, Одеса і Київ. Тепер Маріуполь окупований".

"Погода сильно впливає на врожайність"

Нині обсяги експорту яблук та інших плодів із області зменшуються. Якщо у 2022 році було експортовано плодів і горіхів на 25 мільйонів доларів, то у 2023 – лише на 9,2 мільйона, а у 2024 – на 3,6 мільйона доларів.

Як розповідає Віктор Мігалатюк, серед причин – складна міжнародна логістика, зменшення попиту на деяких ринках, а також погодні ризики, які впливають на врожайність.

"На сьогодні погодні умови сильно впливають на врожайність. І йдеться не тільки про плодово-ягідні культури, а й зернові, технічні, зернобобові тощо. Зокрема, вже цього сезону різка зміна температури вплинула на сливу. Адже в березні температура була високою, слива почала вегетацію, а цього тижня вдарили морози. За останні два роки через заморозки ми мали менший врожай груші. Найімовірніше, цьогоріч не матимемо й абрикосів, – каже В. Мігалатюк і додає. – Серед вимог, які ставлять країни-імпортери, насамперед, якість і дотримання європейських стандартів. Ми робимо так, як цього вимагають в країнах ЄС: для обробки дерев і плодів використовуємо тільки зареєстровані препарати.

Вирощування здійснюється здебільшого за європейськими інтенсивними технологіями: встановлено шпалери, сітки проти граду, краплинне зрошення. Використовуємо високоякісні саджанці. Найпопулярніші сорти, які ми експортуємо: "голден", "гала", "фуджі", "ред чіф", "лігольд" і "джерамін".

За даними головного управління агропромислового розвитку Чернівецької ОВА, у 2023 році в області зібрано 195,1 тисячі тонн яблук, що стало частиною рекордного врожаю плодів і ягід за всю історію незалежної України – 267,2 тисяч тонн. Врожайність яблук сягнула 219,1 ц/га, а область стала другою в Україні за обсягом їх вирощення. У 2024 році зібрали трохи менше – 191,2 тисячі тонн (урожайність – 213,0 ц/га). Зниження пояснюється весняними заморозками та літньою посухою.

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:

Колонка

Читають Коментують

Свіжий номер

Афіша

політика, влада

економіка

здоров'я

культура

спорт

Каталог фірм