
Вже у найближчі місяці Україна розраховує долучитися до зони спільного роумінгу з ЄС, який ще називають "роумінгом як вдома" (з англійської: Roam like at home) або "роумінговим безвізом".
Українські абоненти отримають змогу користуватися "домашніми" тарифами українських мобільних операторів на території 27 країн Європи, пише УНІАН.
Це розповсюджується на дзвінки, SMS і частково - мобільний інтернет. Аналогічні умови будуть застосовуватись і до європейських абонентів, які вирішать відвідати Україну.
Механізм "роумінгу як вдома" був запроваджений у 2017 році для захисту європейських користувачів від непередбачуваних витрат на мобільний зв’язок під час перебування в інших країнах ЄС. Це стало суттєвим покращенням для абонентів, адже раніше, варто було лише перетнути кордон однієї держави у межах Європи, як місцевий мобільний оператор мав право стягнути з туриста драконівські збори.
Із початком повномасштабної війни з РФ Європа у знак солідарності надала тимчасову можливість українським біженцям та подорожувальникам також відчути переваги від користування пільговим тарифами у роумінгу. Зараз же мова йде про остаточне приєднання України до "роумінгу як вдома" – на тих же умовах, що і для усіх європейських операторів.
У третю річницю повномасштабної війни український уряд провів спільне засідання з Єврокомісією, під час якого значна увага була приділена саме "роумінговому безвізу", як важливому етапу на шляху нашої держави до європейської родини.
"Ми зараз маємо домовленості з сімома українськими операторами й вже вп’яте подовжили ці контракти. Це також означає подальше включення України в "роумінг як вдома". Це один із наших першочергових заходів", - зазначила віцепрезидентка Європейської комісії з питань технологічного суверенітету, безпеки та демократії Хенна Вірккунен.
За її словами, наразі аналізується законодавство України щодо роумінгу.
Раніше користування роумінгом у Європі коштувало українським абонентам шалених коштів. Для подорожей у ЄС необхідно було купляти спеціальні тарифні плани, які вартували, у середньому, 150-300 гривень на день та містили лише обмежену кількість трафіку, хвилин та повідомлень.
Україна розпочала свій рух до європейської зони роумінгу у рамках євроінтеграції ще до повномасштабної війни, але російське вторгнення та наплив українських біженців надали цьому процесу прискорення. У квітні 2022 року, аби дещо полегшити життя переселенцям, 22 європейських та 7 українських операторів уклали угоду про тимчасові пільгові умови для наших абонентів – аби вони платили за зв’язок та мобільний інтернет, перебуваючи у ЄС, у межах своїх "домашніх" тарифів.
Це дозволило біженцям в Європі користуватися зв’язком зі збереженням української SIM-карти без переплат.
Мобільний оператор "Київстар" спостерігав майже подвоєння числа користувачів роумінгу у перший рік війни. Загалом же, кількість абонентів компанії у роумінгу протягом всіх трьох років повномасштабної війни склала понад 4 мільйони.
"Абоненти "Київстар" найчастіше користуються послугами роумінгу у країнах Центральної та Східної Європи", - розповідає пресслужба компанії.
За даними Vodafone, лише у 2024 році кількість унікальних абонентів оператора у роумінгу склала 3,2 мільйона, а в місяць - це до 1,3 мільйона.
В топ-країн входять Німеччина, Польща і Чехія.
Усі три найбільші українські мобільні оператори підтримують остаточну інтеграцію України до європейської зони роумінгу.
Поточна угода про пільгові тарифи для українців діє до липня 2025 року. А коли Україна приєднається до європейського "роумінгового безвізу", українці матимуть можливість користуватися "домашніми" тарифами у країнах ЄС без щорічних перемовин про подовження угоди.
Втім, у цього рішення є й інша сторона медалі. Зараз українці можуть платити за зв’язок у Європі за "домашнім" тарифом постійно, поки дійсна угода між операторами. Тоді як стандартний європейський "роумінг як вдома" розрахований на туристів і передбачає певні часові обмеження, протягом яких можна користуватися пільговими умовами за межами країни проживання. Тобто, до прикладу, не можна переїхати зі Словаччини у Норвегію і продовжувати весь час платити за словацькими тарифами.
Із остаточним приєднанням України до "роумінгового безвізу" абсолютна більшість тарифних планів українських операторів передбачатиме умови "роумінгу як вдома".
обто, тарифними планами українських мобільних операторів буде визначена певна кількість "безкоштовних" (тобто включених у вартість тарифів) хвилин та повідомлень, яка буде однаковою як в Україні, так і в інших країнах Європи.
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram