
В останню неділю березня Україна переходить на літній час. 30 березня о третій годині ночі стрілки годинників переведуть на годину вперед. Це означає, що доведеться прокидатися на годину раніше.
Про це ідеться у публікації МБ від 27 березня, пише molbuk.ua
Двічі на рік українці переводять годинники – на літній та зимовий час. Вважають, що це допомагає ефективніше використовувати світловий день, оптимізувати робочі години відповідно до цього періоду, зменшити витрати на опалення та заощадити електроенергію. Більшість електронних девайсів, зокрема смартгодинники, смартфони, комп'ютери, ноутбуки та планшети, переходять на літній час автоматично. А ось механічні годинники і старі моделі мобільних телефонів потрібно налаштовувати вручну.
Люди з хронічними захворюваннями у цей період можуть відчути погіршення здоров’я та самопочуття, застерігає завідувач фізіотерапевтичного відділення Чернівецької міської поліклініки № 1 Іван Марчук.
– Організм людини працює у власному біоритмі. Перехід на літній час та переведення годинника може його порушити. Зміна часу – це певний стрес для організму, – пояснив лікар. – Адже доведеться на годину раніше вставати та снідати, що може негативно вплинути на роботу кишківника і шлунку, призвести до збою.
Особливо чутливі до такої зміни люди із гіпертонією, гормональними порушеннями. Тому в декого може підвищитися тиск, виникнути головний біль, відчуття розбитості та слабкості, депресивний стан, порушення сну, підвищення ризику серцево-судинних захворювань.
Найсильніше це відчувається у перші дні після переведення годинника. Проте за тиждень-два все минає, а організм звикає.
За словами І. Марчука, можна мінімізувати негативний вплив на організм від "стрибка" на годину вперед.
– Для цього слід за кілька днів до переведення годинника починати раніше лягати спати, ніж зазвичай, і вставати. Корисно також попити чаї з трав. Вживати вітаміни, мед, каші з різних круп, добавляючи до них горіхи та фрукти. Доцільно зранку після їжі приймати рослинні адаптогени – женьшень, ехінацею, елеутерокок. Протягом дня можна підіймати тонус ще й міцним зеленим чаєм. Також бажано щоранку приймати контрастний душ, а ввечері перед сном здійснювати прогулянки, – радить лікар. – Я пропоную пацієнтам ультрафіолетове опромінення, масаж, інгаляції з настоянками трав, кисневу терапію, лазеротерапію, фізкультурні вправи.
Після переходу на новий графік краще на першу половину дня не планувати велику кількість справ. Це допоможе зменшити ранковий стрес. Людям із гіпертонією слід контролювати тиск зранку, щоби, за необхідності, перенести на одну годину прийом ліків.
Якщо людина веде здоровий спосіб життя, добре харчується, займається фізкультурою, достатньо відпочиває, то перехід на літній час минеться для неї без неприємних відчуттів.
Поради лікаря
*Намагайтеся поступово засинати на годину раніше. Щодня на 15 хвилин пересувайте час засинання.
*Стежте, щоби ваша дитина лягала спати вчасно.
*Замініть каву на трав’яні або фруктові чаї.
*Робіть фізичні вправи, більше ходіть пішки.
*Вечеряйте не пізніше, ніж за дві-три години до сну.
*Перед сном провітріть кімнату, не користуйтеся гаджетами.
*Голодування чи дієти – це втрата енергії. Тому харчуйтеся правильно.
*Займайтеся справою, яка приносить задоволення: почитайте цікаву книгу, підіть у кіно, театр або на виставку, послухайте улюблену музику.
*Вранці прийміть контрастний душ.
Цікаво знати
На літній час переходять приблизно 60 країн, зокрема Велика Британія, Франція, США, Канада. Майже 140 країн або взагалі не запроваджували сезонний час, або вже відмовилися від нього.
Першою країною, яка офіційно запровадила літній час, стала Німеччина. Сталося це 1916 року через нестачу ресурсів під час Першої світової війни. Згодом ця практика поширилася на інші країни.
В Україні в період УНР годинники перевели вперше 16 лютого 1918 року, коли було запроваджено середньоєвропейський час. Але щорічне переведення годинників було запроваджено 1981 року в СРСР.
В незалежній Україні перехід на літній час був затверджений постановою Кабінету Міністрів від 13 травня 1996 року.
Автор - Надія Будна
Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram