RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |
Молодий буковинець » новини » У дитсадках Чернівців – брак кухарів та інших працівників


Фото з архівів "МБ"

У дитсадках міста катастрофічно не вистачає працівників: сторожів, кухарів та їхніх помічників, музичних керівників, фізичних інструкторів, психологів, бухгалтерів, медсестер, помічників вихователя та самих вихователів. Через нестачу персоналу працівникам доводиться виконувати додатково обов’язки інших фахівців, через що вони перевантажені роботою.

Про це йдеться у публікації "МБ" від 31 серпня, пише molbuk.ua



Одна з причин такої ситуації в тому, що багато працівників через війну повиїжджали за кордон. Та все ж основне – це низька зарплатня. При цьому велика відповідальність та багато посадових обов’язків.

"Я за такі гроші з ліжка не встану!"

Наскільки важливою є ця проблема, нещодавно відчули на собі працівники, батьки та вихованці дошкільного закладу №53. Через проблеми зі здоров’ям спочатку звільнилася одна кухарка. А невдовзі занедужала друга і пішла на тривалий лікарняний. Відтак готувати в дитсадку стало нікому. Поки керівництво підшукувало заміну, харчування у закладі скасували. Батьки годували діток обідом вдома. Так тривало, на щастя, лише два дні. Але за цей час усі пересвідчилися: кухар у дитсадку, як і інші працівники, – незамінна людина.

Директорка дитсадка №53 Орися Мойсюк таки знайшла вихід із ситуації: обов’язки приготування їжі поки що поклали на медсестру. Та проблему це вирішує лише частково: треба негайно підшукувати ще одну працівницю на кухню.

"Це проблема, – зітхає Орися Іллівна. – Де я тільки не шукала кухарів! Просила сусідній дитсадок виручити нас і "позичити" на кілька днів працівницю. На що директорка відповіла, що у неї днями також звільняється друга кухарка і їде за кордон, бо не хоче працювати за 5300 гривень. У багатьох садках кухарів або взагалі немає (тоді там готують директорки з вихователями), або лише по одному. І всі – поважного віку, молодь не йде. Зверталася в кілька шкіл і чула відповідь: "У нас теж одна, і та сказала, що не буде працювати за цю зарплатню". Кухарі кажуть, що вони виснажені, бо щодня відпрацьовують по всім годин. На роботі треба бути найпізніше о шостій ранку, щоби приготувати діткам сніданок. І за це отримують на руки 5600-5700 гривень. При цьому меню у дитсадку дуже складне. Щодня – інша страва".

Директорка зверталася також до переселенців і навіть обдзвонювала десятки кандидатур на сайтах із пошуку роботи. Усе марно: почувши, яка зарплатня, люди відмовляються.

"Коли я їм кажу, що це 5600 гривень, у відповідь чую: "На жаль, ні". Також проблемою є те, що треба бути найпізніше о шостій ранку. Людям із сіл немає чим доїхати так рано. Був кумедний випадок, як одна жіночка поцікавилася, скільки годин працювати. Кажу – вісім. А вона: "Раз на тиждень?"

Інша пані, яку я знайшла через сайт оголошень, заявила, почувши про зарплатню: "Я за сім тисяч із ліжка не встану!" Я в кафе працювала, то мала 8500 і звідти пішла, а ви хочете, щоб я за 5700 йшла?" – розповідає Орися Іллівна.

"Це знущання!"

Вона зверталася і до кулінарних училищ. Знову ж таки перепоною стала зарплатня.

"Ми не можемо їм запропонувати гідну оплату, тому до нас ніхто не йде. Випускники проходять практику у кафе, ресторанах, приватних садочках і там залишаються. Цікавилася у міському центрі зайнятості: за місяць жодна людина не прийшла у пошуках роботи кухаря в освітніх закладах. Усі йдуть у ресторани, кафе", – розводить руками співрозмовниця.

Складна ситуація і з іншими працівниками. Так, медсестер у дитсадках не зачепила реформа, згідно з якою медикам підвищили зарплатню. У "дитсадочкових" медпрацівників оплата залишилася на рівні 6700 гривень.

"У нас медсестрою погодилася працювати мама, дитина якої відвідує наш дитсадок. І тепер вона відверто каже: "Якби знала, що це так багато роботи, то не пішла б". І попередила, що надовго не залишиться.

Звільнилася й інструкторка із фізкультури, їй запропонували проводити приватні тренування з дітками за гарну зарплатню.

Приходила одна педагогиня спробувати себе на цій посаді, а коли їй повідомили зарплатню, а це близько чотирьох тисяч гривень на руки, вона так і відповіла: "Це знущання!" І відмовилася. Шукаємо також музкерівника", – провадить Орися Іллівна.

Щоби мати більшу зарплатню, педпрацівники дитсадка за сумісництвом працюють в інших закладах – комунальних та приватних.

"У мене є помічниця вихователя, яка працює на 0,75 ставки. Вона має зарплатню 3000 на місяць. Як їй вижити? У неї графік роботи до 14.30. Далі йде прибирати в людей. За дві години має 600 гривень. Якщо вона звільниться, не знаю, що робитимемо!" – каже директорка.

Жоден заклад освіти не втримається на самих лише педагогах, переконана освітянка і звертається до влади: "Тому, якщо ми важливі, робіть щось. Час повернутися обличчям до дошкілля. Люди є, вони готові працювати, але не за таку зарплатню. Буде гідна зарплата – і проблем із кадрами не буде".

"У будь-якому кафе платять більше"

Проблема з персоналом загальна, підтверджує директорка дошкільного закладу №12 Людмила Шаргу.

"Днями помічник кухаря звільнилася, тож починаємо пошуки. Кухарів узагалі дуже важко знайти. Їм у будь-якому кафе платять більше. Є проблема і з медсестрами. Наша у декреті, замість неї прийшла переселенка. Попрацювала три місяці і повернулася додому. Медсестри, яких запрошувала на роботу, мені прямим текстом говорять, що у поліклініках набагато більше отримують", – каже пані Людмила.

У дошкільних закладах Чернівців наразі понад сто вакансій, зазначає керівниця управління освіти міськради Ірина Ткачук.

"Серед них – багато вакансій не лише технічних працівників, але й вихователів, методистів, бухгалтерів. Це пов’язано з особливостями ринку праці. Ми розуміємо, що дуже велика кількість людей виїхала – як кваліфікованих працівників, так і інших, – каже посадовиця і додає: – Щодо невисокої зарплатні, ми розуміємо, що прив’язані до єдиної тарифної сітки. Однак зараз вивчаємо можливість підвищити оплату праці саме для кухарів, оскільки розуміємо, що наявність кухарів і робота харчоблоків у закладах дошкільної освіти – це те, що може забезпечити нормальне функціонування садочків".

Керівник закладу може здійснювати преміювання в межах економії фонду оплати праці, провадить головна освітянка:

"Але ми вважаємо, що підхід повинен бути єдиний. Тому наразі ми вивчаємо питання щодо того, щоб платити премії у всіх закладах дошкільної освіти на однаковому рівні всім працівникам харчоблоків".

Читайте новини "МБ" у Facebook | Telegram | Viber | Instagram
Редактор: Галина Олійник
2-09-2023, 18:20
Коментарів 1 Переглядів 5 935

Hаписав: Батьки, Коментарів: 0, Новин: 0, 3 вересня 2023 06:15
В новині:
А як же патріотизм, робота по сумісництву?

• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Вранці температура повітря становить -1°


«Зараз найгостріша фаза». Блог Ігоря Буркута
Зараз найактивніша фаза російсько-української війни, яка розпочалася ще у 2014 році
Чому всі заздрять українцям? Блог Ярослава Волощука
Не знаю, чи робив хтось дослідження, хто у світі найбільше задоволений своєю владою
ВІДЕО Переглянути все відео

Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.

22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".

Провайдер INTELEKT пропонує декілька надійних способів залишатися онлайн незалежно від перебоїв з електропостачанням.

В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.