У Чернівцях в костелі "Серце Ісуса" останки польських вояків, похованих понад 75 років тому.
Про це йдеться в сюжеті телеканалу ТВА.
Майже вікова історія останків воїнів Першої світової, знайдених у підвалі римо-католицького костелу в Чернівцях, добігає свого кінця. 60 вояків Першої світової війни, "59 польських легіонерів та один козак", судячи з напису на хресті, покоїлися тут з кінця тридцятих років минулого століття.
- Вони були спочатку поховані в Раранчі - тепер це село Рідківці. Потім у період від Першої до Другої світових війн польський уряд провів ексгумацію тіл і хотів поховати на Батьківщині, - розповів Віктор Грига, начальник відділу охорони культурної спадщини управління культури Чернівецької ОДА.
Але через початок Другої світової війни останки усіх загиблих польських вояків вивезти не вдалося. Прийняли рішення замурувати їх у підвалі римо-католицького собору Серця Ісуса. З приєднанням Чернівців до Радянського Союзу в костелі облаштували обласний архів. І про столітнє погребіння згадали лиш зараз, коли храм повернули релігійній громаді і в ньому почалися реставраційні роботи.
- Тільки коли ми знайшли в архіві документи, які раніше були таємні, до них доступу не було, коли їх розсекретили, то побачили і фотографії, і комісійні підписи, що тут дійсно були поховані ці солдати. От ми й почали старання, щоб зробити щось із тим, - зазначив Станіслав Смольчевскі, настоятель Костелу Найсвятішого Серця Ісуса.
За словами міських чиновників, зараз створюють комісію з фахівців двох країн, намагаючись знайти максимум документів для ідентифікації загиблих вояків.
- Сьогодні ми присутні при значній історичній події в історії нашого міста. Буде досить складна науково-дослідна робота. Почнемо працювати спільно з усіма структурами, які в цьому зацікавлені. Підключається польська сторона, - повідомила Олена Пушкова, начальник відділу охорони культурної спадщини Чернівецької міськради.
Скоріш за все, останки залишаться у Чернівцях, у костелі, під покровительством місцевої польської громади та прихожан. У планах вірян створення на місці знахідки пантеону загиблих воїнів.
Уже цієї неділі – 24 листопада – у Чернівцях, за сприянням "Словацько-Українського культурно-освітнього товариства", відбудеться зустріч із представниками освітньої програми Free Student.
22 серпня 2023 року Президент України підписав закон, що стосується обов’язкового облаштування бомбосховищ у новобудовах. Як відреагували на ці зміни забудовники й що вони вважають пріоритетним у процесі зведення своїх новобудов, ми поцікавилися у Василя Воєвідка, генерального директора відділу продажів будівельної компанії "Родоліт".
В Україні є чимало компаній, що працюють в галузі архітектурного проєктування та дизайну. У міру того, як між ними зростає конкуренція, підвищується і професійний рівень архітектурних бюро. Про особливості роботи одного з таких чернівецьких бюро ми розпитали у Дарії Олексюк, операційного директора бюро архітектури та дизайну DAR group&partners.