У Валяві на Кіцманщині добре жнивують і заготовляють насіння для наступної сівби
Кореспондент molbuk.ua побував в одному із господарств, де зараз тривають жнива. Жнивують до пізнього вечора, бо дорога кожна година.
Була передобідня пора, коли ми завітали в урочище "Ізвори", що належить товариству "Валявське" на Кіцманщині. Ще здалеку побачили вантажні машини, повні зерна, які курсували в напрямку току. Віддалік знімали куряву два потужні комбайни.
Комбайнери обідають й вечеряють прямо на полі
– Це німецькі "Клас лекстон 560". За день порають до 45 гектарів зернових, – каже Володимир Захарюк, головний енергетик господарства, зять засновника "Валявського" покійного Василя Івасюка, який був відомим аграрієм на Буковині. Нині його справу продовжують дві дочки з чоловіками. – Жнивуємо до пізнього вечора, бо дорога кожна погожа година. Комбайнери обідають й вечеряють безкоштовно прямо на полі, а ті хто працює на двох токах, лише обідають, бо у них режим роботи інший.
Нині жнивують два екіпажі в складі Володимира Колісника, Миколи Нечая, Віталія Ігнатюка та Олександра Королюка. Хлопці – досвідчені механізатори, мають не один рік виробничого стажу.
Зерно від комбайнів возять чотири "МАЗи". Водії теж не новачки на жнивах.
– Я з восьмого класу жнивую, знаю кожне поле, – розповідає 67-річний Василь Кирстя. – Рік на рік не схожий, але останніми роками в нашому господарстві збираємо непоганий урожай. Бачите, колос гарний, важкий, на пшеничних угіддях ніде бур’яну не побачите. Це явна ознака того, що буде й відповідний урожай. Значить, будемо з хлібом.
– Імпортна збиральна техніка зручна в обслуговуванні й майже без втрат косить зернові, – додає Валерій Рокоче, водій. – Жнивуємо інтенсивно, бо наші поля часто заливає дощами, а це негативно впливає на весь комплекс польових робіт. Ледь підсохло – і ми вже в полі.
Аналогічної думки й інші два водії – Василь Самотюк та Віктор Ісак. Їхні автомобілі справні й захищені від втрат збіжжя.
Кипить робота й на току господарства, де облік зерна веде керівник товариства Яна Дуп’як. Під навісом бачимо купи чистого відбірного збіжжя – тут порядкує Василь Чередюк. Чоловік допомагає розвантажувати машини, підгортає урожай.
– Мали 68 гектарів ячменю, вже всю площу впорали, урожайність – 51 центнер з гектара, зібрали 340 тонн зерна, – ділиться пані Яна. – Добре видає на круг і пшениця, яка знаходиться на 695 гектарах, наразі її вже скошено на 200 гектарах. Сподіваємось, що при належних погодних умовах жнива завершимо через два тижні.
На одному з ланів, де росте кукурудза на зерно, зустріли й заступника директора "Валявського" Андрія Дуп’яка та керівника тернопільського представництва фірми "Украгроком" Анатолія Енгельберга. Обидва оглядали стовбури рослин, які зазнали деяких ушкоджень від недавного шквалу.
– Град був такий, як куряче яйце, збив вщент 90 гектарів ріпаку, – зітхає Андрій Іванович. – Частково град побив і пшеницю, але це не вплине на виплату за оренду земельних паїв. У цілому ж урожай гарний, і заслуга в цьому фахівців "Украгрокому", які знають толк як в насінні, так і в забезпеченні та правильному внесенні добрив та засобів захисту рослин.
– Щоб був гарний урожай, потрібно застосовувати сучасні технології вирощування сільгоспкультур, – додає Анатолій Енгельберг. – Ми не боїмося експериментувати, наші агрономи беруть зразки грунтів й визначають, що, де й коли сіяти. Тобто технічний супровід рослинництва у нас триває весь рік. Маємо високоякісне насіння, добрива, приміром, створили власну торгову марку такого засобу захисту рослин як "Грінфорт".
Наостанок ми заглянули й на територію насіннєвого току, де працює зерноочисна установка Обслуговують її сім осіб на чолі з оператором Ярославом Волшуковим.
– Треба заготовити 260 тонн якісного насіння під осінню сівбу, – каже Одарка Руснак, кавалер ордена Святої Ольги, пенсіонерка. – Збіжжя зберігаємо в пристосованому приміщенні, несортове насіння вибраковуємо.
– Власники паїв торік отримали по 800 кілограмів зерна, цукор, задовольняє нас і нинішня оплата, бо керівництво товариства дбає про людей, за що ми йому і вдячні, – говорить Зірка Миронюк, колишня працівниця польової ланки. – Тому ми, хоча й перебуваємо на пенсії, приходимо на тік і допомагаємо господарству. Буде урожай у нього, буде і в нашій коморі.
Як нам повідомили в департаменті агропромислового розвитку ОДА, в області ранні зернові вже обмолочено на 53,1 тисячі га з 65,7 тисячі, намолочено майже 232 тисячі тонн зерна, урожайність – 43,6 центнера з гектара.
Офіційно
Володимир Костюк, начальник управління агропромислового розвитку Кіцманської РДА:
– Станом на 28 липня в нашому районі агроформуваннями повністю зібрано озимий ріпак – на 1056 гектарах при урожайності 20 центнерів з гектара, та озимий ячмінь – на 1300 гектарах, гектар видав по 47,6 центнера зерна. Що ж стосується озимої пшениці, то з 4765 гектарів вже звільнено від хліба 2552 гектари. Урожайність – 50,1 центнера з гектара. Наближається до завершення й збір ярого ячменю: впорано 477 гектарів з 677. Урожайність – 44 центнери. Урожайність ранніх зернових – на рівні минулого року.
1-08-2015, 14:42
0
3 090