Фотограф із Чернівців Микола Гавка технічно довів, що дві новини про Асамблею румунів Буковини, першоджерелом яких є сайт
"Новороссия 24", і які поширили ряд сайтів, є пропагандистською фальшивкою.
Про це повідомляє mobuk.ua
В Інтернеті продовжується масове поширення провокативної та фейкової інформації про створення так званої "Асамблеї румунів Буковини", яка під час свого засідання нібито вимагала автономії румунів у Чернівецькій області.
Читайте також: Кремль хоче створити "пояс дезінформації": в зоні ризику - Буковина, - експертПерша інформаційна хвиля з поширенням такої інформації розпочалась минулого тижня. Тоді, нагадаємо, маловідомий сайт nr24.org ("Новороссия – 24") оприлюднив публікацію із заголовком "В Черновцах создали Ассамблею румын Буковины".
Варто зауважити, що чимало українських видань (в тому числі – й буковинських), не перевіряючи правдивість цієї публікації, продублювали цей матеріал.
Однак румунські діячі, які працюють у Чернівцях та в області, підтвердили, що це – фейк.
Зокрема голова товариства румунської культури імені Міхая Емінеску Василь Бику в коментарі molbuk.ua заявив, що
такої події в Чернівцях взагалі не було, а названі в публікації активісти виявилися вигаданими персонажами.
Читайте також: "Румунське питання" на Буковині піднімає кремлівська пропаганда, - історик"Якби така подія в Чернівцях відбулася, я би знав про це одним із перших", - сказав він, додавши, що названих у статті активістів взагалі не існує в природі.
"Скажімо, прізвище "делегата асамблеї" Доріни Кіртоаке дуже співзвучне з прізвищем мера Кишинева Доріна Кіртоаке", - додав Василь Бику.
А ось у четвер, 30 липня в Інтернеті розпочалась друга інформаційна хвиля провокативних публікацій, що стосуються "румунського питання" на Буковині.
Згадане пропагандистське видання "Новороссия - 24" опублікувало ще один матеріал під назвою
"Ассамблея Румын Буковины потребовала автономии для своего края". В статті вже йдеться про те, що делегація так званої "Асамблеї" звертається до президента і головних посадовців України й Румунії з проханням про створення "Буковинської румунської автономії у складі України".
Провокативна інформація активно розбіглася по мережі: так, журналісти molbuk.ua нарахували щонайменше 11 посилань на українські сайти, які розтиражували цю фейкову новину. При чому, поширили її навіть такі відомі сайти, як "Корреспондент" чи "Аргументи і факти в Україні".
Фотограф з Чернівців Микола ГАВКА розповів molbuk.ua, як він впіймав на брехні авторів згаданих фейкових публікацій.
Коли на сайті-першоджерелі фейку nr24.org з’явилася перша провокативна публікація зі світлинами людей, які є начебто "делегатами" згаданої асамблеї, фотограф засумнівався в її правдивості та вирішив проаналізувати текст і фото.
Микола Гавка за допомогою
ресурсу Jeffrey Exif Viewer, який встановлює усі властивості та деталі JPEG-файлів, з’ясував, що дата створення фотографії людей на тлі банера "Асамблея румунів Буковини" -
19 липня 2015 року.
Натомість у
тексті публікації йдеться про те, що так звана асамблея засідала в Чернівцях 27 липня.
"Після цього я написав листа на пошту, що зазначена у розділі "Контакти" на цьому сайті. Запитав, чому вони брешуть, і навів їм свої докази того, що ця інформація є брехливою. Однак вони просто видалили цю публікацію", - розповів М. Гавка.
"Цим хлопцям для фальсифікації фотографій треба ще багато мамалиги з’їсти", - жартує фотограф.
А ось світлини, що опубліковані в другій новині - про так звану асамблею та начебто їхнє звернення до президентів двох країн – як з’ясувалося, були створені уже
26 липня.
Щоправда, в останній новині пропагандистського видання не вказується дата зібрання міфічної організації.
Очевидно, світлини до провокативних новин були створені зовсім не у Чернівцях, і, можливо, навіть не на території Буковини. Найімовірніша версія - за кремлівськими інструкціями, в якомусь "нейтральному місці" провокатори орендували залу для фотосесії "делегації Асамблеї румунів Буковини".
31-07-2015, 15:19
0
7 937