На Буковині пік солов'їних співів та кувань зозуль

Новини Чернівців
4 722
0
На Буковині пік солов'їних співів та кувань зозуль

У карпатському регіоні водиться два види солов’їв. На території Буковини поширений східний соловей. А на Закарпатті та у верхів’ї Дністра, Львівщині, частині Івано-Франківщини – західний.

– Наш соловей співає набагато краще. На кілька порядків. Йому можна сміливо присвоювати звання народного артиста України, – сміється завідувач відділу природи краєзнавчого музею Ігор СКІЛЬСЬКИЙ. – До речі, співає тільки самець. Зрештою, майже у всіх птахів співають лише самці. Самки можуть видавати лише деякі примітивні звуки. Хоча у трьох видів птахів співають і самки. Це чечітка, чечевиця і снігур.

– Солов’їний спів – неперевершений, і тут у нього немає конкурентів серед птахів, – зауважує пан Ігор. – На друге місце я поставив би співочого дрозда. Гарно співають також чорні дрозди. Почути солов’їні трелі можна рано-вранці, як тільки починає світати, у лісі, лісосмугах, заплавах річок, біля водойм. Хоча насолодитися його співом можна і в деяких мікрорайонах Чернівців, скажімо на Гравітоні, де близько до річки Прут.

– Соловей – перелітний вид птахів. У нас не зимує. Прилітає з півдня на Буковину десь у другій половині квітня. Першими прилітають самці, які займають територію, а приблизно через два тижні – самки, – розповідає орнітолог. – Ці птахи гніздяться на землі. Своє гніздо добре маскують у високій траві. Раз на сезон солов’їха відкладає яйця оливкового кольору. В одній кладці буває п’ять-шість яєць. Хоча більшість горобиних птахів за сезон двічі виводять пташенят, а горобці – навіть тричі, а то й чотири рази. Самка сидить на яйцях, самець інколи її підміняє. Щасливий батько весело співає, очікуючи потомства. Коли з’являються пташенята, соловей намагається співати рідше й тихіше, щоб не привернути увагу хижаків. Коли дорослі пташенята вилітають із гнізда, соловей зовсім перестає співати, бо вже виконав усі свої природні функції.

Пісня східного солов’я, який прилітає на Буковину, містить до 24-ох колін, тобто окремих мелодійних уривків.

У світі є до шести десятків видів зозуль. В Україні – тільки два. Рідкісна чубата зозуля водиться на Півдні, а на всій території – звичайна. Цей птах не зимує у нас, оскільки, як і соловей, харчується комахами. Він приносить велику користь садівникам, бо один із небагатьох їсть волохату гусінь.

– В Україні – це єдиний вид птахів-паразитів, які підкидають яйця в чужі гнізда, – каже пан Ігор. – Взагалі-то зозуля дуже хитра і розумна. Вона відкладає по одному стилізованому яйцю, яке повинно бути схожим на яйця інших птахів – і за розмірами, і за забарвленням. Деякі зозулі спеціалізуються на сорокопудах, деякі – на чеканах, кропив’янках, очеретянках. Хоча це досить велика птаха, схожа на яструба, але яйце несе маленьке, як в майбутніх "батьків" свого пташеняти. Є фотографічні докази, як зозуля відкладає яйце, потім бере його у дзьоб і несе до чужого гнізда. Викидає звідти одне яйце, а взамін ставить своє, щоб не змінилася кількість. Зозуленя вилуплюється раніше, ніж інші, тому в нього є час набратися сил. Як найсильніше, воно викидає з гнізда "прийомних батьків" решта пташенят, а само з’їдає весь корм. Хоча бувають унікальні випадки, коли "господарі" вигодовують зозуленя і зо трьох власних пташенят. Науковці спостерігали за самкою зозулі й полічили, що вона відклала за сезон максимально 25 яєць у різні гнізда.
Шановний відвідувач, Ви зайшли на сайт як незареєстрований користувач. Ми рекомендуємо Вам зареєструватись або зайти на сайт під своїм ім'ям.

0 коментарів

Ваше ім’я: *
Ваш e-mail: *
Код: Натисніть на зображення, щоб оновити код, якщо він нерозбірливий
Введіть код:
Читають Коментують