RSS logo rss  |  Вхід: Вхід в Молодий Буковинець
Головна | Війна з Росією | Допомога захисникам | ПРО ЧЕРНІВЦІ | Афіша | Історія успіху | Історія успіху Редакційна політика | Про нас | Підпишись Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів Приєднуйся до читачів
  Новини: Чернівців | України | Світу | » Політика | » Економіка | » Культура | » Спорт | » Здоров'я | » Кримінал | » Життя | » Фото | » Відео |

В ЄС – не рай, а тяжка праця й економія

Замість доріг з ямами – "глянцеві". Замість звичайних електролампочок на вулицях – "економки" та ще й оснащені сонячними батареями. Це перші враження від містечка Ясси в Румунії, яке знаходиться за 200 кілометрів від Чернівців.

Із румунського міста Ясси до Буковини подати рукою, але порядки та благоустрій там зовсім інші. Ті, хто з часів "совка" насміхався із цієї країни, тепер може кусати собі лікті: сусіди випереджають нас у розвитку приблизно на років п’ять. Завдяки вступу до ЄС.

Кореспондент "МБ" два дні перебував у Яссах та бачив, як живеться румунам у Євросоюзі.

Румунія живе в режимі економії

"Do you speak English?", – відразу після приїзду в готель виходимо на вулицю і запитуємо двох студенток, які прогулюються нічним містом. Запитуємо, де найближчий супермаркет. Одна з дівчат відповідає англійською, жестикулюючи руками в напрямку магазину. Вона приїхала сюди з Туреччини і навчається у медичному університеті. Інша студентка постійно мовчить. Наприкінці запитує, теж англійською, звідки приїхали ми. Кажемо, що ми з Чернівців.

– Так би відразу. А я родом із Сум, – каже, зареготавши, дівчина.

– То Крим – це яка країна? – жартуємо з нею. Дівчина відповідає правильно.

Англійську тут добре знають і працівники супермаркетів, і таксисти, і навіть двірники. Школярів посилено навчають англійської ще з перших класів. Водночас дається взнаки багатокультурність міста – навчатися до Ясс приїжджають чи не з усіх країн Європи.

В ЄС – не рай, а тяжка праця й економія


Ясси – місто студентське. За два дні на вулицях ми не зустріли жодної людини похилого віку. Кажуть, що протягом останніх кількох років більшість чоловіків та жінок середнього віку покинули рідне містечко у пошуках кращої долі за кордоном – найчастіше в Італії.

Ціни в Румунії значно вищі від українських. Якщо за звичайний буханець хліба ви тут заплатите приблизно шість гривень, то за м’ясо, ковбаси, сири та рибу доведеться заплатити значно дорожче, ніж в Україні. Палку ковбаси "Докторської" в супермаркеті ми придбали приблизно за 60 гривень. Дволітрова "Пепсі-кола" – 30 гривень. Шматок твердого сиру – 100 гривень. Українцям до Румунії краще їздити зі своїми цигарками – тут вони від 14 лей (трохи більше 91 гривні).

В ЄС – не рай, а тяжка праця й економія


Все місто та й напевно вся країна живе в суворому режимі економії. Вечірні вулиці добре освітлені, але не такими яскравими ліхтарями, як у нас. На кожному стовпі – енергозберігаючі лампочки, що під’єднані до сонячних батарей.

На рецепції в готелі клієнтам видають спеціальні пластикові електромагнітні картки – лише ними можна відчинити двері номерів. Щоб увімкнути світло чи телевізор у номері, потрібно всунути цю картку в спеціальний отвір поблизу дверей. Щоразу, коли ви покидаєте номер в готелі, електрика і водопостачання автоматично вимикаються.

В ЄС – не рай, а тяжка праця й економія


Харчування в румунському ресторані теж досить економне. Годують смачною картоплею, смаженим м’ясом, сирами та овочами, однак невеликими порціями. Традиційно гостей перед обідом пригощають маринованим перцем із потертою маринованою капустою – незвична страва, схожа за смаком до квашених овочів, отримала від української делегації назву "перцешор".

Звичайні румуни покращень від ЄС не відчувають

Румунам добре відома ситуація в Україні без фальші. Під час нашого спілкування з місцевими мешканцями люди цікавились подіями на Сході. Звісно, російська пропаганда дісталася і цієї країни. Проте її значно менше, ніж в самій Росії. Із 200 телеканалів, які транслюються по місцевому кабельному телебаченні, ми нарахували вісім українських та два російські – ОРТ і "Россия 24".

Про війну в Україні румунське телебачення говорить більш-менш об’єктивно. Увечері ми навіть натрапили на двогодинну телепередачу, присвячену подіям на Сході – про них розповідав посол України в Румунії Теофіл Бауер. Ведучий жорстко критикував поведінку Путіна, а глядачам демонстрували жахливі кадри дій терористів.

Та попри стрімкий розвиток країни, самі ж румуни не вважають економічний та соціальний стан своєї країни досконалим.

В ЄС – не рай, а тяжка праця й економія


– Чесно, сказати, що після євроінтеграції ми почали жити краще, не можу, – каже Віктор ГРИГОРЧУК, голова Ясської філії Союзу українців в Румунії. – Звичайні люди покращень не відчувають, тому нині чимало румунів виїхали за кордон на заробітки. Рівень життя трохи став кращим, ближчим до європейського. Але не настільки, як ми сподівалися.

– Після того, як ми увійшли в Євросоюз, зрозуміли, що ми там неконкурентоспроможні, – каже екс-міністр економіки та фінансів Румунії Варужан Возганян. – Я помітив, що набагато важче бути бідним у середині Євросоюзу, ніж поза ним. Голодна Румунія в ЄС повинна сидіти з іншими країнами за накритим столом, але не торкатися їжі. Європейський стіл справді багатий, але навіть якщо тобі знайдуть за ним місце, то зовсім не обов’язково дозволять їсти. Ти хотів за стіл? Тебе пустили. Сиди, ковтай слину, худни.



Скільки коштує подорож до Румунії

Дорога до Ясс – 200 грн.

Готель із дворазовим харчуванням – 1500 грн/доба

Обід – 100 грн.


Микола КОБИЛЮК
Редактор: Микола Кобилюк
2-04-2015, 10:29
Коментарів 0 Переглядів 5 071

Фото ілюстративне

Понад 15 країн світу є споживачами продуктів із нашого краю


Внаслідок аварії кермувальник загинув на місці події, а пасажир отримав травми
• Новини партнерів
купити айфон 15 у Львові, ціни в Україні

ФОТОРЕПОРТАЖ Переглянути всі фоторепортажі

Олена Рєпіна – випускниця Міжнародної програми "Капеланська академія"


«По ліки їду дев’ять кілометрів». Блог Людмили Осадчук
Як живуть мешканці села Чорнівка, яке приєднали до Чернівецької територіальної громади
Долар не буде вищим за 47 гривень. Блог Богдана Сторощука
Які будуть ціни, курс долара та інфляція у 2025 році
ВІДЕО Переглянути все відео

Паровоз не курсував уже понад 60 років

Чернівецька філія Державного підприємства "Івано-Франківський науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації" — це надійний партнер із забезпечення точності вимірювань, сертифікації продукції та відповідності стандартам. Філія запрошує до співпраці місцевих виробників, організації та фірми, які займаються виробництвом, експортом та імпортом, реалізацією продукції.

"Профі-Центр" — це не стереотипне середовище для вивчення іноземної. Насамперед це осередок, який має не тільки ефективну навчальну базу, яку може запропонувати студентам, а й відповідні підтвердження цьому.

Кожен маленький гість отримає солодкий подарунок за віршик чи талант. Варто лиш продекламувати віршик чи розповісти, яким чемним був цього року.