Буковинці зможуть 20 березня побачити сонячне затемнення – найбільше за останні 15 років.
Смуга повного затемнення пройде в Північній півкулі, в Атлантиці через Північний Льодовитий океан. Повне закриття сонячного диску можна буде спостерігати на Фарерських островах та на архіпелазі Шпіцберген. Часткове затемнення побачить Європа, у тому числі й частина України, північний захід і північ Росії. У Західній Україні тінь Місяця промайне з 09.00 до 10.10. Максимальна фаза затемнення Сонця настане об 11.52 і завершиться о 13.09.
"Зможемо побачити перекриття Сонця на 58 відсотків"Сонячне затемнення – це коли Місяць стає точно між Сонцем та Землею, і вони всі опиняються на одній лінії, – пояснив учитель фізики та астрономії ліцею №1 Пауль Пшенічка. – Повне сонячне затемнення буває дуже рідко в одному й тому самому місці. Ми зможемо побачити тільки часткове перекриття Сонця – десь на 58 відсотків, тобто більше половини. Повне сонячне затемнення справді надзвичайно цікаве та вражаюче явище. Тоді Місяць повністю перекриває Сонце, видно так звану сонячну корону. Стає темно, холодно, дує сильний вітер, на небі з’являються зірки. Звірі метушаться, кричать. Це може тривати довго – до трьох і більше годин.
Це затемнення цікаве ще й тим, що відбувається напередодні дня весняного рівнодення. Рівно через 12 годин Сонце перетне небесний екватор, перейде в Північну частину півкулі, і в нас почнеться астрономічна весна. Це відбудеться 21 березня о 01.31 за київським часом.
Сонячні затемнення упродовж тисячоліть вважалися зловісним і тривожним знаменням, яке віщувало якесь лихо: катастрофи, війну, голод.
Вплив на людину цього явища не досліджено– Коли раптом серед білого дня настає темна ніч, людям справді стає страшно, – каже Пауль Пшенічка. – Навіть тим, хто цим цікавиться і знає, що насправді відбувається, стає трохи моторошно. Насправді в цьому немає нічого дивного та небезпечного. Місяць, Земля і Сонце стають майже на одну лінію щомісяця. Але тінь від Місяця невеличка, отож проходить повз Землі досить вузькою смугою. Хоча сонячне затемнення, особливо повне, може якось впливати на людину, бо два такі масивні тіла, як Місяць і Сонце, знаходяться по один бік від Землі. Та вплив цієї гравітації досі не досліджений. Зазвичай люди пов’язують із такими масштабними речами якісь забобони. Наприклад, кажуть, що поява комети на небі віщує війну. Хоча, коли з’явилася комета Галлея, почалася Перша світова війна. А битва князя Ігоря з половцями відбувалася під час повного сонячного затемнення, про що згадується у "Слові о полку Ігоревім". Може, це просто збіг.
Повне затемнення Сонця 20 березня – перше в цьому році. Друге і останнє відбудеться 13 вересня, щоправда, воно буде частковим.
19-03-2015, 10:29
0
3 242