Культурна подія, яка буває на Буковині вкрай рідко, відбулася у Чернівцях сьогодні, 17 березня. У місті відкрили виставку картин художника зі світовим іменем Якова Гніздовського. Виставка присвячена 100-літтю видатного українсько-американського маляра та графіка.
"Мереживо графіки", "Кожна гравюра - особливий мікрокосмос", - так вдало про творіння Якова Гніздовського сказав відомий чернівецький художник Орест Криворучко. Справді, творчість Гніздовського - це мереживо, у простому сплетенні якого губиться наша фантазія.
Привернути увагу сучасного глядача до творчості Якова Гніздовського нині намагаються двома фактами: президент США Джон Кеннеді прикрасив свій робочий кабінет гравюрами Гніздовського "Зимовий пейзаж" і "Соняшник", а дереворит "Кущ" купила бібліотека Конгресу США у Вашингтоні. Але насправді достатньо один раз побачити гравюри Гніздовського, щоби зрозуміти, що привертає увагу єдине, - талант видатного майстра.
На виставці у Чернівцях представлено майже півсотні робіт. Переважно, це гравюра. До речі, більшість гравюр виконані рідкісною технікою різьблення на поздовжньому зрізі дерева. Щойно заходиш до залу, відчуваєш, що на тебе чекають творіння людини з дуже особливим світоглядом. Чорно-білими барвами виткані, здавалося, прості, але у той же час, незвичайні сюжети. Це "Крилате дерево", "Черепаха", "Альбатрос", "Дуб самогубців", "Хліб", "Молитва"... А чого вартує робота "Телефонні будки": люди, які розмовляють по телефону, показані... оголеними. "Зуміти оголити світ, який ми бачимо щодня навколо, й так неповторно показати його деталі, - це справді талант", - дуже влучно підмітила відвідувачка виставки у розмові з друзями.
- Ритміка, симетрія Якова Гніздовського - це шедеври, - наголошує Орест Криворучко. - Щасливий, що у моїй колекції є його екслібриси, надіслані його дружиною в обмін на мої.
- Чернівцям пощастило - до 100-літнього ювілею художника маємо нагоду бачити його роботи, зібрані міжнародною фундацією "Відкрита Україна", - говорить заступник директора з наукової роботи Чернівецького художнього музею Валентина Любківська. - Це світовий рівень. Це художник, який мав власний погляд на навколишній світ, на природу. Гніздовський доводить, що кожен предмет, який нас оточує, може бути об’єктом мистецтва.
Цікаво, що на виставці був присутній Яків Гніздовський - чернівецький художник, який є племінником свого дядька і носить з ним одне прізвище та ім’я. "Шкода, що немає тут живопису, кераміки та скульптури мого дядька. Але щастям є бачити графіку", - зізнався родич.
Виставка триватиме до 12 квітня.
Більше читайте у номері "Молодого буковинця" за 20-21 березня.ДовідкаЯків Гніздовський народився у с. Пилипче на Тернопільщині. У 1934 році майбутнього художника заарештували за підозрою у політичній діяльності в ОУН, однак під час суду зрозуміли, що його цікавить лише мистецтво. Невдовзі Якова відпустили. П’ять років Яків Гніздовський прожив у таборі для переміщених осіб, поки у 1949 році не емігрував до США. У цей час художник не полишав займатися творчістю.
Дебютне визнання в США художник отримав в 1950 році на виставці графіки в Міннеапольскому інституті мистецтв. За дереворит "Кущ" йому була присуджена друга нагорода. Це підштовхнуло його до думки переїхати в Нью-Йорк для того, щоб займатися виключно мистецтвом. Хоча у 1954 році Яків Гніздовський отримав американське громадянство, однак постійно наголошував, що він – українець.
У листопаді 1975-го персональну виставку Гніздовського в Токіо відвідує син японського імператора Хірохіто. Усі роботи викуповує найбільша тамтешня галерея "Йосейдо". Разом із виставкою сучасної американської графіки роботи українця їдуть до країн Латинської Америки, Японії та Індії.
17-03-2015, 20:27
0
2 445