На Буковину з теплих країв повертаються понад сто видів птахів: граки, шпаки, лелеки, жайворонки, солов’ї та інші.
"Днями бачив граків біля свого будинку, – говорить
завідувач відділу природи краєзнавчого музею Ігор СКІЛЬСЬКИЙ. – Граки – перші вісники весни. Хоча ці птахи зимують й на Буковині. Але це не місцеві, а ті, які прилетіли до нас із півночі. Натомість граки, які гніздяться у нас, мігрують на зиму на південь. Повертаються до рідних країв наприкінці лютого – на початку березня. Шпаки також прилітають на початку березня. Ця зима була досить тепла, тому перелітні птахи з’являться раніше.
- Через кілька днів на Буковину прилетять білі лелеки. Вони долають із Африки через пустелю Сахару десятки тисяч кілометрів. "На переліт лелекам потрібно до десяти тижнів. Тому вони вилітають ще в січні, – розповів пан Ігор. – Їхня міграція залежить від погоди та кормів. У дорозі багато птахів гине – стають здобиччю мисливців, розбиваються об лінії електропередач, висотні будинки, радіо- і трансляційні вежі.
За день лелеки долають по 300-400 кілометрів. Загалом в області гніздиться приблизно 800 лелечих пар.
"Ці птахи селяться переважно на рівнині, у передгір’ї, біля річок. Деякі пари гніздяться у гірській місцевості, зокрема у Делятині та Горішньому Шепоті. – повідомив орнітолог. – Майже 80 відсотків лелек повертаються в ті місця, де з’явилися на світ. Тому їхні гнізда не можна знищувати. Ці птахи – не тільки символ українського села, а й приносять багато користі. Вони їдять багато мишей-полівок, знищують сарану. Першими прилітають самці: будують нові гнізда чи займають старі. За ними через два-три тижні прилітають самки.
– Знаю багато випадків, коли люди рятували поранених лелек і тримали їх вдома, – каже природознавець. – За народними переказами, це приносить щастя господарям. Лелеки здатні витримувати досить низькі температури, проте лише за наявності їжі. Зерна і хліба бузьки не їдять, найкраще годувати їх дрібною рибою – верховодками, карасями.
У середині березня прилетять кулики та польові жайворонки, які зимують у Північній Африці або в Індії. Зозулі та ластівки прилетять після Благовіщення (7 квітня). Солов’їний спів можна буде почути у середині квітня. На Буковині солов’ї гніздяться здебільшого в долинах річок та лісових хащах. У квітні прилітають також співочі дрозди.