1 грудня відзначають Всесвітній день боротьби зі СНІДом. Цю хворобу часто називають чумою XXI століття. Щороку кількість інфікованих зростає.
За словами Володимира МОЧУЛЬСЬКОГО, головного лікаря Чернівецького обласного центру профілактики та боротьби зі СНІДом, у Чернівецькій області рівень поширеності та смертності від ВІЛ/СНІД нижчий, якщо порівнювати з іншими областями України, майже утричі.
– За дев’ять місяців 2014 року виявили 88 нових хворих. Минулого року за цей самий період було 82 нових хворих, – говорить Володимир Миколайович. – А загалом нині на Буковині на диспансерному обліку перебуває 746 хворих. Загалом в Україні ж – 144 655 пацієнтів.
Хворі обстежуються добровільно. Державною програмою передбачене обстеження на ВІЛ/СНІД у всіх лікувальних закладах. Найбільше хворих виявляємо в туберкульозних лікувальних закладах, у кабінетах довіри, які працюють у районах області.
Якщо говорити про райони, то найбільше хворих на ВІЛ/СНІД у Герцаївському районі – за рахунок того, що у Банченах у притулку при монастирі проживають ВІЛ-інфіковані діти. Серед лідерів також місто Новодністровськ – молоді люди через безробіття та інші соціальні проблеми споживають наркотичні засоби, внаслідок чого стають жертвами хвороби. Також багато ВІЛ-інфікованих у Сокирянському районі, але це за рахунок колонії, де перебувають засуджені (як правило, вихідці з інших областей України).
Найчастіше на Буковині зараження відбувається статевим шляхом, вже потім – через ін’єкційні шприци та під час пологів. Щодо малюків, які народжуються від ВІЛ-інфікованих матерів, хочу зауважити, що часто з часом у них знімають діагноз – рідко хвороба передається від матері, хоча це можливо під час пологів.
За словами Володимира Мочульсьского, Чернівецька область повністю забезпечена ліками від СНІДу, тому проблем з цим не виникає.
Однак є певні проблеми щодо сприйняття хворих суспільством – не завжди люди, а серед них трапляються і медичні працівники, толерантно ставляться до таких пацієнтів. Хоча певні зрушення у цьому напрямку є.
– Всі свої зусилля ми спрямовуємо, щоб буковинці більше знали про СНІД і таким чином були "озброєні", – говорить Володимир Мочульсьский. – Для цього організовуємо різноманітні акції. Зокрема у неділю, 30 листопада, біля торгового центру "Депот" разом із благодійним фондом "Нова сім’я" ми безкоштовно обстежували всіх охочих на СНІД. Діє у нас також так званий "маршрут безпеки": наші працівники працюють у навчальних закладах, розповідають школярам та студентам про шляхи передання хвороби, а також про те, як від неї вберегтися.
До темиВІЛ – вірус імунодефіциту людини.
ВІЛ-інфекція – це довготривале інфекційне захворювання, яке розвивається в результаті інфікування вірусом імунодефіциту людини і характеризується прогресуючим ураженням імунної системи людини, що проявляється вторинними інфекціями, пухлинами та іншими патологічними проявами.
СНІД – синдром набутого імунного дефіциту.
СНІД – остання стадія ВІЛ-інфекції, яка виявляється різними важкими захворюваннями, опортуністичними інфекціями, пухлинами, що розвиваються на фоні порушень імунної системи.
Перші хворі на СНІД були зареєстровані в США в 1981 році. Збудника захворювання, що призводить до тяжких порушень функції імунної системи, було відкрито в 1983 році ученими із Франції і США – Галло і Монтаньє, які незалежно один від одного знайшли його в крові хворих, померлих від СНІДу.
1-12-2014, 17:11
0
1 574