Пернаті вже почали готуватися до відльоту в теплі краї. Птахи гуртуються у зграї, стали менш активними, більше їдять для накопичення жиру, щоб витримати далеку дорогу. Пік їх міграції почнеться в середині вересня – на початку жовтня.
– Першими відлітають серпокрильці чорні або стрижі – десь після 20 серпня, – розповів завідувач відділу природи Краєзнавчого музею Ігор Скільський. – За ними вирушають міські, сільські та річкові ластівки, білі й чорні лелеки. Останні зараз групуються на луках і біля боліт. На території Чернівецької області налічується до 800 пар білих лелек. Основна маса селиться на рівнині та в передгірях.
– Перед відльотом лелеки проводять своєрідну чистку в своїх рядах, вибираючи лише здорових особин, – запевнив орнітолог. – Якщо виявляють хворого, ослабленого або пораненого птаха, то проганяють його від своєї зграї. Інколи можуть навіть забити дзьобами до смерті. Роблять це для того, щоб ці птахи не затримували їх в дорозі. Адже лелеки долають дуже велику відстань до Африки. За день вони можуть пролітати 300-500 кілометрів. В дорозі часто зупиняються, щоб поповнити свої жирові запаси. Їхня міграція триває до двох місяців. У дорозі багато птахів гине. В Кельменецькому районі колись знайшли кільце сільської ластівки, що прилетіла на Буковину. Виявилося, що вона була закільцьована у Південно-Африканській республіці. Деякі птахи перекочовують в південні області України. Скажімо, водоплавні, зокрема лебеді. Але якщо є водойма з водоростями і зима порівняно несувора, то вони можуть зимувати і в нас. Для прикладу можу назвати Чорторию.
Після десятого вересня відлетять зозулі, які вже давно перестали кувати. В народі кажуть, що ця птаха зберігає ключі від вирію. Дикі гуси та качки покинуть нас у жовтні. Не відлітають глухарі, що харчуються сосновою хвоєю та дістають довгими дзьобами насіння з шишок ялини, снігурі, які поїдають насіння та ягоди. А деякі птахи прилітають зимувати на Буковину.
"Це, перш за все, снігурі. Вони гніздяться у Чернівцях, на рівнині та у передгір’ї. У гірській місцевості цих птахів немає, – пояснив пан Ігор. – Прилітають з півночі омелюхи, підсоколики малі, зимняки. Можна зустріти звичайну чечітку та мініатюрну пуночку".
3-09-2014, 17:57
0
5 507