Чернівчани зауважили, що останнім часом побільшало кажанів у різних частинах міста: в центрі, на Гравітоні, Цецино, наприкінці вулиці Південно-Кільцевої.
– Летючих мишей не варто боятися, бо вони не заподіюють людям ніякої шкоди, – запевнив завідувач відділу природи Краєзнавчого музею Ігор Скільський. – Кажани-вампіри, що харчуються кров’ю, живуть у Південній та Центральній Африці. Вони можуть нападати на людину. А наші кажани – безпечні та дуже корисні. Вони поїдають мишей і різних шкідливих комах: комарів, жучків, павуків. Усі види кажанів занесені до Червоної книги України. Тому їх потрібно берегти та охороняти, а не знищувати. Навколо летючих мишей існує безліч міфів, переказів, забобонів, та насправді вони не відповідають дійсності. Кажани відносяться до роду ссавців і вигодовують своїх малят молоком. Самки зазвичай народжують по одному дитинчаті, дуже рідко – двоє. Воно прикріпюється до мами, яка літає разом із малям.
Кажани ведуть нічний спосіб життя, а вдень сплять, чіпляючись за щось лапками та повиснувши вниз головою. Гнізд не в’ють. Полюбляють селитися групами, самотній спосіб життя властивий лише декільком видам. Найчастіше живуть у печерах, ущелинах, дуплах дерев, на горищах будинків, під дахами.
"У Чернівцях летючих мишей часто можна побачити в районах новобудов або на околицях. Це один із найпоширеніших видів – вечірниця дозірна, – каже пан Ігор. – Є летючі миші й на вулиці Авангардній, де я мешкаю. Водяться вони також у парках та в лісових масивах, що розташовані в межах міста: на Цецино, Кемпінгу, в Садгорі. Вдень кажани ховаються на горищах будинків або зависають на деревах, а з настанням сутінок вилітають на полювання. Вони можуть близько підлетіти до людини, коли ловлять комах. Проте заплутатися у волоссі, як дехто гадає, не можуть і на білий колір не реагують. Бо кажани нічого не бачать.
Орієнтуватися в просторі їм допомагають прекрасно розвинені нюх, слух і здатність до ехолокації – ультразвукових сигналів. Тобто, кажан діє як радар.
Ігор Скільський радить в жодному разі не брати у руки кажана, бо він може вкусити. Зуби у нього гострі, як у миші.
"Це дуже небезпечно, – запевнив краєзнавець. – Летючі миші можуть переносити небезпечну інфекцію, зокрема сказ. Такі випадки були торік на Луганщині. Тому якщо людину вкусив кажан, потрібно обов’язково зробити щеплення. Коли він випадково залетів до оселі, треба відчинити навстіж вікно, увімкнути світло. Якщо це не допоможе вигнати непроханого гостя, то можна накрити його сачком або рядном, але обов’язково одягнути рукавиці. Можна піймати кажана в банку або коробку та акуратно випустити на вулицю. Але в жодному разі не брати голими руками, не роздивлятися зблизька, не вбивати.
23-06-2014, 10:04
0
7 623