Хоча літо ще не добігло кінця, в небі над Буковиною вже можна побачити зграї лелек, які збираються відлітати на зимівлю у теплі краї. Орнітологи запевняють, що на ранню еміграцію птахів вплинули зміни клімату і потепління.
– Раніше лелеки відлітали у теплі краї наприкінці серпня. Останніми роками – на тиждень-два раніше, – запевнив завідувач відділу природи Чернівецького Краєзнавчого музею Ігор СКІЛЬСЬКИЙ. – Гадаю, причина – у зміні клімату та потеплінні. Скажімо, торік 22 серпня я бачив зграю птахів приблизно із 150 особин, яка була налаштована на відліт. Нині лелечі гнізда вже голі. А це означає, що птахи готуються до відльоту. Збираються вони у зграї до кілька сотень, а іноді – й тисяч особин. Основні місця збору на Буковині – долини річок Прут і Дністер. Лелеки долають тисячі кілометрів до місця своєї зимівлі – Африканського континенту. По дорозі вони зупиняються у певних місцях на декілька днів, щоб перепочити і поїсти.
– На території Буковини водяться білий та чорний лелеки, – розповів пан Ігор. – Як дослідили орнітологи, чорний лелека долає в день по 400 кілометрів. Цей рідкісний птах занесений у всі три Червоні книги України. На Буковині чорних лелек дуже мало – всього 10-12 пар. Їх можна побачити здебільшого у передгірських лісах або в горах. Для їхнього існування та гніздування потрібні певні умови. Білих лелек в нашій області налічується 600-800 пар. Вони водяться майже у всіх районах за винятком Путильського та Вижницького. Хоча цього птаха бачили і в гірській місцевості – селах Долішній Шепіт та Селятин.
Нагадаємо, цього року лелеки
прилетіли у березні, коли ще лежав сніг, і опинилися під загрозою загибелі.
20-08-2013, 09:43
0
6 791