Водночас, площу нерухомості, з якої братимуть податок, збільшили вдвічі. Відтепер податок сплачуватимуть із квартир, житлова площа яких становить понад 250 квадратних метрів та з будинків площею понад 500 метрів квадратних.
Сплачувати податок на нерухомість, про який так активно говорили, поки що непотрібно. Його відтермінували до 1 січня 2014 року.
Податківці кажуть, що закон відтермінували, бо не встигають сформувати реєстр платників податку на нерухомість.
На Буковині податок на нерухомість мали сплатити приблизно п’ять тисяч осіб. Податкова вже активно розсилала повідомлення, що з 1 липня податок потрібно сплачувати. Це зробили приблизно 20 законослухняних буковинців.
Після відтермінування закону гроші обіцяють або повернути за заявою, або перерахувати на наступний рік.
Окрім того, що податок на нерухомість відтермінували, до закону внесли й низку суттєвих змін, які ще має підписати президент.
Зміни стосуються житлової площі та пільговиків. Які саме зміни, пояснила головний державний інспектор відділу взаємодії зі ЗМІ та громадськістю Державної податкової інспекції у Чернівцях Тетяна Коломієць.
Житлову площу для податку збільшили вдвічіОдне з основних запропонованих нововведень — збільшення житлової площі для сплати податку на нерухомість. Раніше передбачалося, що податок платитимуть власники квартир, житлова площа яких понад 120 квадратних метрів, і власники будинків з житловою площею понад 250 метрів квадратних. У новому варіанті цей податок пропонують сплатити власникам квартир з житловою площею понад 240 квадратних метрів, та будинків — понад 500 метрів.
Ставки податку будуть диференційовними.
Для пільг рахуватимуть сумарну площуЗаконом також переглянуто розміри житлової нерухомості, на яку застосовуватимуться пільги. У попередньому варіанті закону пільгу можна було застосовувати до одного з об’єктів нерухомості. Інший же обов’язково оподатковувася, незалежно від площі. Тобто, якщо одна квартира мала 120 квадратних метрів,а інша — 40 квадратних метрів, то за другу квартиру мали сплачувати обов’язково. Тепер пропонують рахувати сумарну площу об’єктів нерухомості.
Застосовується пільга, якщо розмір квартир не перевищує сумарну житлову площу 120 метрів квадратних, будинків — 250 метрів квадратних, квартир та будинків — 370 метрів квадратних.
Тобто якщо у людини є три квартири по 30 квадратних метрів і будинок на 50 квадратних метрів, але їхня загальна житлова площа не перевищує 370 квадратних метрів, податок не нараховується.
- Площу збільшили по максимуму, тож зніметься питання оподаткування маленьких квартир, - каже Тетяна Коломієць. - Нам часто телефонували пнесіонери, скаржилися, що мають дві маленькі квартири і за ті доведеться сплачувати.
Розширилася й кількість пільговиків. Пропонують не оподатковувати нерухомість, що належить прийомним сім’ям, сім’ям опікунів дітей, в яких виховується троє і більше дітей, дітям-сиротам, дітям, позбавлених батьківського піклування, та особам з їх числа, але не більше одного такого об’єкта на дитину. (Людмила ОСАДЧУК)
Як нараховуватимуть податокСтавки податку будуть диференційовними. - Для власників квартир податок нараховуватиметься у сумі одного відсотка мінімальної зарплати за квадратний метр, якщо житлова площа не перевищує 240 метрів квадратних, у разі перевищення — 2,7 відсотка від мінімальної зарплати.
- Для власників будинків - не більше одного відсотка мінімальної зарплати, якщо житлова площа не перевищує 500 метрів квадратних, у разі перевищення 2,7 відсотка від мінімальної зарплати.
- Для власників квартир та будинків - не більше одного відсотка мінімальної зарплати, житлова площа яких не перевищує 740 метрів квадратних, у разі перевищення — 2,7 відсотка від мінімальної зарплати.
Для прикладуЗа квартиру із житловою площею 240 метрів квадратних людина повинна сплатити податок у розмірі одного відсотка від мінімальної зарплати (наразі ця сума становить 11,47 гривні, але впродовж року вона зростає — авт.).
Якщо площа квартири становить 241метр квадратний, потрібно сплатити один відсоток від мінімальної зарплати, плюс 2,7 відсотка від мінімальної зарплати за кожен перевищений метр житлової площі.